25 Մայիս 2026 - 08:23 AMT
b>Ամենաուշը 2 տարուց կունենանք ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացում, հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաքում քարոզարշավի ընթացքում:
Նա նշել է, որ ՀՀ քաղաքացիները երկար ժամանակ է, որ բողոքում են դեպի ԵՄ քաղաքներ այցելելու համար վիզա ստանալու բարդություններից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մեզ ասում են՝ ԵՄ-ի հետ այդքան լավ հարաբերություններ ունեք, մի հատ վիզայի հարց չեք կարողանում լուծել: Պատճառն այն է, որ 2018-2025 թթ. Հայաստանից դեպի Եվրամիություն մեկնած քաղաքացիների թիվը 500 տոկոսով աճել է: Եվրոպական երկրների դեսպանատները չեն հասցնում այդ քաղաքացիների հոսքերն ընդունել: Հիմա մենք ասում են՝ ամենաուշը 2 տարուց մենք կունենանք ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացում»,- ասել է նա:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ապագայում Շիրակի բնակիչները «Շիրակ» միջազգային օդանավակայանից կկարողանան մեկնել եվրոպական երկրներ՝ ունենալով միայն անձնագիր և համապատասխան ավիատոմս։
2025 թվականի ապրիլին, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Նելլի Դավթյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի ազատականացումը գործնական փուլ կարող է մտնել առնվազն 4-5 տարի անց։ Նրա խոսքով՝ նախ անհրաժեշտ է ունենալ գործողությունների հստակ ծրագիր, որպեսզի հասկանալի լինի՝ ինչ քայլեր են իրականացվում։
Եվրոպական միության խորհուրդը 2024 թվականի հուլիսի 22-ին հավանություն է տվել Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին։ Նույն տարվա սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել է Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման վերաբերյալ պաշտոնական երկխոսության մեկնարկի մասին։

25 Май 2026 - 10:42 AMT
Кандидат в премьер-министры от партии «Гражданский договор» Никол Пашинян во время предвыборной кампании в городе Маралик заявил, что не позднее чем через два года Армения может получить либерализацию визового режима с Европейским союзом.
Он отметил, что граждане Армении уже долгое время жалуются на сложности с получением виз для поездок в страны Европейского союза, сообщает «Sputnik Армения».
«Нам говорят: у вас такие хорошие отношения с ЕС, а вопрос с визами решить не можете. Причина в том, что в 2018-2025 годах число граждан Армении, отправившихся в Европейский союз, выросло на 500 процентов. Посольства европейских стран уже не успевают обслуживать такой поток граждан. Сейчас нам говорят, что максимум через два года у нас будет либерализация визового режима между Арменией и ЕС», — сказал он.
Премьер-министр подчеркнул, что в будущем жители Ширакской области смогут отправляться в европейские страны из Международный аэропорт «Ширак», имея при себе только паспорт и соответствующий авиабилет.
В апреле 2025 года глава миграционной и гражданской службы МВД Армении Нелли Давтян заявляла, что практическая реализация либерализации визового режима между Арменией и Европейским союзом может начаться не ранее чем через четыре-пять лет. По ее словам, прежде необходимо разработать четкий план действий, чтобы понимать, какие шаги должны быть реализованы.
22 июля 2024 года Совет Европейского союза одобрил начало диалога с Арменией по вопросу либерализации визового режима. 9 сентября того же года вице-премьер Армении Мгер Григорян объявил об официальном старте переговоров с Европейским союзом по либерализации визового режима.