25 Մայիս 2026 - 10:18 AMT
Հայաստանը չի ձգտում խզել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Գյումրիում լրագրողների հետ զրույցում արձագանքելով ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի խոսքերին:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ հետ «հարաբերությունները խզելու ուղին է բռնել»:
«Այդ պաշտոնյայի տեղեկությունները սխալ են, Հայաստանը շահագրգռված չէ խզել Ռուսաստանի հետ քաղաքական, տնտեսական, մնացած բոլոր կապերը»,- ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը հակառակ մոտեցումն ունի։
«Մենք տրամադրված ենք, ուզում ենք և ջանալու ենք պահել մեր բնականոն հարաբերությունները և խորացնել դրանք»,-ասել է նա:
Լրագրողների հարցին, թե այդ դեպքում ինչով են պայմանավորված նման հայտարարությունները, հատկապես բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից, Միրզոյանը պատասխանել է․ «Չեմ ուզում մեկնաբանել, չգիտեմ, վստահ էլ չեմ: Շատ չեմ էլ հասցնում քարոզարշավի ընթացքում հետևել, բայց ենթադրում եմ՝ դուք էլ մասնագիտացած եք այդ ոլորտում, փորձեք ձեր ենթադրությունները անել»։
Անդրադառնալով Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների բնակեցման մասին շրջանառվող տեղեկություններին՝ ԱԳ նախարարն ասել է․ «Քանի՞ անգամ կարելի է արձագանքել կատարյալ անհեթեթությանը»։
Միրզոյանը նաև նշել է, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին խոսույթը որևէ կերպ չի տեղավորվում խաղաղության օրակարգում և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում։
Նա նաև ասել է, որ Փաշինյանի քաղաքական քայլերը սպառնալիքի տակ են դրել Հայաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի, ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի հետ:
«Ըստ երևույթին, նա մեզ հիմարի տեղ է դրել։ Միաժամանակ ինքն է լրջորեն սխալվել համակարգային պատկերացումների մեջ և իր երկրի համար չափազանց վտանգավոր քաղաքականություն վարում… Մտածեք միայն՝ այս մարդու գործողությունների հետևանքով կտուժի ամբողջ հայ ժողովուրդը, որը կկորցնի Ռուսաստանի շուկան, ամբողջ ԵԱՏՄ-ն և տասնամյակներով կառուցված տնտեսական կապերը», – հավելել է նա։

25 Май 2026 - 10:30 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Гюмри прокомментировал заявления заместителя председателя Совета безопасности России Дмитрия Медведева и подчеркнул, что Армения не стремится разрывать отношения с Россией.
Ранее Медведев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян «взял курс на разрыв отношений» с Москвой.
«Информация этого чиновника неверна. Армения не заинтересована в разрыве политических, экономических и любых других связей с Россией», — сказал Мирзоян, сообщает «Panorama.am ».
По словам министра, армянская сторона придерживается противоположного подхода.
«Мы настроены, хотим и будем стремиться сохранить наши нормальные отношения и углублять их», — отметил он.
Отвечая на вопрос журналистов о причинах подобных заявлений, особенно со стороны высокопоставленных российских чиновников, Мирзоян сказал: «Не хочу комментировать, не знаю и не уверен. Во время предвыборной кампании я даже не успеваю внимательно следить за всем, но предполагаю, что вы тоже специализируетесь в этой сфере, попробуйте сами сделать выводы».
Комментируя распространяемые сведения о возможном размещении в Армении 300 тысяч азербайджанцев, глава МИД заявил: «Сколько раз можно реагировать на полный абсурд».
Мирзоян также отметил, что риторика о «Западном Азербайджане» никак не вписывается в мирную повестку и рамки достигнутых договоренностей.
Медведев ранее также заявил, что политические шаги Пашиняна поставили под угрозу отношения Армении с Россией, Организация Договора о коллективной безопасности и Евразийский экономический союз.
«По всей видимости, он держит нас за дураков. При этом сам серьезно ошибся в системных представлениях и проводит крайне опасную для своей страны политику… Только вдумайтесь: в результате действий этого человека пострадает весь армянский народ, который потеряет российский рынок, весь ЕАЭС и экономические связи, выстраивавшиеся десятилетиями», — добавил Медведев.