22 Մայիս 2026 - 06:48 AMT
ԵԱՏՄ–ում կարգավիճակի հարցը կարող է քննարկել միայն Հայաստանը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում: Նա հավելել է, որ ԵԱՏՄ կարգավորումների համաձայն՝ միայն անդամ պետությունը կարող է քննարկել կառույցում իր կարգավիճակի հարցը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«ԵԱՏՄ կարգավորումներ կան, որով կարգավիճակի հարցը կարող է քննարկել միայն Հայաստանը, այսինքն` անդամ երկիրը, այլ պրոցեդուրա չկա։ Ցանկացած հարց գործընկերների մոտ կարող է ծագել, մենք էլ համբերատար կպատասխանենք»,- նշել է Փաշինյանը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ մայիսի 21-ին հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ-ն լքելու հարցը չի կարող քննարկվել, քանի դեռ Հայաստանը նման հայտ և ցանկություն չի ներկայացրել։
Ապրիլի 1-ին Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Հայաստանի միաժամանակյա անդամակցությունը ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին անհնար է։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը մայիսի 18-ին հայտնել է, որ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի կարգավիճակի թեման քննարկվելու է մայիսի 29-ին Աստանայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում։ Նրա խոսքով՝ ավելի ճիշտ կլինի, եթե Հայաստանում հնարավորինս արագ կողմնորոշվեն եվրասիական և եվրոպական միությունների միջև ընտրության հարցում, քանի որ դա ավելի ազնիվ կլինի նաև ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի գործընկերների նկատմամբ։

22 May 2026 - 07:07 AMT
The question of status in the Eurasian Economic Union (EAEU) can only be discussed by Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a press conference. He added that under EAEU regulations, only a member state can raise the issue of its status within the bloc, Sputnik Armenia reported.
“There are EAEU regulations according to which the issue of status can only be discussed by Armenia, meaning the member country itself; there is no other procedure. Any questions may arise among partners, and we will respond patiently,” Pashinyan said.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan also stated on May 21 that the issue of leaving the EAEU cannot be discussed unless Armenia submits such a request and expresses such a desire.
During a meeting with Nikol Pashinyan on April 1, Russian President Vladimir Putin said Armenia’s simultaneous membership in the European Union and the EAEU was impossible.
On May 18, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk announced that the issue of Armenia’s status in the EAEU would be discussed on May 29 during a meeting of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana. According to him, it would be better if Armenia decided as quickly as possible between the Eurasian and European unions, as this would also be fairer toward Armenia’s partners in the EAEU.