«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է, որ մինչև ձերբակալությունն իրեն առաջարկվել է գործարք, սակայն ինքը հրաժարվել է դրանից։ Այդ մասին նա ասել է ասուլիսի ընթացքում։
«․․․Մինչև ձերբակալելը, որ 1000 հոգով հարձակվել էին տան վրա, իրենք բարձր մակարդակով կոնկրետ ինձ արել են առաջարկություն, որ գնամ, սուրճ խմեմ մի տեղ, հայտարարեմ, որ եկեղեցուն չենք պաշտպանելու, դրանից հետո թե՛ ՀԷՑ–ը, թե՛ ամեն ինչը հետ է վերադարձվում։ Ես չեմ ընդունել առաջարկությունը, և գնացել ենք առաջ»,- ասել է Կարապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Կարապետյանը նշել էր նաև, որ կալանքի հինգերորդ օրը Մոսկվայի իր ընկերների միջոցով ևս առաջարկ է ստացել։ Նրա խոսքով՝ իրեն առաջարկվել է հայտարարել, որ քաղաքականությամբ չի զբաղվելու, և այդ դեպքում խոստացվել է, որ իրավիճակը կհանգուցալուծվի։
Կարապետյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը պատրաստ է պայքարի տարբեր ձևերի, հայտնում է Panorama.am-ը:
168.am-ի խմբագիր Սայթիկ Սեյրանյանի հարցին, թե արդյոք ընդդիմությունը պատրաստ է փողոցային պայքարի՝ հաշվի առնելով ԲՀԿ ներկայացուցիչների տներում և գրասենյակներում իրականացվող խուզարկություններն ու քննչական գործողությունները, Կարապետյանը պատասխանել է, որ իշխանությունները մարզային այցելությունների ընթացքում հասկացել են՝ կորցրել են ժողովրդի աջակցությունը, և այժմ հույսը դրել են ճնշումների ու ռեպրեսիաների վրա։
«Բայց դա իրենց բացարաձակ չի օգնելու, երբ մարդուն ձերաբակալում են, փոխարենը հազար մարդ է ավելանում, դա խնդիր չէ»,-ասել է Կարապետյանը։
2025-ի հունիսի 18-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործարար, ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ հայտարարել էր, որ հասունացել է պահը, երբ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն պետք է ազգայնացվի։ Հունիսի 24-ին Փաշինյանը հայտնել էր, որ ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագիրն արդեն պատրաստ է։ Հուլիսի 18-ին հայտնի է դարձել, որ ՀԾԿՀ-ն պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնից ազատված Ռոմանոս Պետրոսյանին նշանակել է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ։

22 Май 2026 - 11:22 AMT
Кандидат в премьер-министры от партии «Сильная Армения» Самвел Карапетян заявил, что до ареста ему была предложена сделка, однако он отказался от нее. Об этом он сказал во время пресс-конференции.
«…До ареста, когда тысяча человек напала на дом, на высоком уровне мне конкретно предложили пойти, выпить кофе в одном месте и заявить, что мы не будем поддерживать церковь. После этого и “Электросети Армении”, и все остальное будет возвращено. Я не принял это предложение, и мы пошли дальше», — сказал Карапетян, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее Карапетян также заявлял, что на пятый день ареста получил еще одно предложение через своих друзей в Москве. По его словам, ему предложили заявить, что он не будет заниматься политикой, и в этом случае пообещали урегулировать ситуацию.
Карапетян также заявил, что оппозиция готова к различным формам борьбы, сообщает «Panorama.am ».
Отвечая на вопрос редактора «168.am» Сатик Сейранян о готовности оппозиции к уличной борьбе на фоне обысков и следственных действий в домах и офисах представителей партии «Процветающая Армения», Карапетян заявил, что власти во время поездок по регионам поняли, что потеряли поддержку народа, и теперь делают ставку на давление и репрессии.
«Но это им абсолютно не поможет. Когда арестовывают одного человека, вместо него появляются тысяча других — это не проблема», — заявил Карапетян.
18 июня 2025 года премьер-министр Никол Пашинян за несколько часов до ареста бизнесмена и владельца компании «Электрические сети Армении» Самвела Карапетяна заявил, что настал момент для национализации ЗАО «Электросети Армении». 24 июня Пашинян сообщил, что план по передаче компании государству уже готов. 18 июля стало известно, что Комиссия по регулированию общественных услуг назначила временным управляющим «Электросетей Армении» бывшего руководителя Службы государственного контроля Романоса Петросяна.