Վվարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչների այն հայտարարությունները, թե գործող իշխանությունը պարտավորություններ է ստանձնել Հայաստանում ադրբեջանցիների վերաբնակեցման վերաբերյալ։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանի գործող իշխանությունը Հայաստանում ադրբեջանցիների վերաբնակեցման վերաբերյալ պարտավորություն է ստանձնել, և եթե չկա նման բան, թող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասի՝ սուտ է,վարչապետն արձագանքել է՝ սուտ է, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Այն հարցին, թե արդյոք երաշխավորում է, որ իր իշխանության օրոք Հայաստանում ադրբեջանցիներ չեն վերաբնակեցվելու, Փաշինյանը դրական է պատասխանել:
«Տալիս եմ երաշխիքներ, այո՛։ Երաշխավորում եմ, և դա կապված է այն բանի հետ, որ ասում եմ՝ Ղարաբաղի հարցը փակված է, Ղարաբաղի հարցը չի շարունակվելու, Ղարաբաղ վերադարձի թեմա չի լինելու, վերադարձի թեմա Նախիջևան չի լինելու, վերադարձի թեմա Բաքու չի լինելու, վերադարձի թեմա Սումգայիթ չի լինելու, վերադարձի թեմա Կիրովաբադ չի լինելու, վերադարձի թեմա Եվլախ չի լինելու և այլն և այդպես շարունակ։ Այո՛, երաշխավորում եմ, դա անհեթեթ թեմա է, դա կոնֆլիկտի թեմա է, դա խաղաղության թեմա չէ, և դա այնքան ակնհայտ է։ Կրկին՝ սուտ է, և, այո՛, երաշխավորում եմ»,-ասել է Փաշինյանը:
Ավելի վաղ Փաշինյանը ևս անդրադարձել էր 300մ000 ադրբեջանցիների վերադարձի թեմային՝ պնդելով, թե դա ընդդիմության հորինած օրակարգն է։ Նա հավելել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի բանակցություններում, ընդհանրապես Հայաստանի օրակարգում նման թեմա չի եղել։

22 Май 2026 - 11:10 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян опроверг заявления представителей альянса «Сильная Армения» о том, что действующая власть взяла на себя обязательства по переселению азербайджанцев в Армению.
На замечание журналиста о том, что лидер альянса «Сильная Армения» Самвел Карапетян заявлял, будто действующая армянская власть взяла на себя обязательства по переселению азербайджанцев в Армению, и если это не так, то премьер-министр Никол Пашинян должен сказать, что это ложь, глава правительства ответил, что это ложь, сообщает «1lurer.am ».
На вопрос, гарантирует ли он, что в период его власти азербайджанцы не будут переселяться в Армению, Пашинян ответил утвердительно.
«Да, даю гарантии. Гарантирую, и это связано с тем, что я говорю: карабахский вопрос закрыт, карабахский вопрос не будет продолжаться, не будет темы возвращения в Карабах, не будет темы возвращения в Нахичевань, не будет темы возвращения в Баку, не будет темы возвращения в Сумгаит, не будет темы возвращения в Кировабад, не будет темы возвращения в Евлах и так далее. Да, гарантирую, это абсурдная тема, это тема конфликта, а не мира, и это настолько очевидно. Повторяю: это ложь, и да, гарантирую», — заявил Пашинян.
Ранее Пашинян также касался темы возвращения 300 тысяч азербайджанцев, утверждая, что это повестка, придуманная оппозицией. Он добавил, что в армяно-азербайджанских переговорах и в целом в повестке Армении такой темы никогда не было.