25 Մայիս 2026 - 13:21 AMT
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական պատվիրակության ղեկավար Եվրոսիմա Պեյովիչն ավարտել է երկօրյա նախընտրական այցը Երևան, որի նպատակը հաջորդ ամիս դիտորդների լիարժեք տեղակայման նախապատրաստումն է եղել։ Այդ աշխատանքի արդյունքները պետք է ուղղորդեն Վեհաժողովի դիտորդական առաքելությունն ու բացահայտեն քաղաքական միջավայրի հիմնական առանձնահատկությունները։ Այդ մասին հայտնել են ԵԱՀԿ ԽՎ-ից, գրում է Panorama.am-ը:
ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանի ընտրություններին կմասնակցի ավելի քան 100 ներկայացուցիչով՝ 30-ից ավելի երկրներից։
Այցի ընթացքում Պեյովիչը քննարկումներ է ունեցել պետական մարմինների, ընտրական վարչակազմի, քաղաքական կուսակցությունների և դաշինքների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև արդեն տեղում աշխատող ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) ընտրությունների դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչների հետ։
«Ընտրությունները միայն մեկ օր չեն։ Դա բարդ գործընթաց է, որը կառուցվում է բոլոր մասնակիցների կողմից՝ սկսած այն կազմակերպող պաշտոնյաներից մինչև դրանց հետևող քաղաքացիական հասարակության խմբերը։
«Վերջին երկու օրերի ընթացքում մեր տեսած բացությունը ցույց է տալիս միջազգային հանրության հետ համագործակցելու ուժեղ պատրաստակամություն։ Այս նախնական աշխատանքը կենսական նշանակություն ունի մեր առաջիկա առաքելության համար, այն թույլ է տալիս մեր դիտորդներին տրամադրել անկախ և կառուցողական գնահատական, որը իսկապես կաջակցի Հայաստանի ժողովրդավարական ուղուն»,-ասել է Պեյովիչը
Պեյովիչը շարունակելու է սերտ համագործակցությունը հատուկ համակարգող Ֆարահ Քարիմիի (Նիդեռլանդներ) հետ, որը ղեկավարում է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելությունը։ Այս նախաձեռնությունը ներկայացրել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ ԽՎ-ի, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրոպական խորհրդարանի համատեղ ջանքերը՝ ընտրական գործընթացի համապարփակ գնահատական ապահովելու համար։
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը Հայաստանում երկարամյա փորձ է կուտակել, և այս տեղակայումը դարձել է 1995 թվականից ի վեր Հայաստանում իրականացվող նրա տասներկուերորդ ընտրությունների դիտորդական առաքելությունը։ Այդ շարունակական ներգրավվածությունն արտացոլել է Վեհաժողովի հանձնառությունը՝ աջակցելու ժողովրդավարական ինստիտուտներին և ընտրական գործընթացներին ԵԱՀԿ տարածաշրջանում։

Глава наблюдательной делегации Парламентская ассамблея ОБСЕ Евросима Пейович завершила двухдневный предвыборный визит в Ереван перед парламентскими выборами в Армении, назначенными на 7 июня.
Как сообщили в ПА ОБСЕ, цель визита заключалась в подготовке к полноценному размещению международных наблюдателей в следующем месяце. Результаты этой работы должны помочь сформировать подходы наблюдательной миссии и выявить ключевые особенности политической среды, сообщает «Panorama.am ».
В наблюдательной миссии ПА ОБСЕ на выборах в Армении примут участие более 100 представителей из более чем 30 стран.
Во время визита Пейович провела встречи с представителями государственных структур, избирательной администрации, политических партий и альянсов, организаций гражданского общества, СМИ, а также с представителями уже работающей на месте миссии наблюдателей Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека.
«Выборы — это не только один день. Это сложный процесс, который строится всеми участниками — от официальных лиц, организующих выборы, до групп гражданского общества, наблюдающих за ними.
Открытость, которую мы увидели за последние два дня, демонстрирует сильную готовность к сотрудничеству с международным сообществом. Эта предварительная работа имеет жизненно важное значение для нашей предстоящей миссии и позволит наблюдателям предоставить независимую и конструктивную оценку, которая действительно поддержит демократический путь Армении», — заявила Пейович.
Пейович продолжит тесное сотрудничество со специальным координатором Фара Карими, возглавляющей краткосрочную наблюдательную миссию Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе. Инициатива представляет собой совместные усилия БДИПЧ ОБСЕ, ПА ОБСЕ, Парламентская ассамблея Совета Европы и Европейский парламент для обеспечения всесторонней оценки избирательного процесса.
Парламентская ассамблея ОБСЕ имеет многолетний опыт работы в Армении, и нынешняя миссия стала двенадцатой наблюдательной миссией организации на выборах в стране с 1995 года. Это постоянное участие отражает приверженность Ассамблеи поддержке демократических институтов и избирательных процессов в регионе ОБСЕ.