Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվում են բևեռացված քաղաքական և հասարակական միջավայրում, հայտարարել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը:
ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) իր միջանկյալ զեկույցում արձանագրել է, որ այդ միջավայրը ձևավորվել է «2023-ի սեպտեմբերին Ադրբեջանի հետ հրադադարի համաձայնագրի կնքումից և 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնյան գագաթաժողովին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո տեղի ունեցած զարգացումների ազդեցության ներքո», հայտնում է «Ազատությունը»:
Նշվում է նաև, որ ընտրական միջավայրը պայմանավորված է համաձայնագրի վավերացման և կիրարկման, սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի, երկրի արտաքին քաղաքական կողմնորոշման խնդիրներով։
Բևեռացման պատճառների թվում ԺՀՄԻԳ-ը նշել է նաև կառավարության և ՀԱԵ առաջնորդների միջև առկա լարվածությունը, ինչպես նաև ընդդիմության ներկայացուցիչների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը։
Արդեն մոտ մեկ տարի է՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պահանջում է կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրաժարականը և նախաձեռնել է եկեղեցու բարենորոգման շարժում։ Այդ ընթացքում քրեական գործեր են հարուցվել ինչպես կաթողիկոսի, այնպես էլ մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ։ Իշխող քաղաքական ուժը կաթողիկոսի հեռացման հարցը ներառել է նաև իր նախընտրական ծրագրում։
«Քարոզչությունն ընթանում է ակտիվ և կենտրոնացած է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացի, արտաքին քաղաքականության, տնտեսության, զբաղվածության, իրավունքի գերակայության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցերի վրա։ Քարոզչական խոսույթը ունի պառակտող և կոշտ բնույթ և աչքի է ընկնում պատերազմական հռետորաբանությամբ, հատկապես կառավարության «Իրական Հայաստան» ծրագրի, ինչպես նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու կարգավիճակի և հնարավոր բարեփոխումների շուրջ», – նշում են զեկույցի հեղինակները։
Դիտորդների հետ հանդիպումների ընթացքում ընդդիմադիր ուժերն ու քաղաքացիական հասարակության որոշ ներկայացուցիչներ մտահոգություն են հայտնել վարչական ռեսուրսի հնարավոր չարաշահման և ընտրություններից առաջ պետական համակարգում տրամադրված պարգևավճարների վերաբերյալ։ Զեկույցում հիշատակվել են նաև քվեների գնման և բարեգործության արգելքի խախտման դեպքերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործերը, որոնք վերաբերում են ընդդիմադիր կուսակցությունների անդամներին։
Լրատվական դաշտը դիտորդները գնահատել են բազմակարծիք, սակայն քաղաքական ազդեցությունների նկատմամբ խոցելի՝ պայմանավորված գովազդային շուկայի կրճատմամբ։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել Հանրային հեռուստաընկերությանը։
«Օրենքը պահանջում է քարոզարշավի հավասարակշռված լուսաբանում, սակայն ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի որոշ զրուցակիցներ հանրային հեռարձակողին ընկալում են որպես կառավարությանը աջակցող։ Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը լիազորված է մշտադիտարկում իրականացնել հեռարձակողների նկատմամբ և մինչև պաշտոնական քարոզարշավի մեկնարկն արդեն նախազգուշացումներ է տվել երկու հեռուստաալիքի»,ասվումէ զեկույցում:

Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ заявило, что парламентские выборы в Армении проходят в поляризованной политической и общественной среде.
В промежуточном докладе БДИПЧ ОБСЕ отмечается, что такая атмосфера сформировалась под влиянием событий после соглашения о прекращении огня с Азербайджаном в сентябре 2023 года и парафирования в августе 2025 года на Вашингтонском саммите соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений» между Арменией и Азербайджаном, сообщает «Азатутюн».
Отмечается также, что на избирательную среду влияют вопросы ратификации и реализации соглашения, процесс конституционных реформ и внешнеполитический курс страны.
Среди причин поляризации БДИПЧ указало напряженность между властями и руководством Армянская апостольская церковь, а также уголовные дела против представителей оппозиции.
Уже почти год премьер-министр Никол Пашинян требует отставки Католикоса всех армян Гарегинa II и инициировал движение по реформированию церкви. За это время уголовные дела были возбуждены как против Католикоса, так и против ряда высокопоставленных священнослужителей. Правящая политическая сила также включила вопрос отстранения Католикоса в свою предвыборную программу.
«Кампания проходит активно и сосредоточена на вопросах мирного процесса с Азербайджаном, внешней политики, экономики, занятости, верховенства права и борьбы с коррупцией. Предвыборная риторика носит разделяющий и жесткий характер и отличается воинственной тональностью, особенно вокруг программы правительства „Реальная Армения“, а также статуса и возможных реформ Армянской апостольской церкви», — говорится в докладе.
Во время встреч с наблюдателями представители оппозиции и некоторые представители гражданского общества выразили обеспокоенность возможным злоупотреблением административным ресурсом и выплатой премий в государственной системе перед выборами. В докладе также упоминаются уголовные дела, связанные с предполагаемым подкупом избирателей и нарушением запрета на благотворительную деятельность со стороны членов оппозиционных партий.
Медиа-среду наблюдатели оценили как плюралистичную, но уязвимую к политическому влиянию из-за сокращения рекламного рынка. Отдельно в докладе упомянута Общественная телекомпания.
«Закон требует сбалансированного освещения кампании, однако некоторые собеседники БДИПЧ воспринимают общественного вещателя как поддерживающего правительство. Комиссия по телевидению и радио уполномочена осуществлять мониторинг вещателей и еще до начала официальной кампании вынесла предупреждения двум телеканалам», — говорится в отчете.