«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է, որ եթե հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքում հաղթի իրենց քաղաքական ուժը, ապա կառավարության առաջին նիստում կընդունեն երկրի գլխավոր՝ «Սաֆարովին կանխարգելման օրենքը»։
«Եթե մենք չկարողանանք կանգնեցնել Փաշինյանի և Ալիևի պլանավորած 300 հազար ադրբեջանցիների մուտքը Հայաստան, կստացվի, որ մեր տնտեսական բոլոր ծրագրերն անիրագործելի են դառնալու, քանի որ հիմնական աշխատատեղերը բաժին են հասնելու ադրբեջանցիներին։ Դրա համար մենք մեր կառավարության հենց առաջին նիստին ընդունելու ենք մեր երկրի գլխավոր օրենքը, որը մենք կոչել ենք «Սաֆարովին կանխարգելման օրենք», որպեսզի ադրբեջանցիներին արգելենք գնել մեր հողերը, տները, նվեր ստանալ մեր հողերը»,– հայտարարել է Կարապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կուսակցության անդամ, իրավաբան Արամ Վարդևանյանը հավելել է, որ այդ նախաձեռնությունը նաև անվանվելու է ատելության կանխարգելման փաթեթ։
«Մենք առաջարկում ենք, որ Ադրբեջանի քաղաքացիություն ունեցող որևիցե ֆիզկական կամ իրավաբանական անձ` որպես իրական շահառու ՀՀ–ում գործունեություն ծավալող, չի կարողանալու ձեռք բերել մեր երկրում որևէ անշարժ գույք»,– ընդգծել է նա։
Կուսակցության մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը, հիշեցրել է, որ Հայաստանը ներկայում կանգնած է լուրջ անվտանգային մարտահրավերների առաջ, քանի որ, նրա գնահատմամբ, չնայած իշխանությունների խաղաղության մասին հայտարարություններին, երկրի ինքնիշխան տարածքում շարունակում է առկա մնալ տարածքային ամբողջականության խախտման խնդիրը։
«ՀՀ 4 մարզում ադրբեջանական զինված ներկայություն կա, և ադրբեջանական զորքերը ոչ միայն չեն հեռացվել այդ տարածքներից, այլև օդում կախված է մնացել անկլավների հարցը»,– նշել է Մելոյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը վերջին ասուլիսի ընթացքում արձագանքել էր Սամվել Կարապետյանի հայտարարություններին՝ վստահեցնելով, որ իրենց իշխանության օրոք Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցի չի բնակեցվելու։
2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե անցյալ դարավերջին Հայաստանը լքած մոտ 300 հազար ադրբեջանցի սպասում է վերադարձի և վերաինտեգրման պայմանների վերաբերյալ Երևանի պատասխանին։

Samvel Karapetyan, leader of the Strong Armenia party, said that if his political force wins the June 7 elections, the government’s first meeting will adopt what he called the country’s main law — the “Safarov Prevention Law.”
“If we fail to stop the entry into Armenia of the 300,000 Azerbaijanis planned by Pashinyan and Aliyev, then all our economic programs will become impossible to implement, because the main jobs will go to Azerbaijanis. Therefore, at the very first meeting of our government we will adopt the country’s main law, which we have called the ‘Safarov Prevention Law,’ to prohibit Azerbaijanis from buying our land, our homes or receiving our land as gifts,” Karapetyan said, according to Sputnik Armenia.
Party member and lawyer Aram Vardevanyan added that the initiative would also be presented as a hate-prevention package.
“We propose that no individual or legal entity holding Azerbaijani citizenship, acting as a beneficial owner conducting activities in Armenia, should be able to acquire any real estate in our country,” he stressed.
Another party representative, constitutional law expert Gohar Meloyan, said Armenia currently faces serious security challenges because, in her assessment, despite government statements about peace, issues related to violations of territorial integrity remain unresolved.
“There is an Azerbaijani armed presence in four regions of Armenia, and Azerbaijani forces have not only not withdrawn from those territories, but the issue of enclaves also remains unresolved,” Meloyan said.
Prime Minister Nikol Pashinyan previously responded to Samvel Karapetyan’s statements during a recent press conference, assuring that under his government Armenia would not settle 300,000 Azerbaijanis in the country.
On December 18, 2024, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that around 300,000 Azerbaijanis who left Armenia at the end of the previous century were awaiting Yerevan’s response regarding conditions for return and reintegration.