22 Մայիս 2026 - 10:19 AMT
«Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը ԿԸՀ-ից պահանջել է պաշտոնեական լիազորությունների կոպիտ չարաշահման և բռնության կոչեր հնչեցնելու հիմքով չեղարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությունը 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին՝ որպես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համամասնական ցուցակի թեկնածու։
«Արձակուրդի մեջ գտնվող Նիկոլ Փաշինյանը, չունենալով որևէ պաշտոնեական լիազորություն, մայիսի 20-ին նախընտրական հանրահավաքում ուղիղ պատվեր է իջեցրել ՀՀ ԱԱԾ-ին՝ քրեական հետապնդում նախաձեռնելու «Մայր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համամասնական ցուցակի 2-րդ համար Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ: Սա Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ ընտրությունների ազատության և արդարության խախտման առավել աղաղակող դեպքերից է և բացահայտ հարցականի տակ է դնում ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու` ՀՀ իշխանությունների կարողությունը:
«Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորումը խստորեն դատապարտում է քաղաքական հաշվեհարդարի այս բիրտ փորձը, արձանագրում, որ վարչախմբի ղեկավարը կոպտորեն չարաշահում է իր պաշտոնեական դիրքը` դրանով հարցականի տակ դնելով ամբողջ ընտրական գործընթացի օրինականությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Միավորումը իրավապահ մարմիններին, դատարաններին և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին կոչ է արել չենթարկվել գործող վարչախմբի, իրենց գնահատմամբ, «ակնհայտ ապօրինի և հակապետական ճնշումներին ու արդարադատությունն իրականացնել՝ խստորեն պահպանելով Սահմանադրության և օրենքի պահանջները»։

22 Май 2026 - 11:12 AMT
Национальное гражданское объединение «Айакве» потребовало от ЦИК отменить участие премьер-министра Никола Пашиняна в парламентских выборах 2026 года в качестве кандидата по пропорциональному списку партии «Гражданский договор» на основании грубого злоупотребления должностными полномочиями и призывов к насилию.
«Находящийся в отпуске Никол Пашинян, не имея никаких должностных полномочий, 20 мая на предвыборном митинге напрямую дал указание СНБ Армении инициировать уголовное преследование в отношении председателя партии “Мать Армения”, второго номера пропорционального списка партии “Процветающая Армения” Андраника Теваняна. Это один из самых вопиющих случаев нарушения свободы и справедливости выборов в истории Республики Армения и открыто ставит под сомнение способность властей Армении провести свободные и справедливые выборы.
Национальное гражданское объединение “Айакве” решительно осуждает эту грубую попытку политической расправы и констатирует, что глава правящего режима грубо злоупотребляет своим служебным положением, тем самым ставя под сомнение законность всего избирательного процесса», — говорится в заявлении.
Объединение призвало правоохранительные органы, суды и Центральную избирательную комиссию не поддаваться, по их оценке, «очевидному незаконному и антигосударственному давлению» действующего режима и осуществлять правосудие, строго соблюдая требования Конституции и законов.