ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության իրականացրած միջոցառումների հիման վրա Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված վարույթի շրջանակում փաստական տվյալներ են ստացվել, ըստ որոնց՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակիրը նույն քաղաքական ուժի Շիրակի մարզի Անի համայնքի պատասխանատուի և այլ անձանց հետ Ազգային ժողովի ընտրություններում իրենց կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով մի շարք ընտրողների փոխանցել է 70 հազարից մինչև 200 հազար դրամ ընտրակաշառք։
Ըստ իրավապահների՝ խմբի անդամները փորձել են իրենց գործողություններին օրինական տեսք հաղորդել՝ ընտրակաշառք ստացող անձանց ձևակերպելով որպես նախընտրական ակտիվիստներ, կամավորներ և տարածքային պատասխանատուներ։ Նշվել է, որ վճարումները կատարվել են ոչ թե իրական աշխատանքի դիմաց, այլ նախապես պայմանավորված ձևով քվեարկելու խոստման համար։
Դեպքի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Ձերբակալվել են մի շարք անձինք, իրականացվել են խուզարկություններ և այլ վարութային գործողություններ։
Կոմիտեն քաղաքացիներին կոչ է անում զերծ մնալ ընտրակաշառք տալու և նման գործողությունները տարբեր ձևական մեխանիզմներով քողարկելու գործելակերպից՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր նման դեպք ստանալու է խիստ իրավական գնահատական։

В рамках производства, инициированного в Антикоррупционном комитете Армении на основании мероприятий, проведенных СНБ, были получены фактические данные о том, что сторонник партии «Сильная Армения» совместно с ответственным лицом той же политической силы в общине Ани Ширакской области и другими лицами передал ряду избирателей от 70 до 200 тысяч драмов в качестве подкупа за голосование в пользу их партии на выборах в Национальное собрание.
По данным правоохранительных органов, члены группы пытались придать своим действиям законный вид, оформляя получателей подкупа как предвыборных активистов, волонтеров и территориальных координаторов. Отмечается, что выплаты производились не за реальную работу, а за заранее согласованное обещание проголосовать определенным образом.
По факту произошедшего в Антикоррупционном комитете Армении возбуждено уголовное производство. Были задержаны несколько человек, проведены обыски и другие процессуальные действия.
Комитет призвал граждан воздерживаться от дачи избирательных взяток и попыток маскировать подобные действия различными формальными механизмами, подчеркнув, что каждому такому случаю будет дана строгая правовая оценка.