22 Մայիս 2026 - 14:00 AMT
«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը ասուլիսի ընթացքում ներկայացրել է վերջին հեռախոսային սոցհարցման արդյունքները, որն անցկացվել է մայիսի 19-21-ը և որին մասնակցել է 1102 մարդ։
Այն հարցին, թե եթե խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունենան հաջորդ կիրակի, որ կուսակցության կամ դաշինքի օգտին կքվեարկեն, ստացվել է հետևյալ պատկերը․ 28․8 տոկոսը նախապատվությունը տվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, 14.9 տոկոսը՝ «Ուժեղ Հայաստան»-ին, 12.1 տոկոսը՝ «Հայաստան» դաշինքին, 8.7 տոկոսը՝ ԲՀԿ-ին, իսկ 5.8 տոկոսը՝ «Միասնության թևեր» կուսակցությանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հարցվածների 59.3 տոկոսը նշել է, որ միանշանակ կմասնակցի ընտրություններին, եթե քվեարկությունը կայանա մոտակա կիրակի։ Համեմատության համար Նավասարդյանը նշել է, որ ապրիլի սկզբին մասնակցության ցուցանիշը կազմել էր 51.9 տոկոս, իսկ ապրիլի վերջին՝ 57.5 տոկոս։
«Դեմոկրատիա օրենք կարգապահություն» կուսակցության օգտին պատրաստ է քվեարկել հարցվածների 3.4 տոկոսը, «Լուսավոր Հայաստանի»-ի օգտին՝ 2․9 տոկոսը, «Հայաստանի շնորհապետական կուսակցության» օգտին՝ 2․8 տոկոսը, «Նոր ուժ ռեֆորմիստական կուսակցության» օգտին՝ 2․7 տոկոսը, «Բոլորին դեմ եմ» ժողովրդավարական կուսակցության օգտին՝ 1․9 տոկոսը, «Հանրապետություն» կուսակցության օգտին՝ 1․3 տոկոսը, «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք կուսակցության» օգտին՝ 0․5 տոկոսը, «Քոչարի ազգային վերածնունդ և ազգի զարթոնք» կուսակցության օգտին՝ 0․4 տոկոսը, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության օգտին՝ 0․3 տոկոսը, «Քրիստոնյա ժողովրդավարական» կուսակցության օգտին՝ 0․2 տոկոսը, «Ազգային ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական կուսակցության օգտին՝ 0․2 տոկոսը, «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցության օգտին՝ 0․1 տոկոսը, «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության օգտին՝ 0․1 տոկոսը, իսկ «Ռեֆորմիստների կուսակցության» օգտին՝ 0․1 տոկոսը։
Հարցվածների 0․9 տոկոսը նշել է, որ կփչացնի քվեաթերթիկը, 8․6 տոկոսը հրաժարվել է պատասխանել հարցին, իսկ 3․4 տոկոսը դժվարացել է կողմնորոշվել։

22 May 2026 - 14:38 AMT
Aram Navasardyan, director of MPG LLC, the Armenian full member of the GALLUP International Association, presented the results of the latest telephone survey conducted from May 19-21 among 1,102 respondents.
Asked which party or alliance they would support if parliamentary elections were held next Sunday, respondents gave the following answers: 28.8 percent favored the Civil Contract party, 14.9 percent supported Strong Armenia, 12.1 percent backed the Hayastan alliance, 8.7 percent supported Prosperous Armenia, while 5.8 percent favored the Wings of Unity party, Panorama.am reported.
According to the survey, 59.3 percent of respondents said they would definitely participate in the elections if voting were held next Sunday. For comparison, Navasardyan noted that turnout intention stood at 51.9 percent in early April and 57.5 percent at the end of April.
The Democracy Law Discipline party received support from 3.4 percent of respondents, Bright Armenia from 2.9 percent, the Armenian Republican Party from 2.8 percent, the New Force Reformist Party from 2.7 percent, the Against Everyone Democratic Party from 1.9 percent, the Republic Party from 1.3 percent, the Defenders of Democracy for the Republic alliance from 0.5 percent, the Kochari National Revival and Awakening of the Nation party from 0.4 percent, the Armenian National Congress from 0.3 percent, the Christian Democratic party from 0.2 percent, the National Democratic Alliance from 0.2 percent, the Democratic Consolidation party from 0.1 percent, the Alliance Progressive Centrist Party from 0.1 percent, and the Reformists Party from 0.1 percent.
Meanwhile, 0.9 percent of respondents said they would spoil their ballot, 8.6 percent refused to answer the question, and 3.4 percent said they were undecided.