Դատախազը մայիսի 22-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել միջնորդություն՝ ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն ստանալու նպատակով, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտնել է, որ պատգամավորության թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար համաձայնություն ստանալու միջնորդություն չի ստացել, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Պատգամավորի թեկնածուն նախընտրական շրջանում ունի անձեռնմխելիություն։ ԿԸՀ-ի համաձայնությունը չի պահանջվում, եթե թեկնածուն բռնվել է հանցանք կատարելու պահին կամ անմիջապես դրանից հետո։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱԱԾ աշխատակիցները քննչական գործողություններ են իրականացրել Անդրանիկ Թևանյանի ղեկավարած «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակում, Քննչական կոմիտեն պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքի առիթով նախաձեռնել է քրեական վարույթ։
ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացի Ա.Թ.-ն հանդիսանալով 2021 թվականին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքին աջակցած քաղաքական գործիչ և նույն դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակում ընդգրկված ԱԺ պատգամավոր, 2024 թվականի ընթացքում հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնում տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ նույն ժամանակահատվածում կատարել է լրտեսություն, ինչպես նաև ապօրինի կերպով հավաքել և առանձնապես խոշոր չափերի՝ 622 հզր ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց վերջինիս է փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ փակ, գաղտնի նիստում կայացած լսումների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
Թևանյանը 2021 թվականի հունիսի 20-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով, սակայն 2023 թվականի օգոստոսի 17-ին վայր է դրել պատգամավորական մանդատը։

22 Май 2026 - 09:56 AMT
22 мая прокурор направил в Центральную избирательную комиссию ходатайство с целью получения согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Андраника Теваняна, кандидата в депутаты от партии «Процветающая Армения» на выборах в Национальное собрание Армении, сообщает «1lurer.am ».
В Центральной избирательной комиссии заявили, что не получали ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении кандидата в депутаты Андраника Теваняна, информирует «Factor.am ».
Кандидат в депутаты в период предвыборной кампании обладает неприкосновенностью. Согласие ЦИК не требуется, если кандидат был задержан в момент совершения преступления или сразу после него.
Ранее стало известно, что сотрудники СНБ провели следственные действия в офисе партии «Мать Армения», возглавляемой Андраником Теваняном, а Следственный комитет инициировал уголовное производство по делу о государственной измене и шпионаже.
*Согласно сообщению, поступившему в Следственный комитет Армении из СНБ, гражданин Армении А.Т., являясь политическим деятелем, поддерживавшим блок партий «Армения» на парламентских выборах 2021 года и включенным в общегосударственный избирательный список блока в качестве депутата Национального собрания, в течение 2024 года был якобы завербован иностранными спецслужбами. По поручению представителя иностранных спецслужб, являющегося директором геополитического центра «Россия Кавказ», он в тот же период занимался шпионажем, а также незаконно собрал и передал за 622 тысячи долларов США сведения, содержащие государственную тайну, переведенные на русский язык и касающиеся хода и итогов закрытых секретных слушаний в Национальном собрании в апреле 2024 года. По версии следствия, таким образом была совершена государственная измена в ущерб суверенитету, территориальной целостности и внешней безопасности Армении.
Теванян был избран депутатом Национального собрания 20 июня 2021 года по общегосударственному избирательному списку блока партий «Армения», однако 17 августа 2023 года сложил депутатский мандат.*