Արաբկիրում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ վիճաբանած Արցախի հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանը գրել է հացադուլ հայտարարելու մասին դիմում, և նրան տեղափոխում են հացադուլավորների համար նախատեսված խուց։ Այդ մասին հայտնել են Քրեակատարողական ծառայությունից, գրում է Factor.am-ը:
«Արթուր Օսիպյանը նշել է, որ ծանոթ չէր ընթացակարգին. երբ Ձերբակալվածների պահման վայրում և դատարանում ասել է, որ հացադուլ է հայտարարում, չգիտեր, որ անհրաժեշտ է նաև քրեակատարողական հիմնարկում դիմում գրել»,- նշել է ՔԿԾ լրատվության վարչության պետ Նոնա Նավիկյանը։
Մայիսի 22-ին Օսիպյանի պաշտպանական կողմը հայտարարել էր, թե արցախցի քաղաքական գործիչը մայիսի 18-ից գտնվում է հացադուլի մեջ։ Քրեակատարողական ծառայությունից ասել էին, որ Օսիպյանի կողմից որևէ դիմում չի ստացվել։
Օսիպյանը մոտեցել էր Արաբկիր վարչական շրջանում քարոզարշավ անցկացնող Նիկոլ Փաշինյանին և հարցեր ուղղել Հայաստանի անվտանգության, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող պահանջների վերաբերյալ՝ նշելով, որ Բաքուն միջազգային հարթակներում բարձրացնում է ադրբեջանցի փախստականների վերադարձի հարցը։ Փաշինյանը կտրուկ արձագանք է տվել՝ Օսիպյանին մեղադրելով «ադրբեջանական նարատիվներ» տարածելու մեջ։ Դրանից հետո իրավիճակը լարվել է, և Փաշինյանը կոշտ բառապաշարով Օսիպյանին հորդորել է հեռանալ։
Մի քանի ժամ անց Արթուր Օսիպյանը ձերբակալվել է, իսկ ավելի ուշ դատարանը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել է երկամսյա կալանքը։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով՝ բռնություն կիրառելու հրապարակային կոչերի, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ քարոզելու համար, 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ խուլիգանության, ինչպես նաև 211-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ քարոզչություն կատարելուն կամ դրանից հրաժարվելուն հարկադրելու կամ քարոզչությանը այլ կերպ խոչընդոտելու համար։
Քրեական հետապնդում սկսելու և կալանավորելու որոշումներից հետո հասարակական կազմակերպություններն ու իրավապաշտպանները պահանջել են իշխանություններից և իրավապահ մարմիններից դադարեցնել Օսիպյանի նկատմամբ իրականացվող գործողությունները։

23 Май 2026 - 09:10 AMT
Председатель Арцахской революционной партии Артур Осипян, вступивший в перепалку с премьер-министром Николом Пашиняном в Арабкире, написал заявление об объявлении голодовки, после чего его переводят в камеру, предназначенную для объявивших голодовку. Об этом сообщили в Уголовно-исполнительной службе, пишет «Factor.am ».
«Артур Осипян отметил, что не был знаком с процедурой. Когда в месте содержания задержанных и в суде он заявил о начале голодовки, то не знал, что необходимо также подать заявление в уголовно-исполнительном учреждении», — заявила начальник управления информации УИС Нона Навикян.
22 мая сторона защиты Осипяна заявила, что арцахский политический деятель находится на голодовке с 18 мая. В Уголовно-исполнительной службе тогда сообщили, что никакого заявления от Осипяна не поступало.
Осипян подошел к Николу Пашиняну, проводившему предвыборную кампанию в административном районе Арабкир, и задал вопросы, касающиеся безопасности Армении, а также требований Азербайджана, отметив, что Баку на международных площадках поднимает вопрос возвращения азербайджанских беженцев. Пашинян резко отреагировал, обвинив Осипяна в распространении «азербайджанских нарративов». После этого ситуация обострилась, и Пашинян в жесткой форме потребовал от Осипяна уйти.
Через несколько часов Артур Осипян был задержан, а позднее суд избрал в отношении него меру пресечения в виде двухмесячного ареста. Ему предъявлены обвинения по пункту 3 части 2 статьи 330 Уголовного кодекса Республики Армения — за публичные призывы к насилию, публичное оправдание или пропаганду насилия, по части 1 статьи 297 — за хулиганство, а также по части 1 статьи 211 — за принуждение к участию или отказу от участия в агитации либо иное воспрепятствование агитации.
После решений о возбуждении уголовного преследования и аресте общественные организации и правозащитники потребовали от властей и правоохранительных органов прекратить действия в отношении Осипяна.