23 Մայիս 2026 - 06:40 AMT
«Միասնության թևեր» կուսակցությունը, արձագանքելով այն տեղեկություններին, թե կուսակցությունը ֆինանսավորվում է տարբեր շրջանակների կողմից, հայտարարել է, որ իրենց չեն ֆինանսավորում ոչ նախկինները, ոչ օլիգարխները:
Նշվում է, որ տարածվող լուրերից ոչ մեկը չի համապատասխանում իրականությանը և որ կուսակցությունը պատրաստ է ներկայացնել բոլոր հաշվետվությունները:
«Սկզբում հասարակությանը պատմում էին սուտ տեղեկություններ, թե Արման Թաթոյանի քարոզարշավը ֆինանսավորում է Սերժ Սարգսյանը։ Այժմ իշխանամետ լրատվամիջոցներում հայտնվել է նոր վարկած՝ իբր ֆինանսավորվում է Արթուր Սողոմոնյանի կողմից։
Այս հայտարարություններից ոչ մեկը չի համապատասխանում իրականությանը։
Եթե որևէ մեկը իսկապես հիմքեր ունի կասկածելու քարոզարշավի ապօրինի ֆինանսավորմանը, ապա Հայաստանում գոյություն ունեն օրենքով նախատեսված բոլոր մեխանիզմները՝ դիմումներ ուղղել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայություն, իրավապահ մարմիններ կամ պաշտոնական հարցումներ։
Այդ գործիքներից կարող էր օգտվել նաև Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը՝ հրապարակային ակնարկների և քաղաքական պիտակավորումների փոխարեն։
Մենք պատրաստ ենք պատասխանել ցանկացած հարցի՝ փաստաթղթերով, յուրաքանչյուր ծախսային հոդվածի, յուրաքանչյուր մուտքագրման աղբյուրի և յուրաքանչյուր միջոց ստացողի վերաբերյալ։ Առավել ևս, որ կուսակցության ֆինանսական հաշվետվությունները, օրենքով սահմանված կարգով, ներկայացվում են ԿԸՀ և բաց են հանրության համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ նման քարոզարշավների վտանգը միայն քաղաքական հակառակորդին վարկաբեկելու փորձերի մեջ չէ։
«Վտանգավորն այն է, որ անմեղության կանխավարկածը աստիճանաբար փոխարինվում է քաղաքական նպատակահարմարությամբ․ սկզբում՝ հրապարակային մեղադրանք, հետո՝ ապացույցների որոնում։
Սկզբում հասարակությանը ներկայացվում է քաղաքական պիտակ, իսկ հետո արդեն փորձում են գտնել նախապես արված եզրակացության հաստատումներ։ Ցավոք, նման գործելակերպը սովորական է դարձել ոչ միայն գործող իշխանության, այլ նաև ներկայիս ընդդիմության մի մասի համար։ Եվ սա արդեն խոսում է ոչ թե ճշմարտությունը բացահայտելու ձգտման, այլ տեղեկատվական ճնշման տեխնոլոգիայի մասին։
Հենց նման պրակտիկայի դեմ ես միշտ եմ հանդես եկել՝ անկախ նրանից, թե ով է եղել իշխանության։ Շարունակելու եմ այդպես իմ ամբողջ թիմով նաև հետագայում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ամենակարևորը, ինչ այսօր անհրաժեշտ է Հայաստանին, իրական իրավական պետության կառուցումն է՝ հիմնված մարդու և օրենքի նկատմամբ հարգանքի վրա՝ անկախ նրանից, թե ով է իշխանության։
«Առանց դրա որևէ իշխանափոխություն չի փոխի երկիրը։ Կփոխվեն միայն այն մարդկանց ազգանունները, ովքեր իրենց համարում են «պետության տերեր»։ Իրական պետականությունը սկսվում է օրենքի և մարդու նկատմամբ հարգանքից»,-ասվում է «Միասնության թևերի» հայտարարության մեջ:

23 Май 2026 - 06:58 AMT
Партия «Крылья единства», реагируя на сообщения о финансировании со стороны различных кругов, заявила, что ее не финансируют ни бывшие власти, ни олигархи.
Отмечается, что ни один из распространяемых слухов не соответствует действительности и что партия готова представить все отчеты.
«Сначала обществу распространяли ложную информацию о том, что кампанию Армана Татояна финансирует Серж Саргсян. Теперь в провластных СМИ появилась новая версия — якобы финансирование осуществляется Артуром Согомоняном.
Ни одно из этих заявлений не соответствует действительности.
Если у кого-либо действительно есть основания подозревать незаконное финансирование кампании, в Армении существуют все предусмотренные законом механизмы — обращения в Центральную избирательную комиссию, Контрольно-ревизионную службу, правоохранительные органы или официальные запросы.
Этими инструментами мог воспользоваться и депутат Национального собрания Ваагн Алексанян вместо публичных намеков и политического навешивания ярлыков.
Мы готовы ответить на любой вопрос документами — по каждой статье расходов, каждому источнику поступлений и каждому получателю средств. Тем более что финансовые отчеты партии в установленном законом порядке представляются в ЦИК и открыты для общественности», — говорится в заявлении.
Отмечается, что опасность подобных кампаний заключается не только в попытках дискредитировать политического оппонента.
«Опасно то, что презумпция невиновности постепенно заменяется политической целесообразностью: сначала — публичное обвинение, затем — поиск доказательств.
Сначала обществу представляют политический ярлык, а затем пытаются найти подтверждения заранее сделанным выводам. К сожалению, подобная практика стала обычной не только для действующей власти, но и для части нынешней оппозиции. И это уже говорит не о стремлении установить истину, а о технологии информационного давления.
Именно против такой практики я всегда выступал вне зависимости от того, кто находился у власти. И продолжу делать это вместе со всей своей командой и в дальнейшем», — говорится в заявлении.
В партии подчеркнули, что самое важное, что сегодня необходимо Армении, — это построение подлинного правового государства, основанного на уважении к человеку и закону вне зависимости от того, кто находится у власти.
«Без этого никакая смена власти не изменит страну. Поменяются лишь фамилии тех, кто считает себя “хозяевами государства”. Настоящая государственность начинается с уважения к закону и человеку», — говорится в заявлении партии.