Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվում են բևեռացված քաղաքական և հասարակական միջավայրում, հայտարարել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը:
ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) իր միջանկյալ զեկույցում արձանագրել է, որ այդ միջավայրը ձևավորվել է «2023-ի սեպտեմբերին Ադրբեջանի հետ հրադադարի համաձայնագրի կնքումից և 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնյան գագաթաժողովին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո տեղի ունեցած զարգացումների ազդեցության ներքո», հայտնում է «Ազատությունը»:
Նշվում է նաև, որ ընտրական միջավայրը պայմանավորված է համաձայնագրի վավերացման և կիրարկման, սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի, երկրի արտաքին քաղաքական կողմնորոշման խնդիրներով։
Բևեռացման պատճառների թվում ԺՀՄԻԳ-ը նշել է նաև կառավարության և ՀԱԵ առաջնորդների միջև առկա լարվածությունը, ինչպես նաև ընդդիմության ներկայացուցիչների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը։
Արդեն մոտ մեկ տարի է՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրաժարականը և նախաձեռնել է եկեղեցու բարենորոգման շարժում։ Այդ ընթացքում քրեական գործեր են հարուցվել ինչպես կաթողիկոսի, այնպես էլ մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ։ Իշխող քաղաքական ուժը կաթողիկոսի հեռացման հարցը ներառել է նաև իր նախընտրական ծրագրում։
«Քարոզչությունն ընթանում է ակտիվ և կենտրոնացած է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի, արտաքին քաղաքականության, տնտեսության, զբաղվածության, իրավունքի գերակայության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերի վրա։ Քարոզչական խոսույթը ունի պառակտող և կոշտ բնույթ և աչքի է ընկնում պատերազմական հռետորաբանությամբ, հատկապես կառավարության «Իրական Հայաստան» ծրագրի, ինչպես նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու կարգավիճակի և հնարավոր բարեփոխումների շուրջ», – նշում են զեկույցի հեղինակները։
Դիտորդների հետ հանդիպումների ընթացքում ընդդիմադիր ուժերն ու քաղաքացիական հասարակության որոշ ներկայացուցիչներ մտահոգություն են հայտնել վարչական ռեսուրսի հնարավոր չարաշահման և ընտրություններից առաջ պետական համակարգում տրամադրված պարգևավճարների վերաբերյալ։ Զեկույցում հիշատակվել են նաև քվեների գնման և բարեգործության արգելքի խախտման դեպքերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործերը, որոնք վերաբերում են ընդդիմադիր կուսակցությունների անդամներին։
Լրատվական դաշտը դիտորդները գնահատել են բազմակարծիք, սակայն քաղաքական ազդեցությունների նկատմամբ խոցելի՝ պայմանավորված գովազդային շուկայի կրճատմամբ։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել Հանրային հեռուստաընկերությանը։
«Օրենքը պահանջում է քարոզարշավի հավասարակշռված լուսաբանում, սակայն ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի որոշ զրուցակիցներ հանրային հեռարձակողին ընկալում են որպես կառավարությանը աջակցող։ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը լիազորված է մշտադիտարկում իրականացնել հեռարձակողների նկատմամբ և մինչև պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկն արդեն նախազգուշացումներ է տվել երկու հեռուստաալիքի»,ասվումէ զեկույցում:

OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights stated that Armenia’s parliamentary elections are being conducted in a polarized political and social environment.
In its interim report, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights said the atmosphere was shaped by developments following the September 2023 ceasefire agreement with Azerbaijan and the initialing of the “Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations” between Armenia and Azerbaijan at the Washington summit in August 2025, according to RFE/RL.
The report also noted that the electoral environment is influenced by debates surrounding ratification and implementation of the agreement, constitutional reform and Armenia’s foreign policy orientation.
Among the causes of polarization, ODIHR highlighted tensions between the government and leaders of the Armenian Apostolic Church, as well as criminal cases initiated against opposition representatives.
For nearly a year, Prime Minister Nikol Pashinyan has demanded the resignation of Catholicos Karekin II and launched a church reform movement. During this period, criminal cases have been initiated against both the Catholicos and several senior clergymen. The ruling political force has also included the issue of the Catholicos’ removal in its election platform.
“The campaign is active and focused on the peace process with Azerbaijan, foreign policy, the economy, employment, rule of law and anti-corruption issues. Campaign rhetoric is divisive and harsh in tone and marked by war-related narratives, particularly regarding the government’s Real Armenia program, as well as the status and possible reforms of the Armenian Apostolic Church,” the report said.
During meetings with observers, opposition parties and some civil society representatives expressed concerns about possible misuse of administrative resources and bonuses distributed within the state system before the elections. The report also referred to criminal cases linked to alleged vote-buying and violations of restrictions on charitable activities involving members of opposition parties.
Observers described the media landscape as pluralistic but vulnerable to political influence due to the shrinking advertising market. Particular attention was paid to the Public Television Company.
“The law requires balanced campaign coverage, but some ODIHR interlocutors perceive the public broadcaster as supportive of the government. The Television and Radio Commission is authorized to monitor broadcasters and had already issued warnings to two television channels before the official campaign began,” the report stated.