Ucom-ի աջակցությամբ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանը (ՄԻԿ) հայտարարում է թվային անվտանգության վերաբերյալ գիտելիքների ու գործնական հմտությունների զարգացմանն ուղղված «Կիբերանվտանգության կրթական ծրագիր դեռահասների համար» ծրագրի մեկնարկի մասին։
Ծրագրի շրջանակում կանցկացվեն «Կիբերանվտանգության հիմունքներ» խորագրով անվճար դասընթացներ, որոնց ընթացքում 14-17 տարեկան դպրոցականները կծանոթանան կիբերանվտանգության հիմնական թեմաներին, կսովորեն անվտանգ գործել թվային միջավայրում և ձեռք կբերեն գործնական գիտելիքներ ու հմտություններ՝ ժամանակակից թվային սպառնալիքները հասկանալու և դրանցից պաշտպանվելու համար։
«Թվային աշխարհում անվտանգությունը դարձել է ոչ միայն տեխնիկական, այլև կրթական առաջնահերթություն։ Ucom-ի համար կարևոր է աջակցել այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք օգնում են երիտասարդներին ձեռք բերել ժամանակակից գիտելիքներ և անվտանգ ու պատասխանատու կերպով օգտվել տեխնոլոգիաներից։ Վստահ ենք, որ այս ծրագիրը դեռահասներին կտա կարևոր հմտություններ, որոնք օգտակար կլինեն թե՛ առօրյայում, թե՛ ապագա մասնագիտական ճանապարհին», -նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Դասընթացի ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի նաև արդի թվային ռիսկերին, ներառյալ՝ արհեստական բանականությամբ պայմանավորված սպառնալիքներին, deepfake տեխնոլոգիաներին և առցանց մանիպուլյացիաների մեխանիզմներին։
«Մեզ համար կարևոր է, որ դեռահասները ոչ միայն օգտվեն տեխնոլոգիաներից, այլ նաև հասկանան, թե ինչպես անվտանգ գործել թվային միջավայրում և զարգացնել իրենց հետաքրքրությունը կիբերանվտանգության ոլորտի նկատմամբ։ Վստահ ենք, որ նման ծրագրերը նպաստում են ոչ միայն գիտելիքների փոխանցմանը, այլև պատասխանատու թվային մշակույթի ձևավորմանը Հայաստանում»,-նշել է ՄԻԿ-ի տնօրեն Մարի Բարսեղյանը։
Դասընթացի ավարտին կկազմակերպվի Mini-CTF (Capture The Flag) մրցույթ, որը մասնակիցներին հնարավորություն կտա թիմերով աշխատել իրական սցենարների վրա հիմնված առաջադրանքների շուրջ՝ զարգացնելով ոչ միայն տեխնիկական գիտելիքները, այլև թիմային աշխատանքի, վերլուծական մտածողության և խնդիրների լուծման հմտությունները։
Ծրագրի արդյունքում 60-70 դեռահաս ձեռք կբերի կիբերանվտանգության բազային գիտելիքներ և գործնական հմտություններ՝ իրենց անձնական սարքերում և թվային միջավայրում առավել անվտանգ ու վստահ գործելու համար։ Նախաձեռնությունը նաև հիմք կստեղծի հետագայում այս ուղղությամբ կրթությունը շարունակելու և մասնագիտական հետաքրքրություններ ձևավորելու համար։
Ծրագրի մանրամասներին, մասնակցության պայմաններին և գրանցման ընթացքին կարելի է ծանոթանալ ՄԻԿ-ի պաշտոնական կայքում:
Ucom-ի և ՄԻԿ-ի համագործակցությունը միավորում է տեխնոլոգիաները, կրթությունն ու անվտանգությունը՝ նպաստելով Հայաստանում ավելի իրազեկ, պաշտպանված և տեխնոլոգիապես պատասխանատու երիտասարդ սերնդի ձևավորմանը։

При поддержке Ucom Инновационный центр Microsoft Армения (MIC) объявляет о старте проекта «Образовательная программа по кибербезопасности для подростков», направленной на развитие знаний и практических навыков в сфере цифровой безопасности.
В рамках программы будут организованы бесплатные курсы под названием «Основы кибербезопасности», в ходе которых школьники в возрасте 14–17 лет познакомятся с ключевыми темами кибербезопасности, научатся безопасно действовать в цифровой среде, а также получат практические знания и навыки, необходимые для понимания современных цифровых угроз и защиты от них.
«Безопасность в цифровом мире стала не только техническим, но и образовательным приоритетом. Для Ucom важно поддерживать инициативы, которые помогают молодёжи получать современные знания, а также безопасно и ответственно пользоваться технологиями. Мы уверены, что эта программа даст подросткам важные навыки, которые будут полезны как в повседневной жизни, так и в их будущем профессиональном развитии», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян․
В ходе курса особое внимание будет уделено современным цифровым рискам, включая угрозы, связанные с искусственным интеллектом, технологиями deepfake и механизмами онлайн-манипуляций.
«Для нас важно, чтобы подростки не только пользовались технологиями, но и понимали, как безопасно ориентироваться в цифровой среде, а также развивали интерес к сфере кибербезопасности. Мы уверены, что подобные программы способствуют не только передаче знаний, но и формированию ответственной цифровой культуры в Армении», — отметила директор Инновационного центра Microsoft Армения Мари Барсегян.
По завершении курса будет организовано соревнование Mini-CTF (Capture The Flag), которое предоставит участникам возможность работать в командах над заданиями, основанными на реальных сценариях, развивая не только технические знания, но и навыки командной работы, аналитического мышления и решения задач. В результате программы 60–70 подростков получат базовые знания и практические навыки в области кибербезопасности, что позволит им более безопасно и уверенно использовать свои личные устройства и цифровую среду. Инициатива также создаст основу для дальнейшего обучения в этой сфере и формирования профессиональных интересов в будущем.
С подробностями программы, условиями участия и процессом регистрации можно ознакомиться на официальном сайте Инновационного центра Microsoft Армения.
Сотрудничество Ucom и Инновационного центра Microsoft объединяет технологии, образование и безопасность, способствуя формированию более осведомленного, защищенного и технологически ответственного молодого поколения в Армении.