23 Մայիս 2026 - 06:40 AMT
«Միասնության թևեր» կուսակցությունը, արձագանքելով այն տեղեկություններին, թե կուսակցությունը ֆինանսավորվում է տարբեր շրջանակների կողմից, հայտարարել է, որ իրենց չեն ֆինանսավորում ոչ նախկինները, ոչ օլիգարխները:
Նշվում է, որ տարածվող լուրերից ոչ մեկը չի համապատասխանում իրականությանը և որ կուսակցությունը պատրաստ է ներկայացնել բոլոր հաշվետվությունները:
«Սկզբում հասարակությանը պատմում էին սուտ տեղեկություններ, թե Արման Թաթոյանի քարոզարշավը ֆինանսավորում է Սերժ Սարգսյանը։ Այժմ իշխանամետ լրատվամիջոցներում հայտնվել է նոր վարկած՝ իբր ֆինանսավորվում է Արթուր Սողոմոնյանի կողմից։
Այս հայտարարություններից ոչ մեկը չի համապատասխանում իրականությանը։
Եթե որևէ մեկը իսկապես հիմքեր ունի կասկածելու քարոզարշավի ապօրինի ֆինանսավորմանը, ապա Հայաստանում գոյություն ունեն օրենքով նախատեսված բոլոր մեխանիզմները՝ դիմումներ ուղղել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, Վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայություն, իրավապահ մարմիններ կամ պաշտոնական հարցումներ։
Այդ գործիքներից կարող էր օգտվել նաև Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը՝ հրապարակային ակնարկների և քաղաքական պիտակավորումների փոխարեն։
Մենք պատրաստ ենք պատասխանել ցանկացած հարցի՝ փաստաթղթերով, յուրաքանչյուր ծախսային հոդվածի, յուրաքանչյուր մուտքագրման աղբյուրի և յուրաքանչյուր միջոց ստացողի վերաբերյալ։ Առավել ևս, որ կուսակցության ֆինանսական հաշվետվությունները, օրենքով սահմանված կարգով, ներկայացվում են ԿԸՀ և բաց են հանրության համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ նման քարոզարշավների վտանգը միայն քաղաքական հակառակորդին վարկաբեկելու փորձերի մեջ չէ։
«Վտանգավորն այն է, որ անմեղության կանխավարկածը աստիճանաբար փոխարինվում է քաղաքական նպատակահարմարությամբ․ սկզբում՝ հրապարակային մեղադրանք, հետո՝ ապացույցների որոնում։
Սկզբում հասարակությանը ներկայացվում է քաղաքական պիտակ, իսկ հետո արդեն փորձում են գտնել նախապես արված եզրակացության հաստատումներ։ Ցավոք, նման գործելակերպը սովորական է դարձել ոչ միայն գործող իշխանության, այլ նաև ներկայիս ընդդիմության մի մասի համար։ Եվ սա արդեն խոսում է ոչ թե ճշմարտությունը բացահայտելու ձգտման, այլ տեղեկատվական ճնշման տեխնոլոգիայի մասին։
Հենց նման պրակտիկայի դեմ ես միշտ եմ հանդես եկել՝ անկախ նրանից, թե ով է եղել իշխանության։ Շարունակելու եմ այդպես իմ ամբողջ թիմով նաև հետագայում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ամենակարևորը, ինչ այսօր անհրաժեշտ է Հայաստանին, իրական իրավական պետության կառուցումն է՝ հիմնված մարդու և օրենքի նկատմամբ հարգանքի վրա՝ անկախ նրանից, թե ով է իշխանության։
«Առանց դրա որևէ իշխանափոխություն չի փոխի երկիրը։ Կփոխվեն միայն այն մարդկանց ազգանունները, ովքեր իրենց համարում են «պետության տերեր»։ Իրական պետականությունը սկսվում է օրենքի և մարդու նկատմամբ հարգանքից»,-ասվում է «Միասնության թևերի» հայտարարության մեջ:

The Wings of Unity party, responding to reports that it is financed by various groups, stated that it is not funded by former authorities or oligarchs.
The party said none of the circulating claims correspond to reality and stressed it is ready to present all financial reports.
“At first, the public was told false information claiming that Arman Tatoyan’s campaign was financed by Serzh Sargsyan. Now a new version has appeared in pro-government media alleging that the financing comes from Artur Soghomonyan.
None of these statements correspond to reality.
If anyone truly has grounds to suspect illegal financing of the campaign, all mechanisms envisaged by Armenian law exist — including appeals to the Central Electoral Commission, the Oversight and Audit Service, law enforcement bodies or official inquiries.
National Assembly deputy Vahagn Aleksanyan could also have used those instruments instead of public insinuations and political labeling.
We are ready to answer any question with documents regarding every expenditure item, every source of income and every recipient of funds. Moreover, the party’s financial reports are submitted to the Central Electoral Commission in accordance with the law and are open to the public,” the statement said.
The party noted that the danger of such campaigns lies not only in attempts to discredit political opponents.
“The dangerous aspect is that the presumption of innocence is gradually being replaced by political expediency: first public accusations, then a search for evidence.
First, society is presented with a political label, and only afterward do attempts begin to find confirmation for pre-made conclusions. Unfortunately, such practices have become common not only for the current authorities but also for part of the present opposition. This already reflects not a desire to uncover the truth, but a technology of informational pressure.
I have always opposed such practices regardless of who held power. Together with my entire team, I will continue to do so in the future,” the statement said.
The statement added that the most important thing Armenia needs today is the construction of a genuine rule-of-law state based on respect for people and the law, regardless of who is in power.
“Without this, no change of government will transform the country. Only the surnames of those who consider themselves ‘owners of the state’ will change. Real statehood begins with respect for the law and for people,” the party’s statement said.
The election campaign, which began on May 8, will continue until June 5. June 6 will be a day of silence, while elections will take place on June 7.