ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությանը ներկայացվելու է մեծ փաթեթ «իշխանությունների սպառնալիքների, ապօրինի քրեական հետապնդումների վերաբերյալ», հայտարարել է ԱԺ պատգամավոր և ԲՀԿ-ի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Էլինար Վարդանյանը:
«Վաղը հանդիպելու ենք ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության հետ: Գնալու ենք մեծ փաթեթով՝ իշխանությունների վիրավորանքների, սպառնալիքների, ապօրինի քրեական հետապնդումների, ձերբակալությունների, կալանավորումների բազմաթիվ և կոնկրետ օրինակներով»,-նշել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ հանդիպման ընթացքում ներկայացվելու են ինչպես ԲՀԿ-ի, այնպես էլ ընտրարշավին մասնակցող մյուս ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի նկատմամբ իրականացվող, իրենց գնահատմամբ, ապօրինի գործողությունները։
«Ուզում եմ հավատալ, որ այս անգամ տեսնելու են, ֆիքսելու են, արձագանքելու են: Իսկ եթե՝ ոչ, կրկին ենք դիմելու, մինչև կլսեն, կտեսնեն»,-նշել է նա։

22 May 2026 - 12:52 AMT
A large package concerning “threats by the authorities and unlawful criminal prosecutions” will be presented to the delegation of the OSCE Parliamentary Assembly, said National Assembly member and Prosperous Armenia parliamentary candidate Elinar Vardanyan.
“Tomorrow we will meet with the delegation of the OSCE Parliamentary Assembly. We are going with a large package containing numerous and concrete examples of insults, threats, unlawful criminal prosecutions, detentions and arrests by the authorities,” she said, according to Panorama.am .
According to Vardanyan, the meeting will include presentations on what the opposition considers unlawful actions directed not only against Prosperous Armenia, but also against other opposition political forces participating in the election campaign.
“I want to believe that this time they will see, record and respond. And if not, we will continue appealing until they hear and see,” she said.