«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Սամվել Կարապետյանը հայտարարել է, որ եթե հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքում հաղթի իրենց քաղաքական ուժը, ապա կառավարության առաջին նիստում կընդունեն երկրի գլխավոր՝ «Սաֆարովին կանխարգելման օրենքը»։
«Եթե մենք չկարողանանք կանգնեցնել Փաշինյանի և Ալիևի պլանավորած 300 հազար ադրբեջանցիների մուտքը Հայաստան, կստացվի, որ մեր տնտեսական բոլոր ծրագրերն անիրագործելի են դառնալու, քանի որ հիմնական աշխատատեղերը բաժին են հասնելու ադրբեջանցիներին։ Դրա համար մենք մեր կառավարության հենց առաջին նիստին ընդունելու ենք մեր երկրի գլխավոր օրենքը, որը մենք կոչել ենք «Սաֆարովին կանխարգելման օրենք», որպեսզի ադրբեջանցիներին արգելենք գնել մեր հողերը, տները, նվեր ստանալ մեր հողերը»,– հայտարարել է Կարապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կուսակցության անդամ, իրավաբան Արամ Վարդևանյանը հավելել է, որ այդ նախաձեռնությունը նաև անվանվելու է ատելության կանխարգելման փաթեթ։
«Մենք առաջարկում ենք, որ Ադրբեջանի քաղաքացիություն ունեցող որևիցե ֆիզկական կամ իրավաբանական անձ` որպես իրական շահառու ՀՀ–ում գործունեություն ծավալող, չի կարողանալու ձեռք բերել մեր երկրում որևէ անշարժ գույք»,– ընդգծել է նա։
Կուսակցության մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը, հիշեցրել է, որ Հայաստանը ներկայում կանգնած է լուրջ անվտանգային մարտահրավերների առաջ, քանի որ, նրա գնահատմամբ, չնայած իշխանությունների խաղաղության մասին հայտարարություններին, երկրի ինքնիշխան տարածքում շարունակում է առկա մնալ տարածքային ամբողջականության խախտման խնդիրը։
«ՀՀ 4 մարզում ադրբեջանական զինված ներկայություն կա, և ադրբեջանական զորքերը ոչ միայն չեն հեռացվել այդ տարածքներից, այլև օդում կախված է մնացել անկլավների հարցը»,– նշել է Մելոյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը վերջին ասուլիսի ընթացքում արձագանքել էր Սամվել Կարապետյանի հայտարարություններին՝ վստահեցնելով, որ իրենց իշխանության օրոք Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցի չի բնակեցվելու։
2024 թվականի դեկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե անցյալ դարավերջին Հայաստանը լքած մոտ 300 հազար ադրբեջանցի սպասում է վերադարձի և վերաինտեգրման պայմանների վերաբերյալ Երևանի պատասխանին։

25 Май 2026 - 13:15 AMT
Самвел Карапетян, лидер «Сильная Армения», заявил, что в случае победы его политической силы на выборах 7 июня на первом заседании правительства будет принят главный закон страны — «закон предотвращения Сафарова».
«Если мы не сможем остановить планируемый Пашиняном и Алиевым въезд в Армению 300 тысяч азербайджанцев, то все наши экономические программы станут невыполнимыми, поскольку основные рабочие места достанутся азербайджанцам. Поэтому уже на первом заседании нашего правительства мы примем главный закон страны, который назвали „законом предотвращения Сафарова“, чтобы запретить азербайджанцам покупать нашу землю, наши дома и получать нашу землю в подарок», — заявил Карапетян, сообщает «Sputnik Армения».
Член партии и юрист Арам Вардеванян добавил, что инициатива также будет называться пакетом по предотвращению ненависти.
«Мы предлагаем, чтобы ни одно физическое или юридическое лицо, имеющее гражданство Азербайджана и выступающее конечным бенефициаром деятельности в Армении, не могло приобретать в нашей стране какую-либо недвижимость», — подчеркнул он.
Другой представитель партии, специалист по конституционному праву Гоар Мелоян, напомнила, что Армения сталкивается с серьезными вызовами безопасности, поскольку, по ее оценке, несмотря на заявления властей о мире, проблема нарушения территориальной целостности страны сохраняется.
«В четырех областях Армении сохраняется азербайджанское вооруженное присутствие, и азербайджанские силы не только не выведены с этих территорий, но и вопрос анклавов остается нерешенным», — отметила Мелоян.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее во время пресс-конференции прокомментировал заявления Самвела Карапетяна, заверив, что при его власти в Армении не будут размещены 300 тысяч азербайджанцев.
18 декабря 2024 года президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что около 300 тысяч азербайджанцев, покинувших Армению в конце прошлого века, ожидают ответа Еревана относительно условий возвращения и реинтеграции.