22 Մայիս 2026 - 14:41 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակով պատգամավորի թեկնածու առաջադրված Անդրանիկ Թևանյանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի շենքում է։ ԿԸՀ–ն քննում է նրան անձեռնմխելիությունից զրկելու և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում նախաձեռնելու հարցը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները վաղ առավոտյան խուզարկել են «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակը, հետո Թևանյանի բնակարանը: Տեսանյութում երևում է, որ մոտ 4 ժամ տևած խուզարկությունից հետո նրանք համակարգիչ են դուրս են բերում։
«Այնպիսի անհեթեթ ձևակերպումներ կային խուզարկությունների որոշման մեջ, որ անհասկանալի էր, թե ինչն էին եկել խուզարկելու և՛ մեր կուսակցության գրասենյակում, և՛ իմ բնակարանում, հիմա էլ` ավտոտնակումս։ Իրավունք չունեմ բացահայտելու, թե ինչ են տարել, ստորագրություն եմ տվել, որ նախաքննության շրջանակում չեմ կարող ասել։ Միայն կասեմ` մեր կողմից վաղուց մոռացված իրեր էին»,– ասել է Թևանյանը:
Նա հավելել է, որ գրասենյակի խուզարկությունների շրջանակում 7or.am-ի գույքն էլ են առգրավել, ու նախընտրական շրջանում խաթարվել է լրատվական կայքի աշխատանքը։
Ինչ վերաբերում է իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ միջնորդությունը, ապա Թևանյանն ասել է․ «Ինչ ղալաթ ուզում են, թող անեն»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 20-ին հայտարարել էր՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը Թևանյանի վերաբերյալ հաղորդում է ուղարկելու Քննչական կոմիտե՝ պետական դավաճանության հոդվածով քրեական գործ հարուցելու նպատակով։ Մայիսի 21-ին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել պետական դավաճանության և լրտեսության մեղադրանքներով։

Кандидат в депутаты по предвыборному списку партии «Процветающая Армения» Андраник Теванян находится в здании Центральной избирательной комиссии Армении. ЦИК рассматривает вопрос о лишении его неприкосновенности и даче согласия на уголовное преследование, сообщает «Sputnik Армения».
Сотрудники Службы национальной безопасности Армении рано утром провели обыск в офисе партии «Мать Армения», а затем — в квартире Теваняна. На видеозаписи видно, как после почти четырехчасового обыска они выносят компьютер.
«В постановлениях об обысках были настолько абсурдные формулировки, что было непонятно, что именно они пришли искать и в офисе нашей партии, и в моей квартире, а теперь еще и в гараже. Я не имею права раскрывать, что они забрали, потому что подписал обязательство не разглашать данные предварительного следствия. Скажу лишь, что это были давно забытые нами вещи», — заявил Теванян.
Он добавил, что в ходе обысков в офисе партии было также изъято имущество сайта 7or.am, из-за чего работа издания была нарушена в период предвыборной кампании.
Комментируя ходатайство о лишении его неприкосновенности, Теванян заявил: «Пусть делают какую хотят глупость».
Премьер-министр Никол Пашинян 20 мая заявил, что Служба национальной безопасности Армении направит материалы по Теваняну в Следственный комитет с целью возбуждения уголовного дела по статье о государственной измене. 21 мая Следственный комитет сообщил о возбуждении уголовного производства против Андраника Теваняна по обвинениям в государственной измене и шпионаже.