25 Մայիս 2026 - 13:37 AMT
ՀԿԿ․ ՌԴ արտագնա աշխատանքի մեկնածներին նախապատրաստել են տեղափոխել և հարկարդրել մասնակցել ընտրություններին
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից բացահայտված ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ արտերկիր աշխատանքի մեկնած ՀՀ մի շարք քաղաքացիների նկատմամբ ունեցած նյութական կախվածությունն օգտագործելով ՌԴ-ում բիզնես գործունեություն իրականացնող անձինք «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակրի և այլ անձանց հետ նախապատրաստել են վերջիններին տեղափոխել ՀՀ՝ հարկադրելով մասնակցել Ազգային ժողովի ընտրություններին և քվեարկել իրենց նշած կուսակցության օգտին։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հորդորում է բոլոր քաղաքացիներին, այդ թվում՝ արտերկրում բնակվող մեր հայրենակիցներին, խստորեն պահպանել ընտրական օրենսդրության պահանջները, բացառել ընտրողների կամքի վրա ցանկացած անօրինական ներգործություն և ձեռնպահ մնալ ընտրական գործընթացի բնականոն ընթացքը խաթարող գործողություններից։
«Կոմիտեն հավաստիացնում է, որ իրականացնելու է բոլոր տեղեկությունների համակողմանի և խիստ ստուգում, ինչպես նաև ձեռնարկելու է օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցները՝ հանցավոր արարքների լիարժեք բացահայտումն ապահովելու համար՝ անկախ դրանց կատարման վայրից և ներգրավված անձանց շրջանակից»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Armenia’s Anti-Corruption Committee of Armenia said factual evidence has been obtained in an investigation into election-related crimes, indicating that several Armenian citizens working abroad were allegedly pressured to participate in parliamentary elections.
According to the committee, individuals engaged in business activities in Russia, together with a supporter of the Strong Armenia party and other persons, allegedly used the financial dependence of Armenian labor migrants to prepare their transportation to Armenia and coerce them into voting for a specified political party.
The Anti-Corruption Committee urged all citizens, including Armenians living abroad, to strictly comply with electoral legislation, avoid any illegal influence on voters’ will and refrain from actions disrupting the normal course of the electoral process.
“The committee assures that it will carry out comprehensive and rigorous verification of all information and will take all measures предусмотренные by law to ensure the full disclosure of criminal acts, regardless of where they were committed and the circle of persons involved,” the statement said.