25 Մայիս 2026 - 11:09 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «խաղաղության մոդելը մի երկիր է, որում տերն ու տիրակալն Ադրբեջանն է», հայտարարել է ՀԱԿ փոխնախագահ, ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ «Ադրբեջանն է որոշելու, թե Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից որոնք են մնալու Հայաստանի կազմում և որոնք՝ անցնելու Ադրբեջանին», հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ադրբեջանն է որոշելու Հայաստանի Սահմանադրության բովանդակությունը՝ նրանից հեռացնելով Անկախության հռչակագիրը և շատ լավ հասկանալով, որ քանդում է մեր պետության իրավական հիմքերը։
Ադրբեջանի հրամանով այսօր ճնշում են Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին, ցանկանում են վերացնել մեր հոգևոր արժեքները, ջնջել մեր պատմական հիշողությունն ու ազգային ինքնությունը, փորձում են Հայոց ցեղասպանության մասին մեր գիտելիքն ու հիշողությունը ներկայացնել որպես դրսից ներշնչված ինչ-որ կայսերական քարոզչություն:
Մենք կհաստատենք հաշտություն Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ, բայց խաղաղության մեր մոդելում մենք ապահովելու ենք Հայաստանի միջազգայնորեն ճանչված տարածքի վրա լիակատար վերահսկողության իրավունքը»,-նշել է նա:

Левон Зурабян, вице-председатель Армянского национального конгресса и кандидат в премьер-министры от АНК, заявил, что премьер-министр Никол Пашинян предлагает «модель мира, в которой хозяином и властелином является Азербайджан».
По оценке Зурабяна, именно Азербайджан будет решать, какие части суверенной территории Армении останутся в составе страны, а какие перейдут под контроль Баку, сообщает «Panorama.am ».
«Азербайджан будет определять содержание Конституции Армении, добиваясь исключения из нее Декларации независимости, прекрасно понимая, что тем самым разрушает правовые основы нашего государства.
По указанию Азербайджана сегодня оказывается давление на Армянская апостольская церковь. Они хотят уничтожить наши духовные ценности, стереть историческую память и национальную идентичность, пытаются представить наши знания и память о Геноциде армян как некую навязанную извне имперскую пропаганду.
Мы установим примирение с Турцией и Азербайджаном, однако в нашей модели мира обеспечим право на полный контроль над международно признанной территорией Армении», — отметил он.