25 Մայիս 2026 - 10:18 AMT
Հայաստանը չի ձգտում խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում արձագանքելով ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի խոսքերին:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ հետ «հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել»:
«Այդ պաշտոնյայի տեղեկությունները սխալ են, Հայաստանը շահագրգռված չէ խզել Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական, մնացած բոլոր կապերը»,- ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը հակառակ մոտեցումն ունի։
«Մենք տրամադրված ենք, ուզում ենք և ջանալու ենք պահել մեր բնականոն հարաբերությունները և խորացնել դրանք»,-ասել է նա:
Լրագրողների հարցին, թե այդ դեպքում ինչով են պայմանավորված նման հայտարարությունները, հատկապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից, Միրզոյանը պատասխանել է․ «Չեմ ուզում մեկնաբանել, չգիտեմ, վստահ էլ չեմ: Շատ չեմ էլ հասցնում քարոզարշավի ընթացքում հետևել, բայց ենթադրում եմ՝ դուք էլ մասնագիտացած եք այդ ոլորտում, փորձեք ձեր ենթադրությունները անել»։
Անդրադառնալով Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների բնակեցման մասին շրջանառվող տեղեկություններին՝ ԱԳ նախարարն ասել է․ «Քանի՞ անգամ կարելի է արձագանքել կատարյալ անհեթեթությանը»։
Միրզոյանը նաև նշել է, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին խոսույթը որևէ կերպ չի տեղավորվում խաղաղության օրակարգում և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում։
Նա նաև ասել է, որ Փաշինյանի քաղաքական քայլերը սպառնալիքի տակ են դրել Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի հետ:
«Ըստ երևույթին, նա մեզ հիմարի տեղ է դրել։ Միաժամանակ ինքն է լրջորեն սխալվել համակարգային պատկերացումների մեջ և իր երկրի համար չափազանց վտանգավոր քաղաքականություն վարում… Մտածեք միայն՝ այս մարդու գործողությունների հետևանքով կտուժի ամբողջ հայ ժողովուրդը, որը կկորցնի Ռուսաստանի շուկան, ամբողջ ԵԱՏՄ-ն և տասնամյակներով կառուցված տնտեսական կապերը», – հավելել է նա։

25 May 2026 - 10:29 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said Armenia is not seeking to sever relations with Russia, responding in Gyumri to recent comments made by Deputy Chairman of Russia’s Security Council Dmitry Medvedev.
Earlier, Medvedev claimed that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had “chosen the path of breaking relations” with Russia.
“The information possessed by that official is incorrect. Armenia is not interested in severing political, economic or any other ties with Russia,” Mirzoyan said, according to Panorama.am .
According to the minister, the Armenian side holds the opposite position.
“We are determined, we want and we will strive to preserve our normal relations and deepen them,” he said.
Asked by journalists what explains such statements from senior Russian officials, Mirzoyan replied: “I do not want to comment, I do not know and I am not certain. During the campaign I do not even have much time to follow everything, but I assume you specialize in this field as well, so try to make your own assumptions.”
Commenting on circulating reports about settling 300,000 Azerbaijanis in Armenia, the foreign minister said: “How many times can one respond to complete nonsense?”
Mirzoyan also stated that rhetoric surrounding “Western Azerbaijan” does not fit within the peace agenda or the framework of agreements reached between the sides.
Medvedev had also argued that Pashinyan’s political course endangered Armenia’s relations with Russia, the Collective Security Treaty Organization and the Eurasian Economic Union.
“Apparently, he took us for fools. At the same time, he himself made a serious mistake in systemic understanding and is pursuing a policy extremely dangerous for his own country… Just think: as a result of this man’s actions, the entire Armenian people will suffer, losing the Russian market, the entire EAEU and economic ties built over decades,” Medvedev added.