Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ՝ պետական դավաճանության և լրտեսության հոդվածներով:
Նշվում է, որ ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացի Ա.Թ.-ն, լինելով 2021 թվականին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններում «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին աջակցած քաղաքական գործիչ և նույն դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակում ընդգրկված ԱԺ պատգամավոր, 2024 թվականի ընթացքում օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրվելուց հետո «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնի տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ նույն ժամանակահատվածում իրականացրել է լրտեսություն, ինչպես նաև ապօրինի եղանակով հավաքել և առանձնապես խոշոր չափերի՝ 622 հազար դոլարի դիմաց փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ փակ, գաղտնի նիստում կայացած լսումների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդպիսով կատարելով պետական դավաճանություն՝ ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության դեմ։
ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում պետական դավաճանության (418-րդ հոդվածի 1-ին մաս) և լրտեսության (424-րդ հոդվածի 1-ին մաս) հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Մայիսի 20-ին Վանաձորում հանրահավաքի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե Ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում է ուղարկելու Քննչական կոմիտե՝ Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու ակնկալիքով։ Անդրանիկ Թևանյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի երկրորդ համարն է։
Թևանյանը 2021թ. հունիսի 20-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով։ Սակայն 2023 թվականի օգոստոսի 17-ին նա վայր է դրել պատգամավորական մանդատը։

22 May 2026 - 06:59 AMT
The Investigative Committee has initiated criminal proceedings against Andranik Tevanyan under articles on high treason and espionage.
According to a report received from the National Security Service, Armenian citizen A.T., a politician who supported the Hayastan alliance of parties in the 2021 parliamentary elections and was included on the same alliance’s nationwide electoral list as a National Assembly deputy, was recruited by foreign special services in 2024. Acting on the instructions of a representative of foreign special services who serves as director of the «Russia Caucasus» geopolitical center, he allegedly carried out espionage during the same period. He also allegedly unlawfully collected and, in exchange for an especially large sum of $622,000, transferred Russian-translated information containing state secrets about the course and results of hearings held at a closed, secret National Assembly session in April 2024, thereby committing high treason against Armenia’s sovereignty, territorial integrity and external security.
Based on the report received from the National Security Service, the Main Department for the Investigation of Crimes Against the State, the Foundations of the Constitutional Order and Public Security of Armenia’s Investigative Committee has initiated criminal proceedings on elements of high treason (Article 418, Part 1) and espionage (Article 424, Part 1).
On May 20, during a rally in Vanadzor, Prime Minister Nikol Pashinyan said the National Security Service would send a crime report to the Investigative Committee, expecting a criminal case to be opened against Andranik Tevanyan. Andranik Tevanyan is number two on the electoral list of the Prosperous Armenia Party.
Tevanyan was elected to the National Assembly on June 20, 2021, through the nationwide electoral list of the Hayastan alliance of parties. However, on August 17, 2023, he gave up his parliamentary mandate.