ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը պարզաբանել է՝ կարե՞լի է արդյոք մասնակցել ընտրությանը, եթե լրացել է անձը հաստատող փաստաթղթի ժամկետը:
Նա նշել է, որ այն քաղաքացիները, որոնց անձնագրի վավերականության ժամկետը լրանալուց հետո չի անցել 6 ամիս, կարող են առանց հավելյալ փաստաթղթերի մասնակցել ընտրության:
«Այս դեպքում անձը կարող է մասնակցել ընտրություններին՝ նա պետք է գտնի իր անունը ցուցակներում, և հենց քվեարկության օրը` հունիսի 7-ին, ժամկետանց անձնագրով կարող է միանգամից մոտենալ ընտրատեղամաս և իրացնել իր ընտրելու իրավունքը»,– ասել է նա։
Այն դեպքերում, երբ անձնագիրը ժամկետանց է ավելի քան կես տարի, ընտրություններին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է անհապաղ դիմել անձնագրային բաժանմունք և ստանալ նոր անձնագիր:
«Իսկ եթե դիմումը ներկայացրել է, սակայն մենք դեռևս չենք հասցրել անձնագիրը տպագրել և տրամադրել քաղաքացուն, ապա նրան տրամադրելու ենք հատուկ տեղեկանք, որով կարող է մասնակցել ընտրություններին»,– ասել է Դավթյանը։
Նա անդրադարձել է նաև քաղաքացիների երրորդ խմբին՝ ՀՀ քաղաքացիություն ստացած, սակայն դեռ առաջին անձնագիրը չստացած անձանց։ Նրա խոսքով՝ այդ քաղաքացիների համար փաստաթղթի առկայությունը պարտադիր պայման է։

МВД Армении разъяснило, могут ли граждане участвовать в выборах, если срок действия удостоверяющего личность документа истек.
Глава миграционной и гражданской службы МВД Армении Нелли Давтян сообщила, что граждане, у которых после окончания срока действия паспорта прошло менее шести месяцев, смогут принять участие в голосовании без дополнительных документов.
«В этом случае гражданин сможет участвовать в выборах: ему необходимо найти свое имя в списках и непосредственно в день голосования — 7 июня — прийти на избирательный участок с просроченным паспортом и реализовать свое право голоса», — сказала она.
Если срок действия паспорта истек более полугода назад, для участия в выборах необходимо срочно обратиться в паспортное подразделение и получить новый паспорт.
«Если заявление уже подано, однако мы еще не успели напечатать и выдать паспорт гражданину, ему будет предоставлена специальная справка, с которой он сможет участвовать в выборах», — отметила Давтян.
Она также затронула третью категорию граждан — лиц, получивших гражданство Армении, но еще не оформивших первый паспорт. По ее словам, наличие документа для таких граждан является обязательным условием.