25 Մայիս 2026 - 07:35 AMT
Մարուքյան. Կողմնակից ենք կոմպրոմիսային վարչապետի՝ թույլ չենք տալու որևէ ուժի ձևավորել բացարձակ իշխանություն
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը չի աջակցելու ոչ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ոչ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, և ոչ էլ Սամվել Կարապետյանի գլխավորած «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքին, հայտարարել է ԼՀԿ վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանը Կապանում հարցազրույցի ժամանակ:
«Մենք կողմնակից ենք կոմպրոմիսային վարչապետի ընտրությանը և թույլ չենք տալու որևէ ուժի ձևավորել բացարձակ իշխանություն կամ իշխանության ուզուրպացիա իրականացնել»,- շեշտել է Մարուքյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Արտաքին քաղաքականության և անվտանգության թեմաներին անդրադառնալով՝ Էդմոն Մարուքյանը բացառել է Սյունիքով որևէ արտոնյալ միջանցքի տրամադրումը և հավելել, որ առանց Արցախի կարգավիճակի հստակեցման որևէ զիջում կամ բանակցություն չի կարող լինել։
Մարուքյանը շեշտել է, որ հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից հետո՝ արդեն հունիսի 8-ին, պետությունը պետք է պաշտոնապես ներողություն խնդրի Հայ Առաքելական եկեղեցուց և դադարեցնի եկեղեցու դեմ իրականացվող բոլոր արշավները։ Նրա խոսքով՝ Սահմանադրությամբ պետությունը պարտավոր է պաշտպանել և համագործակցել եկեղեցու հետ։

Edmon Marukyan, the prime ministerial candidate of the Bright Armenia party, said the party will support neither incumbent Prime Minister Nikol Pashinyan, nor Armenia’s second president Robert Kocharyan, nor the Strong Armenia alliance led by Samvel Karapetyan.
“We support the election of a compromise prime minister and will not allow any force to establish absolute power or usurp authority,” Marukyan stressed during an interview in Kapan, according to Factor.am .
Addressing foreign policy and security issues, Marukyan ruled out granting any privileged corridor through Syunik and added that no concessions or negotiations are possible without clarifying the status of Nagorno-Karabakh.
Marukyan also emphasized that after the parliamentary elections scheduled for June 7, the state should officially apologize to the Armenian Apostolic Church on June 8 and halt all campaigns directed against the church. According to him, the Constitution obliges the state to protect and cooperate with the church.