22 Մայիս 2026 - 14:00 AMT
«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը ասուլիսի ընթացքում ներկայացրել է վերջին հեռախոսային սոցհարցման արդյունքները, որն անցկացվել է մայիսի 19-21-ը և որին մասնակցել է 1102 մարդ։
Այն հարցին, թե եթե խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունենան հաջորդ կիրակի, որ կուսակցության կամ դաշինքի օգտին կքվեարկեն, ստացվել է հետևյալ պատկերը․ 28․8 տոկոսը նախապատվությունը տվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, 14.9 տոկոսը՝ «Ուժեղ Հայաստան»-ին, 12.1 տոկոսը՝ «Հայաստան» դաշինքին, 8.7 տոկոսը՝ ԲՀԿ-ին, իսկ 5.8 տոկոսը՝ «Միասնության թևեր» կուսակցությանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հարցվածների 59.3 տոկոսը նշել է, որ միանշանակ կմասնակցի ընտրություններին, եթե քվեարկությունը կայանա մոտակա կիրակի։ Համեմատության համար Նավասարդյանը նշել է, որ ապրիլի սկզբին մասնակցության ցուցանիշը կազմել էր 51.9 տոկոս, իսկ ապրիլի վերջին՝ 57.5 տոկոս։
«Դեմոկրատիա օրենք կարգապահություն» կուսակցության օգտին պատրաստ է քվեարկել հարցվածների 3.4 տոկոսը, «Լուսավոր Հայաստանի»-ի օգտին՝ 2․9 տոկոսը, «Հայաստանի շնորհապետական կուսակցության» օգտին՝ 2․8 տոկոսը, «Նոր ուժ ռեֆորմիստական կուսակցության» օգտին՝ 2․7 տոկոսը, «Բոլորին դեմ եմ» ժողովրդավարական կուսակցության օգտին՝ 1․9 տոկոսը, «Հանրապետություն» կուսակցության օգտին՝ 1․3 տոկոսը, «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինք կուսակցության» օգտին՝ 0․5 տոկոսը, «Քոչարի ազգային վերածնունդ և ազգի զարթոնք» կուսակցության օգտին՝ 0․4 տոկոսը, «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության օգտին՝ 0․3 տոկոսը, «Քրիստոնյա ժողովրդավարական» կուսակցության օգտին՝ 0․2 տոկոսը, «Ազգային ժողովրդավարական բևեռ» համահայկական կուսակցության օգտին՝ 0․2 տոկոսը, «Ժողովրդավարական համախմբում» կուսակցության օգտին՝ 0․1 տոկոսը, «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության օգտին՝ 0․1 տոկոսը, իսկ «Ռեֆորմիստների կուսակցության» օգտին՝ 0․1 տոկոսը։
Հարցվածների 0․9 տոկոսը նշել է, որ կփչացնի քվեաթերթիկը, 8․6 տոկոսը հրաժարվել է պատասխանել հարցին, իսկ 3․4 տոկոսը դժվարացել է կողմնորոշվել։

22 Май 2026 - 14:39 AMT
Директор ООО «МПГ», являющегося полноправным членом «GALLUP International Association» в Армении, Арам Навасардян представил результаты последнего телефонного соцопроса, проведенного 19-21 мая среди 1102 человек.
На вопрос о том, за какую партию или блок они проголосовали бы, если бы парламентские выборы состоялись в ближайшее воскресенье, были получены следующие результаты: 28,8 процента респондентов отдали предпочтение партии «Гражданский договор», 14,9 процента — «Сильной Армении», 12,1 процента — блоку «Айастан», 8,7 процента — партии «Процветающая Армения», а 5,8 процента — партии «Крылья единства», сообщает «Panorama.am ».
59,3 процента опрошенных заявили, что однозначно примут участие в выборах, если голосование состоится в ближайшее воскресенье. Для сравнения Навасардян отметил, что в начале апреля этот показатель составлял 51,9 процента, а в конце апреля — 57,5 процента.
За партию «Демократия, закон, дисциплина» готовы проголосовать 3,4 процента респондентов, за «Просвещенную Армению» — 2,9 процента, за Армянскую республиканскую партию — 2,8 процента, за «Новую силу — Реформистскую партию» — 2,7 процента, за демократическую партию «Я против всех» — 1,9 процента, за партию «Республика» — 1,3 процента, за альянс «Защитники демократии во имя республики» — 0,5 процента, за партию «Национальное возрождение Кочари и пробуждение нации» — 0,4 процента, за Армянский национальный конгресс — 0,3 процента, за Христианско-демократическую партию — 0,2 процента, за Всеармянскую партию «Национально-демократический полюс» — 0,2 процента, за партию «Демократическое объединение» — 0,1 процента, за партию «Альянс» — 0,1 процента, а за Партию реформаторов — 0,1 процента.
0,9 процента участников опроса заявили, что испортят бюллетень, 8,6 процента отказались отвечать на вопрос, а 3,4 процента затруднились с выбором.