22 Մայիս 2026 - 09:39 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը տեղի ունեցող իրադարձությունները գնահատում է որպես նպատակային և համակարգված հարձակում ընդդիմադիր քաղաքական ուժի և պատգամավորության թեկնածուների դեմ՝ նախընտրական գործընթացների ամենաթեժ փուլում, հայտարարել է ԲՀԿ մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը՝ արձագանքելով ԲՀԿ նախընտրական ցուցակով պատգամավորի թեկնածուներ Անդրանիկ Թևանյանի և Մարտուն Գրիգորյանի բնակարաններում ու աշխատավայրերում իրականացվող խուզարկություններին։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Տոնոյանը հրավիրել է նաև միջազգային կառույցների, ՀՀ-ում իրենց դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնող պաշտոնյաների, դիտորդների ուշադրությունը այս «հակաօրինական գործընթացների վրա»։
«Եթե դուք չեք տեսնում, կամ չտեսնելու եք տալիս այս խայտառակ իրողությունները, երբ Նիկոլ Փաշինյանը անգամ ֆիզիկական հաշվեհարդարի սպառնալիքներ է հնչեցնում ընդդիմության առաջնորդների նկատմամբ, ուրեմն դուք ոչինչ չեք տեսնում»,-նշել է նա:
Տոնոյանը նշել է, որ Գյումրիում տեղի ունեցած բազմամարդ և հզոր հանդիպումներից հետո իշխանությունները «հայտնվել են քաղաքական ցնցումների մեջ»։
«Դրա լավագույն ապացույցը հենց Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծն է՝ վաղ առավոտյան դեռ քնաթաթախ վիճակում մամուլի ասուլիսներ տալու և անհանգիստ հայտարարություններով հանդես գալու տեսքով։ Փաշինյանի բացառապես անհիմն մեղադրանքներով ու անձնական բնույթի վիրավորանքներով անհավասարակշիռ պահվածքը խոսում է մեկ բանի մասին՝ իշխանությունը խուճապի մեջ է։ Ակնհայտ է, որ իշխող ՔՊ-ն Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ միակն է, որ ամբողջ քարոզարշավի ընթացքում ոչ մի ծրագրային բովանդակությամբ հանդես չի գալիս, այլ առաջնորդվում է փողոցային բառապաշարով քաղաքական ընդիմախոսների հասցեին ցեխ շպրտելու գործելաոճով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Տոնոյանը հիշեցրել է, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն ունի երկար տարիների քաղաքական ճանապարհ, իսկ կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գործունեությունը մշտապես ուղղված է եղել պետության, հայրենիքի և ժողովրդի շահերի պաշտպանությանը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը համագործակցության հուշագրեր ունի արտերկրի մի շարք քաղաքական ուժերի հետ, այդ թվում՝ Եվրոպայի պահպանողականների և ռեֆորմիստների կուսակցության, ինչպես նաև Ռուսաստանի «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության հետ։ Գագիկ Ծառուկյանը տարիներ առաջ շուրջ երեք տասնյակ եվրոպացի պատգամավորների բերեց Հայաստան և Արցախ՝ միջազգային հանրությանը ցույց տալու համար, որ Արցախը գոյություն ունի, որ այնտեղ ապրում են մարդիկ, և որ այն պարզապես «պատերազմի գոտի» չէ։ Տարբեր քաղաքական ուժերի հետ համագործակցությունը մշտապես ծառայել է մեկ նպատակի՝ միջազգային հարթակներում Հայաստանի հեղինակության բարձրացմանն ու հայկական շահի պաշտպանությանը։
Մենք միանշանակ ենք մեր դիրքորոշման մեջ․ որևէ բռնաճնշում, որևէ հալածանք և որևէ քաղաքական հետապնդում չի կարող ազդել մեր քաղաքական ուղեգծի վրա։ Մենք միշտ պաշտպանել ենք և շարունակելու ենք պաշտպանել հայկական շահը և Հայաստանի Հանրապետության իրական պետական շահերը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Մայիսի 20-ին Վանաձորում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ որ վաղը ԱԱԾ-ն հաղորդում է ներկայացնելու Քննչական կոմիտե՝ Անդրանիկ Թևանյանի դեմ հայրենիքի դավաճանության հոդվածով։ Թևանյանն արձագանքել է Փաշինյանին՝ նշելով, որ «այս ապօրինությունն իր կոկորդին է կանգնելու»:
Թևանյանը, անդրադառնալով ՔԿ այն մեղադրանքներին, որ ԱԺ փակ նիստից գաղտնի տեղեկություններ է հայտնել այլ երկրի, ֆեյսբուքյան եթերում ասել է, որ 2024-ին արդեն պատգամավոր չի եղել և չէր կարող մասնակցել փակ նիստի, «հետևաբար մնացած թեմաներն անհեթեթություն են»:

Партия «Процветающая Армения» расценивает происходящие события как целенаправленную и системную атаку против оппозиционной политической силы и кандидатов в депутаты в самый напряженный период предвыборного процесса, заявила пресс-секретарь партии Ивета Тоноян, комментируя обыски в домах и на рабочих местах кандидатов в депутаты от ППА Андраника Теваняна и Мартуна Григоряна. Об этом она написала на своей странице в Facebook.
Тоноян также обратила внимание международных организаций, официальных лиц, осуществляющих дипломатическую миссию в Армении, и наблюдателей на эти «противозаконные процессы».
«Если вы не видите или делаете вид, что не замечаете эти позорные реалии, когда Никол Пашинян даже угрожает физической расправой лидерам оппозиции, значит, вы не видите ничего», — отметила она.
По словам Тоноян, после многолюдных и мощных встреч в Гюмри власти «оказались в состоянии политического потрясения».
«Лучшим доказательством этого является поведение самого Никола Пашиняна — проведение ранним утром пресс-конференций в полусонном состоянии и выступления с тревожными заявлениями. Неуравновешенное поведение Пашиняна, основанное исключительно на беспочвенных обвинениях и оскорблениях личного характера, говорит только об одном — власть находится в панике. Очевидно, что правящая партия “Гражданский договор” во главе с Николом Пашиняном является единственной силой, которая за всю кампанию не выступила ни с одной программной инициативой, а руководствуется уличной лексикой и практикой поливания грязью политических оппонентов», — говорится в заявлении.
Тоноян напомнила, что партия «Процветающая Армения» имеет многолетний политический путь, а деятельность председателя партии Гагика Царукяна всегда была направлена на защиту интересов государства, родины и народа.
«Партия “Процветающая Армения” имеет меморандумы о сотрудничестве с рядом зарубежных политических сил, включая Партию европейских консерваторов и реформистов, а также российскую партию “Единая Россия”. Несколько лет назад Гагик Царукян привез в Армению и Арцах около трех десятков европейских депутатов, чтобы показать международному сообществу, что Арцах существует, что там живут люди и что это не просто “зона войны”. Сотрудничество с различными политическими силами всегда служило одной цели — повышению авторитета Армении на международных площадках и защите армянских интересов.
Мы однозначны в своей позиции: никакие репрессии, преследования и политическое давление не могут повлиять на наш политический курс. Мы всегда защищали и будем продолжать защищать армянские интересы и реальные государственные интересы Республики Армения», — говорится в заявлении.
20 мая во время предвыборной кампании в Ванадзоре премьер-министр Никол Пашинян заявил, что СНБ направит в Следственный комитет сообщение для возбуждения уголовного дела против Андраника Теваняна по статье о государственной измене. Теванян в ответ заявил, что «это беззаконие встанет ему поперек горла».
Комментируя обвинения Следственного комитета в передаче секретной информации с закрытого заседания парламента другой стране, Теванян заявил в эфире Facebook, что в 2024 году уже не был депутатом и не мог участвовать в закрытом заседании, «следовательно, остальные темы являются абсурдом».