23 Մայիս 2026 - 06:30 AMT
«Մայր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար, առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանը ձերբակալվել է, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու հարցը քննարկվելու է մայիսի 23-ին՝ ժամը 12։00-ին, Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում։
Քննչական կոմիտեն մայիսի 21-ին հայտնել է, որ Անդրանիկ Թևանյանի կողմից պետական դավաճանություն և լրտեսություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Դատախազը «Մայր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածուԱնդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ հարուցել է քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական դավաճանության հանցակազմի հատկանիշներով: Այդ մասին հայտնել են ՀՀ դատախազությունից։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը բավարարել էր Դատախազության միջնորդությունները Անդրանիկ Թևանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և նրան ազատությունից զրկելուն հավանություն տալու վերաբերյալ։
Մայիսի 22-ի առավոտյան հայտնի դարձավ, որ Երևանի «Մայր Հայաստանի» գրասենյակն իրավապահները խուզարկում են հարուցված պետական դավաճանության գործի շրջանակում, Թևանյանը նույնպես ներկա էր գործողություններին։
Քննչական կոմիտեն մայիսի 21-ին հայտնել էր, որ Անդրանիկ Թևանյանի կողմից պետական դավաճանություն լրտեսություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Ըստ ՔԿ-ի՝ Թևանյանը 2024-ին հավաքագրվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, համագործակցել է «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնի տնօրենի հետ, որը, ըստ իրավապահների, հանդիսացել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչ։ Վերջինիս հանձնարարությամբ, ըստ հաղորդման, նա զբաղվել է լրտեսությամբ և փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ։ Խոսքը, ենթադրաբար, վերաբերում է 2024-ի ապրիլին ԱԺ-ում անցկացված փակ նիստին, որի ընթացքում քննարկվել են սահմանազատման հարցեր, որին մասնակցել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
ՔԿ-ի պնդմամբ՝ Ա.Թ.-ն ռուսերեն թարգմանված տեսքով փոխանցել է փակ նիստի ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ տեղեկություններ՝ դրա դիմաց ստանալով 622 հազար դոլար։ Քրեական վարույթը նախաձեռնվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական դավաճանության, և 424-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ լրտեսության հատկանիշներով։
Թևանյանը 2021թ. հունիսի 20-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով: 2023 թվականի օգոստոսի 17-ին, սակայն, վայր է դրել պատգամավորական մանդատը։

23 Май 2026 - 06:42 AMT
Лидер партии «Мать Армения», кандидат в депутаты от партии «Процветающая Армения» на предстоящих парламентских выборах Андраник Теванян задержан, сообщает «Арменпресс».
Вопрос об избрании в отношении него меры пресечения будет рассмотрен 23 мая в 12:00 в судах общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк.
21 мая Следственный комитет сообщил, что по факту совершения Андраником Теваняном государственной измены и шпионажа инициировано уголовное производство.
Прокурор начал уголовное преследование в отношении председателя партии «Мать Армения», кандидата в депутаты от партии «Процветающая Армения» Андраника Теваняна по части 1 статьи 418 Уголовного кодекса — по признакам состава преступления государственной измены. Об этом сообщили в прокуратуре Республики Армения.
Центральная избирательная комиссия удовлетворила ходатайства прокуратуры о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Андраника Теваняна и лишение его свободы.
Утром 22 мая стало известно, что правоохранители проводят обыск в ереванском офисе партии «Мать Армения» в рамках возбужденного дела о государственной измене. Теванян также присутствовал при следственных действиях.
21 мая Следственный комитет сообщал, что по факту совершения Андраником Теваняном государственной измены и шпионажа инициировано уголовное производство.
По данным Следственного комитета, в 2024 году Теванян был завербован иностранными специальными службами и сотрудничал с директором геополитического центра «Россия Кавказ», который, по версии правоохранителей, являлся представителем иностранных спецслужб. По поручению последнего, согласно сообщению, он занимался шпионажем и передавал сведения, содержащие государственную тайну. Речь, предположительно, идет о закрытом заседании в Национальном собрании в апреле 2024 года, на котором обсуждались вопросы делимитации границы и в котором участвовал министр иностранных дел Арарат Мирзоян.
По утверждению Следственного комитета, А.Т. передал сведения о ходе и итогах закрытого заседания в переводе на русский язык, получив за это 622 тысячи долларов. Уголовное производство инициировано по части 1 статьи 418 Уголовного кодекса Республики Армения — по признакам государственной измены, и по части 1 статьи 424 — по признакам шпионажа.
Теванян 20 июня 2021 года был избран депутатом Национального собрания по общегосударственному избирательному списку блока партий «Армения». Однако 17 августа 2023 года он сложил депутатский мандат.