25 Մայիս 2026 - 11:09 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «խաղաղության մոդելը մի երկիր է, որում տերն ու տիրակալն Ադրբեջանն է», հայտարարել է ՀԱԿ փոխնախագահ, ՀԱԿ վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ «Ադրբեջանն է որոշելու, թե Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից որոնք են մնալու Հայաստանի կազմում և որոնք՝ անցնելու Ադրբեջանին», հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ադրբեջանն է որոշելու Հայաստանի Սահմանադրության բովանդակությունը՝ նրանից հեռացնելով Անկախության հռչակագիրը և շատ լավ հասկանալով, որ քանդում է մեր պետության իրավական հիմքերը։
Ադրբեջանի հրամանով այսօր ճնշում են Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին, ցանկանում են վերացնել մեր հոգևոր արժեքները, ջնջել մեր պատմական հիշողությունն ու ազգային ինքնությունը, փորձում են Հայոց ցեղասպանության մասին մեր գիտելիքն ու հիշողությունը ներկայացնել որպես դրսից ներշնչված ինչ-որ կայսերական քարոզչություն:
Մենք կհաստատենք հաշտություն Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ, բայց խաղաղության մեր մոդելում մենք ապահովելու ենք Հայաստանի միջազգայնորեն ճանչված տարածքի վրա լիակատար վերահսկողության իրավունքը»,-նշել է նա:

25 May 2026 - 13:08 AMT
Levon Zurabyan, vice chairman of the Armenian National Congress and the alliance’s candidate for prime minister, said Prime Minister Nikol Pashinyan has proposed “a peace model in which Azerbaijan is the master and ruler of the country.”
According to Zurabyan, Azerbaijan would determine which parts of Armenia’s sovereign territory remain under Armenian control and which would pass to Azerbaijan, Panorama.am reported.
“Azerbaijan will decide the content of Armenia’s Constitution by removing the Declaration of Independence from it, fully understanding that this destroys the legal foundations of our state.
“Under Azerbaijan’s orders, pressure is now being exerted on the Armenian Apostolic Church. They want to eliminate our spiritual values, erase our historical memory and national identity, and present our knowledge and memory of the Armenian Genocide as some kind of externally imposed imperial propaganda.
“We will establish reconciliation with Turkey and Azerbaijan, but in our model of peace, we will ensure the right to full control over Armenia’s internationally recognized territory,” he said.