25 Մայիս 2026 - 07:35 AMT
Մարուքյան. Կողմնակից ենք կոմպրոմիսային վարչապետի՝ թույլ չենք տալու որևէ ուժի ձևավորել բացարձակ իշխանություն
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը չի աջակցելու ոչ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ոչ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, և ոչ էլ Սամվել Կարապետյանի գլխավորած «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքին, հայտարարել է ԼՀԿ վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանը Կապանում հարցազրույցի ժամանակ:
«Մենք կողմնակից ենք կոմպրոմիսային վարչապետի ընտրությանը և թույլ չենք տալու որևէ ուժի ձևավորել բացարձակ իշխանություն կամ իշխանության ուզուրպացիա իրականացնել»,- շեշտել է Մարուքյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Արտաքին քաղաքականության և անվտանգության թեմաներին անդրադառնալով՝ Էդմոն Մարուքյանը բացառել է Սյունիքով որևէ արտոնյալ միջանցքի տրամադրումը և հավելել, որ առանց Արցախի կարգավիճակի հստակեցման որևէ զիջում կամ բանակցություն չի կարող լինել։
Մարուքյանը շեշտել է, որ հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններից հետո՝ արդեն հունիսի 8-ին, պետությունը պետք է պաշտոնապես ներողություն խնդրի Հայ Առաքելական եկեղեցուց և դադարեցնի եկեղեցու դեմ իրականացվող բոլոր արշավները։ Նրա խոսքով՝ Սահմանադրությամբ պետությունը պարտավոր է պաշտպանել և համագործակցել եկեղեցու հետ։

25 Май 2026 - 10:22 AMT
Кандидат в премьер-министры от партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян заявил, что партия не будет поддерживать ни действующего премьер-министра Никола Пашиняна, ни второго президента Армении Роберта Кочаряна, ни альянс «Сильная Армения» во главе с Самвелом Карапетяном.
«Мы выступаем за избрание компромиссного премьер-министра и не позволим какой-либо силе сформировать абсолютную власть или осуществить узурпацию власти», — подчеркнул Марукян в интервью в Капане, сообщает «Factor.am ».
Говоря о внешней политике и вопросах безопасности, Марукян исключил предоставление какого-либо привилегированного коридора через Сюник и добавил, что без уточнения статуса Арцаха невозможны никакие уступки или переговоры.
Марукян также подчеркнул, что после парламентских выборов, назначенных на 7 июня, уже 8 июня государство должно официально попросить прощения у Армянской апостольской церкви и прекратить все кампании против церкви. По его словам, Конституция обязывает государство защищать церковь и сотрудничать с ней.