ՀՀ գործող իշխանության ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունները «դուրս են բարոյականության բոլոր սահմաններից», հայտարարել է «Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը:
«Փաշինյանը մարդկանց ասում է՝ ինչո՞ւ չեք զոհվել պատերազմի ժամանակ։ Ո՞նց կարող է մարդը, որը վարչապետ է, որի կոչով զինվորները գնացել են պատերազմ, որի կոչով մարդիկ նաև արիաբար զոհվել են, այդ նույն պատերազմով անցած տղաներին հարցնի՝ ինչո՞ւ չեք զոհվել։ Սա գնահատում եմ որպես սեփական մեղքը մեր զինվորների վրա դնելու ակնհայտ քայլ։ Անհասկանալի է ու բարոյական որևէ սահմանի մեջ չի տեղավորվում. ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի վարչապետն ասել՝ հիմնավորե՛ք, թե ինչու չեք զոհվել»,– ասել է Թաթոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա անդրադաձել է նաև պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի պահվածքին և քաղաքացիների հետ հաղորդակցվելու ոճին` հիշեցնելով բանակում տեղի ունեցած ողբերգություններից մեկը` Ազատի զորամասի հրդեհը, որի իրական պատասխանատուն, ըստ նրա, հենց գերատեսչության ղեկավարությունն է։
«Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի խոսքը տեսե՛ք, որ «արա»-ով է խոսում քաղաքացիների հետ ու ասում՝ հիմնավորե՛ք, թե ինչու չեք զոհվել։ Դո՛ւ հիմնավորիր, թե ինչու չես զոհվել։ Կարո՞ղ ես հիմնավորել Ազատի զորամասի կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած մեր 15 զինվորի դեպքը՝ ինչո՞ւ նրանք մահացան։ Մահացան վարչապետի նշանակած նախարարի ու նրանց ընտրած հրամանատարների բացթողումների պատճառով։ Նախարարի գործունեությունն այն է, որ այնպիսի քաղաքականություն վարի, որ հնարավորինս քիչ մարդ զոհվի, ոչ թե նրա համար, որ հետո հարցնի՝ ինչո՞ւ չես զոհվել»,– եզրափակել է Թաթոյանը։

22 Май 2026 - 12:48 AMT
Последние заявления представителей действующей власти Армении «выходят за все рамки морали», заявил кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян.
«Пашинян говорит людям: почему вы не погибли во время войны? Как может человек, который является премьер-министром, по призыву которого солдаты пошли на войну, по призыву которого люди героически погибли, задавать этим же прошедшим войну ребятам вопрос — почему вы не погибли? Я расцениваю это как очевидную попытку переложить собственную вину на наших солдат. Это непонятно и не укладывается ни в какие моральные рамки. Как премьер-министр Армении может говорить: обоснуйте, почему вы не погибли», — сказал Татоян, сообщает «Sputnik Армения».
Он также коснулся поведения и стиля общения министра обороны Сурена Папикяна, напомнив об одной из трагедий в армии — пожаре в казарме в Азате, ответственность за который, по его мнению, лежит именно на руководстве ведомства.
«Посмотрите на речь министра обороны Сурена Папикяна, который разговаривает с гражданами на “эй, ты” и говорит: обоснуйте, почему вы не погибли. Ты сам обоснуй, почему не погиб. Можешь объяснить случай с 15 нашими солдатами, погибшими при пожаре в казарме в Азате — почему они погибли? Они погибли из-за упущений министра, назначенного премьер-министром, и выбранных ими командиров. Работа министра заключается в том, чтобы проводить такую политику, при которой погибает как можно меньше людей, а не в том, чтобы потом спрашивать, почему кто-то не погиб», — заключил Татоян.