Ծայրահեղ բևեռացված միջավայրի պայմաններում քաղհասարակության ներկայացուցիչները թիրախավորվում, առցանց հարձակումների են ենթարկվում ու պիտակավորվում են բոլոր այն դեպքերում, երբ արտահայտում են որևէ տեսակետ, որը հաճո չէ այս կամ այն քաղաքական ուժին կամ հանրային դերակատարին, ինչը փաստացի վերածվել է ոչ ֆորմալ «գրաքննության» մի մեթոդի, հայտարարել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա հավելել է, որ դա անընդունելի է:
«Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և իրավապաշտպանների` իրավական պետության և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանն ուղղված գործունեությանը միջամտելու, նրանց անկախ գործունեությունն ու դիրքորոշումները սահմանափակելու, նրանց նկատմամբ անհանդուրժողականություն տարածելու ցանկացած փորձ անընդունելի է և վտանգում է ժողովրդավարական հասարակության բնականոն զարգացումը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Պաշտպանը խիստ մտահոգիչ է համարում նման երևույթները և ընդգծում, որ անկախ, ազատ և սկզբունքային քաղաքացիական հասարակության առկայությունը իրավական պետության և մարդու իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության անհրաժեշտ նախապայման է։
«Քաղաքացիական հասարակությունը չի կարող ենթակա լինել որևէ քաղաքական ազդեցության, և վերջինիս գործունեության անկախությունն ու արդյունավետությունը չեն կարող գնահատվել քաղաքական ուժերի և այլ հանրային դերակատարների կամքը կատարելու կամ նրանց ցանկությունները բավարարելու համատեքստում»,– գրել է Մանասյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ Հայաստանում գործող բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ կարևոր դեր ունեն խոցելի խմբերի պաշտպանության և հանրային վերահսկողության ապահովման գործում, ինչը պետության կարևոր ձեռքբերումներից է։ Սակայն, ըստ նրա, միայն գործունեության իրավական ազատությունը բավարար չէ, և պետությունը պարտավոր է ապահովել նաև նրանց ֆիզիկական ու տեղեկատվական անվտանգությունը։
«Այսօրվա ծայրահեղ բևեռացված միջավայրի պայմաններում քաղհասարակության ներկայացուցիչները թիրախավորվում, առցանց հարձակումների են ենթարկվում ու պիտակավորվում են բոլոր այն դեպքերում, երբ արտահայտում են որևէ տեսակետ, որը հաճո չէ այս կամ այն քաղաքական ուժին կամ հանրային դերակատարին: Ներկայիս ազատ արտահայտման դաշտի ակնհայտ ընդլայնման հետ մեկտեղ սա փաստացի վերածվել է ոչ ֆորմալ «գրաքննության» մի մեթոդի»,– նշել է օմբուդսմանը։
Անահիտ Մանասյանը բոլոր քաղաքական և հանրային դերակատարներին կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել նման հարձակումներն ու նպաստել իրավիճակի հաղթահարմանը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ պետությունն է կրում առաջնային պատասխանատվությունը՝ իրավապաշտպանների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համար անվտանգ և նպաստավոր աշխատանքային միջավայր ապահովելու հարցում։

22 Май 2026 - 14:33 AMT
В условиях крайней политической поляризации представители гражданского общества подвергаются преследованию, онлайн-атакам и навешиванию ярлыков каждый раз, когда высказывают мнение, неугодное той или иной политической силе или общественному деятелю, что фактически превратилось в метод неформальной «цензуры», заявила Защитник прав человека Анаит Манасян на своей странице в Facebook.
Она добавила, что это недопустимо.
«Любая попытка вмешательства в деятельность представителей гражданского общества и правозащитников, направленную на укрепление правового государства и демократических ценностей, ограничение их независимой деятельности и позиций, распространение нетерпимости по отношению к ним является недопустимой и угрожает нормальному развитию демократического общества», — говорится в заявлении.
Омбудсмен назвала подобные явления крайне тревожными и подчеркнула, что наличие независимого, свободного и принципиального гражданского общества является необходимым условием правового государства и эффективной защиты прав человека.
«Гражданское общество не может подвергаться какому-либо политическому влиянию, а независимость и эффективность его деятельности не могут оцениваться в контексте выполнения воли или удовлетворения пожеланий политических сил и других общественных акторов», — написала Манасян.
По словам омбудсмена, многие действующие в Армении общественные организации играют важную роль в защите уязвимых групп и обеспечении общественного контроля, что является важным достижением государства. Однако, по ее мнению, одной лишь юридической свободы деятельности недостаточно, и государство обязано обеспечивать также их физическую и информационную безопасность.
«В сегодняшней крайне поляризованной среде представители гражданского общества становятся мишенью, подвергаются онлайн-атакам и стигматизации каждый раз, когда выражают точку зрения, неугодную той или иной политической силе или общественному деятелю. Наряду с очевидным расширением пространства свободы выражения это фактически превратилось в метод неформальной “цензуры”», — отметила омбудсмен.
Анаит Манасян призвала всех политических и общественных деятелей немедленно прекратить подобные атаки и способствовать преодолению ситуации.
Одновременно она подчеркнула, что именно государство несет основную ответственность за обеспечение безопасной и благоприятной рабочей среды для правозащитников и представителей гражданского общества.