22 Մայիս 2026 - 08:40 AMT
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Ալիկ Ալեքսանյանի հրապարակած՝ Ջերմուկի ուղղությամբ դիրք հանձնելու վերաբերյալ տեսանյութի առնչությամբ Քննչական կոմիտեն նախաձեռնել է քրեական վարույթ՝ սուտ մատնության և սուտ մատնություն կազմակերպելու հատկանիշներով։
ՔԿ-ն հայտնել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեում ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ Ա.Ա.-ն («Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Ալիկ Ալեքսանյան) մայիսի 21-ին Ֆեյսբուքում կից գրառմամբ հոլովակ է տեղադրել՝ «Ժողովուրդ, Ձեզանից թաքուն դիրք են հանձնում, լսեք այս կամավորի խոսքը, այս ընթացքում ՊՆ նախարարը սրտիկներով քարոզարշավ է անում», որտեղ վերջինս և մեկ անձ խոսում են Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը Ադրբեջանին հանձնելու մասին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նույն օրը պաշտոնապես հերքել է Ա.Ա.-ի և այդ անձի կողմից հայտնած տեղեկությունները: Ստացված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ սուտ մատնության և սուտ մատնություն կազմակերպելու հատկանիշներով:
Նախաքննությամբ պարզվել է տվյալ տեսանյութում խոսող, դեմքի հատվածը փակված անձի ինքնությունը, ով մարտական հերթապահություն է իրականացրել N մարտական դիրքում:
«Վերջինս հարցաքննության ժամանակ հերքել է որևէ դիրք հանձնելու մասին տեղեկատվությունը՝ միաժամանակ նշելով, որ գտնվելով ոչ սթափ վիճակում, մասնակցել է Ն.Կ.-ի կողմից կազմակերպված հավաքին, որտեղ հանդիպել է Ա.Ա.-ին, ով տեղեկացված լինելով իր սոցիալական խնդիրների մասին՝ անմիջապես կազմակերպել է լրագրողի հետ հարցազրույցը: Նշել է, որ գտնվել է ոչ սթափ վիճակում և հայտնել իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ»,- ասված է հաղորդագրությունում։

22 Май 2026 - 10:36 AMT
Следственный комитет Армении инициировал уголовное производство в связи с видео, опубликованным Аликом Алексаняном, членом партии «Сильная Армения», о якобы сдаче позиций в направлении Джермука, по признакам ложного доноса и организации ложного доноса.
В Следственном комитете сообщили, что согласно поступившему сообщению о предполагаемом преступлении, А.А. (член партии «Сильная Армения» Алик Алексанян) 21 мая разместил в Facebook видеоролик с подписью: «Люди, от вас тайно сдают позиции, послушайте слова этого добровольца, а министр обороны в это время проводит кампанию с сердечками», где он и еще один человек говорят о передаче Азербайджану боевой позиции, расположенной в направлении города Джермук.
Министерство обороны Армении в тот же день официально опровергло информацию, распространенную А.А. и указанным лицом. На основании полученного сообщения было возбуждено уголовное производство по признакам ложного доноса и организации ложного доноса.
В ходе предварительного следствия была установлена личность человека с закрытым лицом, выступавшего в видеозаписи, который нес боевое дежурство на боевой позиции N.
«Во время допроса он опроверг информацию о сдаче каких-либо позиций, одновременно отметив, что, находясь в нетрезвом состоянии, участвовал в собрании, организованном Н.К., где встретился с А.А., который, зная о его социальных проблемах, сразу организовал интервью с журналистом. Он отметил, что находился в состоянии алкогольного опьянения и сообщил сведения, не соответствующие действительности», — говорится в сообщении.