«Ուժեղ Հայաստանն» արտաքին քաղաքականության մեջ զրոյական կետից չի սկսելու, հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից պատգամավորի թեկնածու առաջադրված իրավաբան Գոհար Մելոյանը CivilNet-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք հստակ դիրքորոշում ունենք արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ՝ չենք սկսելու զրոյական կետից, որովհետև տեսանք զրոյական կետից մեկնարկի ողբերգական հետևանքները մեր պետության ու մեր ազգի համար, ինչպես նաև պետականության ու Արցախի Հանրապետության համար»,- ասել է նա:
Պատասխանելով TRIPP-ի վերաբերյալ հարցին՝ Մելոյանը կրկին ընդգծել է, որ զրոյական կետից չեն սկսելու՝ հավելելով, որ ստեղծվող հնարավորությունները պետք է օգտագործվեն հավասարակշռված կերպով և համադրել հայկական շահերի հետ։
Անդրադառնալով գործող իշխանություններին՝ Մելոյանը նշել է, որ այն իշխանությունը, որ այդքան քննադատում էր երրորդ ժամկետ պաշտոնավարելը, այժմ 3-րդ ժամկետ է տենչում:
«Մենք ի՞նչ տեսանք, որ մի անգամ ընտրվեց, երկրորդ անգամ կանգնեց ասեց՝ եթե մեզ չընտրեք Արցախ չի լինելու։ Ժողովուրդը իրենց վստահության քվե տվեց, իսկ հիմա չկա Արցախը։ Այն իշխանությունը, որ այդքան քննադատում էր երրորդ ժամկետ պաշտոնավարելը, խոսում էին դրա անթույլատրելիությունից և դրա միջոցով հեղափոխություն արեց, հիմա տենչում է երրորդ ժամկետի։ Այս մարդն իր, Կառավարության ծրագրում նշված խոստումների 80-90 %-ը չի կատարել»,-նշել է Մելոյանը:
Նա հավելել է, որ խշխանությունը նոր պատերազմի վախը որպես գործիք է օգտագործում հանրությանն ահաբեկելու և սպառնալու համար:
«Այս իշխանության վարած միակողմանի զիջումների քաղաքականությունն աղետալի հետևանքներ է բերում, իսկ պատերազմի վտանգն իրականում կվերանա միայն Նիկոլ Փաշինյանի հեռանալու դեպքում», – ասել է Մելոյանը։

23 Май 2026 - 09:14 AMT
Выдвинутая партией «Сильная Армения» кандидатом в депутаты юрист Гоар Мелоян в интервью CivilNet заявила, что партия не собирается начинать внешнюю политику с нулевой точки.
«У нас есть четкая позиция по внешней политике — мы не будем начинать с нуля, потому что увидели трагические последствия такого старта для нашего государства, нашего народа, государственности и Республики Арцах», — сказала она.
Отвечая на вопрос относительно TRIPP, Мелоян вновь подчеркнула, что партия не собирается начинать с нуля, добавив, что возникающие возможности необходимо использовать сбалансированно и сочетать с армянскими интересами.
Говоря о действующей власти, Мелоян отметила, что та власть, которая так активно критиковала третий срок пребывания у власти, теперь сама стремится к третьему сроку.
«Что мы увидели? Один раз были избраны, затем во второй раз заявили: если нас не выберете — не будет Арцаха. Народ оказал им доверие, а теперь Арцаха нет. Та власть, которая так критиковала третий срок, говорила о его недопустимости и на этом сделала революцию, теперь сама жаждет третьего срока. Этот человек не выполнил 80-90% обещаний, указанных в программе правительства», — заявила Мелоян.
Она добавила, что власть использует страх новой войны как инструмент запугивания и давления на общество.
«Политика односторонних уступок, проводимая этой властью, приводит к катастрофическим последствиям, а угроза войны реально исчезнет только после ухода Никола Пашиняна», — сказала Мелоян.