ՀՀ գործող իշխանության ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունները «դուրս են բարոյականության բոլոր սահմաններից», հայտարարել է «Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը:
«Փաշինյանը մարդկանց ասում է՝ ինչո՞ւ չեք զոհվել պատերազմի ժամանակ։ Ո՞նց կարող է մարդը, որը վարչապետ է, որի կոչով զինվորները գնացել են պատերազմ, որի կոչով մարդիկ նաև արիաբար զոհվել են, այդ նույն պատերազմով անցած տղաներին հարցնի՝ ինչո՞ւ չեք զոհվել։ Սա գնահատում եմ որպես սեփական մեղքը մեր զինվորների վրա դնելու ակնհայտ քայլ։ Անհասկանալի է ու բարոյական որևէ սահմանի մեջ չի տեղավորվում. ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի վարչապետն ասել՝ հիմնավորե՛ք, թե ինչու չեք զոհվել»,– ասել է Թաթոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա անդրադաձել է նաև պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի պահվածքին և քաղաքացիների հետ հաղորդակցվելու ոճին` հիշեցնելով բանակում տեղի ունեցած ողբերգություններից մեկը` Ազատի զորամասի հրդեհը, որի իրական պատասխանատուն, ըստ նրա, հենց գերատեսչության ղեկավարությունն է։
«Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի խոսքը տեսե՛ք, որ «արա»-ով է խոսում քաղաքացիների հետ ու ասում՝ հիմնավորե՛ք, թե ինչու չեք զոհվել։ Դո՛ւ հիմնավորիր, թե ինչու չես զոհվել։ Կարո՞ղ ես հիմնավորել Ազատի զորամասի կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած մեր 15 զինվորի դեպքը՝ ինչո՞ւ նրանք մահացան։ Մահացան վարչապետի նշանակած նախարարի ու նրանց ընտրած հրամանատարների բացթողումների պատճառով։ Նախարարի գործունեությունն այն է, որ այնպիսի քաղաքականություն վարի, որ հնարավորինս քիչ մարդ զոհվի, ոչ թե նրա համար, որ հետո հարցնի՝ ինչո՞ւ չես զոհվել»,– եզրափակել է Թաթոյանը։

22 May 2026 - 12:47 AMT
Recent statements by representatives of Armenia’s current authorities are “beyond all moral boundaries,” declared Arman Tatoyan, prime ministerial candidate of the Wings of Unity party.
“Pashinyan tells people: why didn’t you die during the war? How can a person who is prime minister, on whose call soldiers went to war, on whose call people also heroically died, ask those same men who went through the war why they did not die? I view this as an obvious attempt to shift his own guilt onto our soldiers. It is incomprehensible and beyond any moral limit. How can Armenia’s prime minister say: justify why you did not die,” Tatoyan said, according to Sputnik Armenia.
He also addressed the behavior and communication style of Defense Minister Suren Papikyan, recalling one of the army’s tragedies — the Azat military barracks fire — for which, according to him, the real responsibility lies with the leadership of the ministry.
“Look at Defense Minister Suren Papikyan’s language, how he speaks to citizens using slang and says: justify why you did not die. You justify why you did not die. Can you justify the case of our 15 soldiers who died in the fire at the Azat barracks — why did they die? They died because of the failures of the minister appointed by the prime minister and the commanders they selected. A minister’s job is to pursue policies so that as few people as possible die, not to later ask why someone did not die,” Tatoyan concluded.