22 Մայիս 2026 - 14:41 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակով պատգամավորի թեկնածու առաջադրված Անդրանիկ Թևանյանը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի շենքում է։ ԿԸՀ–ն քննում է նրան անձեռնմխելիությունից զրկելու և նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում նախաձեռնելու հարցը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները վաղ առավոտյան խուզարկել են «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակը, հետո Թևանյանի բնակարանը: Տեսանյութում երևում է, որ մոտ 4 ժամ տևած խուզարկությունից հետո նրանք համակարգիչ են դուրս են բերում։
«Այնպիսի անհեթեթ ձևակերպումներ կային խուզարկությունների որոշման մեջ, որ անհասկանալի էր, թե ինչն էին եկել խուզարկելու և՛ մեր կուսակցության գրասենյակում, և՛ իմ բնակարանում, հիմա էլ` ավտոտնակումս։ Իրավունք չունեմ բացահայտելու, թե ինչ են տարել, ստորագրություն եմ տվել, որ նախաքննության շրջանակում չեմ կարող ասել։ Միայն կասեմ` մեր կողմից վաղուց մոռացված իրեր էին»,– ասել է Թևանյանը:
Նա հավելել է, որ գրասենյակի խուզարկությունների շրջանակում 7or.am-ի գույքն էլ են առգրավել, ու նախընտրական շրջանում խաթարվել է լրատվական կայքի աշխատանքը։
Ինչ վերաբերում է իրեն անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ միջնորդությունը, ապա Թևանյանն ասել է․ «Ինչ ղալաթ ուզում են, թող անեն»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 20-ին հայտարարել էր՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը Թևանյանի վերաբերյալ հաղորդում է ուղարկելու Քննչական կոմիտե՝ պետական դավաճանության հոդվածով քրեական գործ հարուցելու նպատակով։ Մայիսի 21-ին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել պետական դավաճանության և լրտեսության մեղադրանքներով։

22 May 2026 - 14:45 AMT
Andranik Tevanyan, a parliamentary candidate on the Prosperous Armenia party’s election list, is at the building of Armenia’s Central Election Commission. The CEC is considering stripping him of immunity and authorizing criminal prosecution against him, Sputnik Armenia reported.
Early in the morning, officers of Armenia’s National Security Service searched the office of the Mother Armenia party and later Tevanyan’s apartment. Footage showed officers carrying out a computer after a search that lasted about four hours.
“There were such absurd formulations in the search warrant decisions that it was unclear what exactly they had come to search for both in our party office and in my apartment, and now also in my garage. I do not have the right to disclose what they took because I signed a document stating that I cannot discuss it within the framework of the investigation. I will only say that they were things long forgotten by us,” Tevanyan said.
He added that during the searches at the party office, property belonging to the 7or.am outlet was also seized, disrupting the work of the news website during the election campaign.
Commenting on the request to strip him of immunity, Tevanyan said: “Let them do whatever nonsense they want.”
Prime Minister Nikol Pashinyan announced on May 20 that Armenia’s National Security Service would send materials concerning Tevanyan to the Investigative Committee with the aim of launching a criminal case on charges of treason. On May 21, the Investigative Committee stated that criminal proceedings had been initiated against Andranik Tevanyan on charges of treason and espionage.