22 Մայիս 2026 - 07:11 AMT
ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացնում Անդրանիկ Թևանյանի «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է կուսակցության ներկայացուցիչ Արեգնազ Մանուկյանը:
«Առավոտյան ուղիղ ժամը 7-ին ԱԱԾ դիմակավորված աշխատակիցները մտան «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակ»,-գրել է նա:
Ավելի ուշ Մանուկյանն ասել է, որ «Մայր Հայաստան» կուսակցության անդամներն ու համակիրներն ավելի քան երկու ժամ շարունակ սպասել են իրենց գրասենյակի մոտ՝ քննչական գործողությունների ավարտին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մեզ թույլ չեն տալիս մտնել գրասենյակ։ Ուղիղ ժամը 07։00–ին ԱԱԾ–ն մտավ կուսակցության գրասենյակ։ Թե քննչական գործողություններին ինչ կհետևի, արդյոք Նիկոլ Փաշինյանի ապօրինի հրահանգով ձերբակալվելու է Անդրանիկ Թևանյանը, դեռևս պարզ չէ։ Սկզբում բավականին կոպիտ ձևով` իմ ձեռքերը քաշքշելով, բռնի ուժ գործադրելով ԱԱԾ–ն թույլ չէր տալիս, որ ես նկարահանում իրականացնեմ։ Ես պահանջում էի ներկայացնել ծանուցագիր։ Միայն մեր փաստաբանի գալուց և ծանուցագիր ներկայացնելուց հետո ես դադարեցրի նկարահանումը»,– պատմել է Մանուկյանը։
Նա հավելել է, որ անգամ անձնական՝ ընտանիքին վերաբերող փաստաթղթեր չեն թույլատրել դուրս հանել գրասենյակից։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 20-ին հայտարարել էր, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը Թևանյանի դեմ հաղորդում է ուղարկելու Քննչական կոմիտե՝ հայրենիքի դավաճանության հոդվածով քրեական գործ հարուցելու նպատակով։ Մայիսի 21-ին Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ պետական դավաճանության և լրտեսության մեղադրանքով։
Ինքը՝ Թևանյանը, հերքել է իրեն վերագրվող մեղադրանքը՝ նշելով, որ 2024 թվականին արդեն պատգամավոր չի եղել, քանի որ 2023 թվականին վայր է դրել մանդատը։

Служба национальной безопасности Армении проводит обыск в офисе партии «Мать Армения» Андраника Теваняна.
Об этом на своей странице в Facebook сообщила представитель партии Арегназ Манукян.
«Ровно в 7 утра сотрудники СНБ в масках вошли в офис партии “Мать Армения”», — написала она.
Позже Манукян заявила, что члены и сторонники партии «Мать Армения» более двух часов ожидали у офиса завершения следственных действий, сообщает «Sputnik Армения».
«Нам не разрешают войти в офис. Ровно в 07:00 СНБ вошла в офис партии. Что последует за следственными действиями и будет ли Андраник Теванян задержан по незаконному указанию Никола Пашиняна, пока неизвестно. Сначала довольно грубо — дергая меня за руки и применяя силу — сотрудники СНБ не позволяли мне вести съемку. Я требовала предъявить уведомление. Только после прибытия нашего адвоката и предъявления уведомления я прекратила съемку», — рассказала Манукян.
Она добавила, что из офиса не разрешили вынести даже личные документы, касающиеся семьи.
20 мая премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Служба национальной безопасности Армении направит в Следственный комитет сообщение с целью возбуждения уголовного дела против Теваняна по статье о государственной измене. 21 мая Следственный комитет сообщил, что в отношении Андраника Теваняна инициировано уголовное производство по обвинениям в государственной измене и шпионаже.
Сам Теванян отверг предъявленные ему обвинения, отметив, что в 2024 году уже не был депутатом, поскольку сложил мандат в 2023 году.