22 Մայիս 2026 - 06:48 AMT
ԵԱՏՄ–ում կարգավիճակի հարցը կարող է քննարկել միայն Հայաստանը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում: Նա հավելել է, որ ԵԱՏՄ կարգավորումների համաձայն՝ միայն անդամ պետությունը կարող է քննարկել կառույցում իր կարգավիճակի հարցը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«ԵԱՏՄ կարգավորումներ կան, որով կարգավիճակի հարցը կարող է քննարկել միայն Հայաստանը, այսինքն` անդամ երկիրը, այլ պրոցեդուրա չկա։ Ցանկացած հարց գործընկերների մոտ կարող է ծագել, մենք էլ համբերատար կպատասխանենք»,- նշել է Փաշինյանը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ մայիսի 21-ին հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ-ն լքելու հարցը չի կարող քննարկվել, քանի դեռ Հայաստանը նման հայտ և ցանկություն չի ներկայացրել։
Ապրիլի 1-ին Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ Հայաստանի միաժամանակյա անդամակցությունը ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին անհնար է։
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը մայիսի 18-ին հայտնել է, որ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի կարգավիճակի թեման քննարկվելու է մայիսի 29-ին Աստանայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում։ Նրա խոսքով՝ ավելի ճիշտ կլինի, եթե Հայաստանում հնարավորինս արագ կողմնորոշվեն եվրասիական և եվրոպական միությունների միջև ընտրության հարցում, քանի որ դա ավելի ազնիվ կլինի նաև ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի գործընկերների նկատմամբ։

Вопрос статуса в Евразийском экономическом союзе может обсуждать только Армения, заявил премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции. Он добавил, что согласно регламенту ЕАЭС только государство-член может поднимать вопрос о своем статусе в объединении, сообщает «Sputnik Армения».
«Существуют регламенты ЕАЭС, согласно которым вопрос статуса может обсуждать только Армения, то есть страна-член, другой процедуры нет. У партнеров могут возникать любые вопросы, и мы терпеливо на них ответим», — отметил Пашинян.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 21 мая также заявил, что вопрос выхода из ЕАЭС не может обсуждаться до тех пор, пока Армения не представит соответствующее заявление и желание.
Во время встречи с Николом Пашиняном 1 апреля президент России Владимир Путин заявил, что одновременное членство Армении в Европейском союзе и ЕАЭС невозможно.
Вице-премьер России Алексей Оверчук 18 мая сообщил, что тема статуса Армении в ЕАЭС будет обсуждаться 29 мая на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане. По его словам, будет правильнее, если в Армении как можно быстрее определятся с выбором между евразийским и европейским союзами, поскольку это будет честнее и по отношению к партнерам Армении в ЕАЭС.