«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրացուցակի երկրորդ համար Անդրանիկ Թևանյանը, անդրադառնալով ՔԿ այն մեղադրանքներին, որ ԱԺ փակ նիստից գաղտնի տեղեկություններ է հայտնել այլ երկրի, ֆեյսբուքյան եթերում ասել է, որ 2024-ին արդեն պատգամավոր չի եղել և չէր կարող մասնակցել փակ նիստի, «հետևաբար մնացած թեմաներն անհեթեթություն են»:
«Այս կարված գործի անհեթեթությունը միանգամից է աչքի ընկնում, որովհետև, այո, ես 2021 թվականին ընտրվել եմ պատգամավոր, բայց 2023 թվականին վայր եմ դրել ԱԺ մանդատս և դրանից հետո մասնակցել եմ Երևանի ավագանու ընտրություններին՝ արդեն ոչ որպես պատգամավոր։ Իսկ ՔԿ հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ 2024-ի ԱԺ փակ գաղտնի լսումների վերաբերյալ գաղտնի տեղեկություններ եմ հայտնել։ Այսինքն՝ ես ֆիզիկապես չէի կարող մասնակցել 2024թ. լսումներին, հետևաբար մնացած թեմաները, ինչ որ գումարային և այլն, անհեթեթություն են:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը քանի որ պետական դավաճանությամբ է զբաղված, փորձում է ինձ ներքաշել այնպիսի մի պրոցեսի մեջ, որտեղ ինքն է ամենաբարձրը գոռալու՝ բռնեք պետական դավաճանին։ Իսկ ՔԿ-ին խորհուրդ կտամ՝ գործը կարելուց այնպես արեք, որ ծիծաղելի վիճակում չհայտնվեք»,-ասել է Թևանյանը։
Քննչական կոմիտեի խոսնակ Կիմա Ավդալյանն ֆեյսբուքյան էջում արձագանքել է Անդրանիկ Թևանյանի հայտարարությանը՝ նշելով, որ իրենք էլ գիտեն, որ վերջինս 2023-ին վայր է դրել մանդատը:
«Հաղորդագրությունն ուշադիր կարդալու դեպքում կտեսնեք «ապօրինի» բառը: Այսինքն, անձը 2024 թվականի ընթացքում ապօրինի կերպով է հավաքել պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները: Այդ հանգամանքը նույնպես քննության առարկա է»,-ասվում է գրառման մեջ:
Մայիսի 20-ին Վանաձորում հանրահավաքի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե Ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում է ուղարկելու Քննչական կոմիտե՝ Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու ակնկալիքով։ Անդրանիկ Թևանյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի երկրորդ համարն է։
Թևանյանը 2021թ. հունիսի 20-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով։ Սակայն 2023 թվականի օգոստոսի 17-ին նա վայր է դրել պատգամավորական մանդատը։

22 Май 2026 - 07:03 AMT
Второй номер избирательного списка партии «Процветающая Армения» Андраник Теванян, комментируя обвинения Следственного комитета в том, что он передал другой стране секретные сведения с закрытого заседания Национального собрания, заявил в эфире Facebook, что в 2024 году уже не был депутатом и не мог участвовать в закрытом заседании, «следовательно, остальные темы являются абсурдом».
«Абсурдность этого сфабрикованного дела сразу бросается в глаза, потому что, да, в 2021 году я был избран депутатом, но в 2023 году сложил мандат депутата Национального собрания и после этого участвовал в выборах в Совет старейшин Еревана уже не как депутат. А в сообщении Следственного комитета говорится, что я передал секретные сведения, касающиеся закрытых секретных слушаний Национального собрания 2024 года. То есть я физически не мог участвовать в слушаниях 2024 года, следовательно, остальные темы, какие-то денежные вопросы и так далее, являются абсурдом.
Поскольку премьер-министр Никол Пашинян занимается государственной изменой, он пытается втянуть меня в такой процесс, где сам будет громче всех кричать: держите государственного изменника. А Следственному комитету я бы посоветовал: когда шьете дело, делайте это так, чтобы не оказаться в смешном положении», — сказал Теванян.
Пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян отреагировала на заявление Андраника Теваняна на своей странице в Facebook, отметив, что они тоже знают, что он в 2023 году сложил мандат.
«Если внимательно прочитаете сообщение, увидите слово “незаконно”. То есть в течение 2024 года лицо незаконным образом собирало сведения, содержащие государственную тайну. Это обстоятельство также является предметом расследования», — говорится в записи.
20 мая во время митинга в Ванадзоре премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Служба национальной безопасности направит в Следственный комитет сообщение о преступлении с ожиданием возбуждения уголовного дела в отношении Андраника Теваняна. Андраник Теванян является вторым номером избирательного списка партии «Процветающая Армения».
Теванян 20 июня 2021 года был избран депутатом Национального собрания по общегосударственному избирательному списку блока партий «Армения». Однако 17 августа 2023 года он сложил депутатский мандат.