22 Մայիս 2026 - 09:06 AMT
Քրեական վարույթի շրջանակում խուզարկություն է իրականացվում ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանի տանը։ Այդ մասին հայտնել են Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Կառույցը դեռևս այլ մանրամասներ չի ներկայացրել և չի հստակեցրել, թե որ գործի շրջանակում են կատարվում քննչական գործողությունները։
Գրիգորյանն ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Պատիվ ունեմ» դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով։ Նա հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում է ԲՀԿ-ի հետ և ընդգրկված է ցուցակի 7-րդ հորիզոնականում։

22 May 2026 - 10:37 AMT
A search is being conducted at the home of Martun Grigoryan, a member of the National Assembly’s “I Have Honor” faction, within the framework of criminal proceedings. The information was confirmed by Armenia’s Anti-Corruption Committee, according to Factor.am .
The agency has not yet provided further details or clarified within which criminal case the investigative actions are taking place.
Grigoryan was elected to the National Assembly through the national electoral list of the I Have Honor alliance. He is participating in the parliamentary elections scheduled for June 7 together with the Prosperous Armenia party and is included in the list’s seventh position.