Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ՝ պետական դավաճանության և լրտեսության հոդվածներով:
Նշվում է, որ ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացի Ա.Թ.-ն, լինելով 2021 թվականին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին աջակցած քաղաքական գործիչ և նույն դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակում ընդգրկված ԱԺ պատգամավոր, 2024 թվականի ընթացքում օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրվելուց հետո «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնի տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ նույն ժամանակահատվածում իրականացրել է լրտեսություն, ինչպես նաև ապօրինի եղանակով հավաքել և առանձնապես խոշոր չափերի՝ 622 հազար դոլարի դիմաց փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ փակ, գաղտնի նիստում կայացած լսումների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդպիսով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության դեմ։
ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում պետական դավաճանության (418-րդ հոդվածի 1-ին մաս) և լրտեսության (424-րդ հոդվածի 1-ին մաս) հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Մայիսի 20-ին Վանաձորում հանրահավաքի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե Ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում է ուղարկելու Քննչական կոմիտե՝ Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու ակնկալիքով։ Անդրանիկ Թևանյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի երկրորդ համարն է։
Թևանյանը 2021թ. հունիսի 20-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով։ Սակայն 2023 թվականի օգոստոսի 17-ին նա վայր է դրել պատգամավորական մանդատը։

Следственный комитет инициировал уголовное производство в отношении Андраника Теваняна по статьям о государственной измене и шпионаже.
Отмечается, что, согласно сообщению, полученному от Службы национальной безопасности, гражданин Республики Армения А.Т., будучи политическим деятелем, поддержавшим блок партий «Армения» на парламентских выборах 2021 года, и депутатом Национального собрания, включенным в общегосударственный избирательный список того же блока, после вербовки иностранными спецслужбами в течение 2024 года по поручению представителя иностранных спецслужб, являющегося директором геополитического центра «Россия Кавказ», в тот же период осуществлял шпионаж. Кроме того, он незаконным путем собрал и за особо крупную сумму в 622 тысячи долларов передал содержащие государственную тайну сведения, переведенные на русский язык, о ходе и результатах слушаний, состоявшихся в апреле 2024 года на закрытом, секретном заседании Национального собрания, тем самым совершив государственную измену против суверенитета, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
На основании сообщения, полученного от Службы национальной безопасности, в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Республики Армения инициировано уголовное производство по признакам государственной измены (часть 1 статьи 418) и шпионажа (часть 1 статьи 424).
20 мая на митинге в Ванадзоре премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Служба национальной безопасности направит в Следственный комитет сообщение о преступлении в ожидании возбуждения уголовного дела в отношении Андраника Теваняна. Андраник Теванян является вторым номером избирательного списка партии «Процветающая Армения».
Теванян был избран депутатом Национального собрания 20 июня 2021 года по общегосударственному избирательному списку блока партий «Айастан». Однако 17 августа 2023 года он сложил депутатский мандат.