25 Մայիս 2026 - 13:37 AMT
ՀԿԿ․ ՌԴ արտագնա աշխատանքի մեկնածներին նախապատրաստել են տեղափոխել և հարկարդրել մասնակցել ընտրություններին
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից բացահայտված ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ արտերկիր աշխատանքի մեկնած ՀՀ մի շարք քաղաքացիների նկատմամբ ունեցած նյութական կախվածությունն օգտագործելով ՌԴ-ում բիզնես գործունեություն իրականացնող անձինք «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակրի և այլ անձանց հետ նախապատրաստել են վերջիններին տեղափոխել ՀՀ՝ հարկադրելով մասնակցել Ազգային ժողովի ընտրություններին և քվեարկել իրենց նշած կուսակցության օգտին։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հորդորում է բոլոր քաղաքացիներին, այդ թվում՝ արտերկրում բնակվող մեր հայրենակիցներին, խստորեն պահպանել ընտրական օրենսդրության պահանջները, բացառել ընտրողների կամքի վրա ցանկացած անօրինական ներգործություն և ձեռնպահ մնալ ընտրական գործընթացի բնականոն ընթացքը խաթարող գործողություններից։
«Կոմիտեն հավաստիացնում է, որ իրականացնելու է բոլոր տեղեկությունների համակողմանի և խիստ ստուգում, ինչպես նաև ձեռնարկելու է օրենքով նախատեսված բոլոր միջոցները՝ հանցավոր արարքների լիարժեք բացահայտումն ապահովելու համար՝ անկախ դրանց կատարման վայրից և ներգրավված անձանց շրջանակից»,- ասված է հաղորդագրությունում։

25 Май 2026 - 14:12 AMT
Антикоррупционный комитет Армении сообщил, что в рамках расследования преступлений, связанных с выборами, получены фактические данные о возможном давлении на граждан Армении, выехавших на заработки за границу.
По данным комитета, лица, занимающиеся бизнесом в Россия, совместно со сторонником «Сильная Армения» и другими лицами, используя материальную зависимость трудовых мигрантов, готовили их перевозку в Армению и принуждали участвовать в парламентских выборах и голосовать за указанную политическую силу.
Антикоррупционный комитет призвал всех граждан, в том числе проживающих за рубежом армян, строго соблюдать требования избирательного законодательства, исключить любое незаконное воздействие на волеизъявление избирателей и воздержаться от действий, нарушающих нормальный ход избирательного процесса.
«Комитет заверяет, что проведет всестороннюю и строгую проверку всей информации, а также примет все предусмотренные законом меры для полного раскрытия преступных деяний независимо от места их совершения и круга вовлеченных лиц», — говорится в сообщении.