25 Մայիս 2026 - 08:33 AMT
Բանակը ՀՀ-ում դարձել է «պահակային, 90%-ը պահակություն է անում», հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանն Էրեբունիում հանրահավաքի ժամանակ:
«Բանակը դարձրել են պահակային, 90%-ը պահակություն է անում: Ե՞րբ եք լսել զորավարժությունների մասին, ոչ թե «պարադի» մասին, այլ զորավարժությունների մասին։ Քանի՞ տարի է՝ չի եղել, ոչինչ չի արվում։ Ժամանակակից բանակը չի կարող լինել պահակային բանակ»,- ասել է Քոչարյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
Նա նշել է, որ «Հայաստան» դաշինքի անվտանգության մոդելը հիմնված է երեք հիմնական բաղադրիչի վրա՝ մարտունակ բանակ, ուժեղ առաջնորդ և հզոր դաշնակից։
Նա նաև մեղադրել է իշխանություններին՝ հզոր դաշնակցի հետ հարաբերությունները հետևողականորեն վատացնելու մեջ, թեև չի նշել, թե որ երկրի մասին է խոսքը։
«Ամեն օր, հետևողական քայլերով փչացնում են հարաբերությունները այդ դաշնակցի հետ։ Ինչի՞ համար։ Որ ստեղծեն մի վիճակ՝ ասելու ձեզ, որ, ժողովո՛ւրդ ջան, ելք չունենք, մենակ ենք, ոչ ոք մեր կողքին կանգնած չի, խեղճ ենք, ուրեմն՝ պետք է ենթարկվենք բոլոր պահանջներին։ Ուրիշ բացատրություն այս ամենը չունի։ Միայն թշնամին կարող է առաջնորդել երկիրը այս տարբերակով»,- նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Իր ելույթում երկրորդ նախագահը անդրադարձել է նաև երկրի արտաքին պարտքի ավելացմանը՝ հայտարարելով, որ վերջին տարիներին այն աճել է 8 միլիարդ դոլարով, սակայն, նրա խոսքով, Երևանում որևէ խոշոր ծրագիր չի իրականացվել։

Второй президент Армении и кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян во время митинга в Эребуни заявил, что армянская армия превратилась в «караульную структуру», где 90 процентов военнослужащих заняты охраной.
«Армию превратили в караульную, 90 процентов занимаются охраной. Когда вы в последний раз слышали о военных учениях — не о парадах, а именно об учениях? Сколько лет этого не было? Ничего не делается. Современная армия не может быть караульной армией», — заявил Кочарян, сообщает «Factor.am ».
Он отметил, что модель безопасности блока «Армения» основана на трех ключевых компонентах: боеспособной армии, сильном лидере и мощном союзнике.
Кочарян также обвинил власти в последовательном ухудшении отношений с важным союзником, не уточнив, о какой стране идет речь.
«Каждый день последовательными шагами портят отношения с этим союзником. Для чего? Чтобы создать ситуацию и сказать народу: дорогие граждане, у нас нет выхода, мы одни, рядом никого нет, мы слабые, значит, должны подчиняться всем требованиям. Другого объяснения всему этому нет. Только враг может вести страну таким путем», — отметил Роберт Кочарян.
В своем выступлении второй президент также затронул тему роста внешнего долга страны, заявив, что за последние годы он увеличился на 8 миллиардов долларов, однако, по его словам, в Ереване не было реализовано ни одного крупного проекта.