26 Մայիս 2026 - 06:28 AMT
Հունիսի 7-ի ընտրություններից հետո Գյումրիում պետք է անցկացվեն ավագանու արտահերթ ընտրություններ, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասել է, որ 2018 թվականից հետո Գյումրիում քաղաքային իշխանությունները բոլորովին ուրիշ օրակարգ են ունեցել՝ «խնդիրն է եղել Գյումրիի ժողովրդին հանել Կառավարության դեմ», հայտնում է Արմենպրեսը:
«Խնդիր է եղել հիասթափություն տարածել կառավարության նկատմամբ, և կառավցարությանն էլ համոզել, թե Գյումրիում ամեն ինչ էնպես է, ինչպես պետք է ընթանա։ Ես հիմա հասկանում եմ, որ մենք Գյումրիի վերադարձնելու շատ մեծ պարտք ունենք»,- ասել է Փաշինյանը՝ հայտարարելով, որ այս պահից սկսած Գյումրիում տեղի ունեցող բոլոր պրոցեսների համար, քաղաքի բարեկեցության ու վերակառուցման համար անձամբ ինքն է կրում պատասխանատվություն և պարտավորություն։
Գյումրիի Վարդանանց հրապարակից առանձին դիմելով Շիրակի մարզի բոլոր համայնքների բնակիչներին՝ վարչապետը հայտարարել է, որ Շիրակի մարզ իրենց այցի առաջին օրը տեղի է ունեցել կարևոր իրադարձություն՝ Հայաստանից արտահանման և Հայաստան ներմուծման համար բացվել է Ախալքալաք-Կարս երկաթուղին։
«Այսպիսով, Հայաստանը երկաթուղային հասանելիություն ստացավ դեպի Եվրամիության երկրներ, Եվրոպայի՝ ԵՄ չհանդիսացող երկրներ, ինչպիսիք են Մակեդոնիան, Մոնտենեգրոն, Մեծ Բրիտանիան, հասանելիություն ստացավ Թուրքիայի, Սիրիայի շուկաներին։ Սա շատ կարևոր իրադարձություն է, որովհետև մենք այսպիսով հաղթահարեցինք Հայաստանի ապաշրջափակման առաջին փուլը։ Հիմա մենք երկաթուղային կապ ունենք դեպի Արևմուտք և դեպի Արևելք: Սա առաջին, բայց ոչ ամբողջական փուլն է, առջևում մեզ սպասվում են մեծ իրադարձություններ»,- ընդգծել է նա՝ հիշեցնելով, որ առջևում TRIPP նախագծի իրականացումն է, որի միջոցով վերաբացվելու է Մեղրիով անցնող երկաթուղին, և TRIPP նախագիծը գործելու է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, իրավազորության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքի հիմքով։
Փաշինյանը նշել է, որ TRIPP-ը Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամենահեռանկարային նախագծերից մեկն է։
«Բոլոր նրանք, ովքեր մեզ մեղադրում էին միջանցքներ տալու, միջանցքներ խոստացած լինելու, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և իրավազորությունը նսեմացնելու մեջ, նրանք կանգնած են ֆիասկոյի առաջ։ TRIPP նախագիծը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և ապաշրջափակման ամենաուժեղ խորհրդանիշն է, և Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամենախոստումնալից նախագիծը։ Եվ հիմա շատ կարևոր է, թե այս ամեն ինչին ինչպես է արձագանքում Սյունիքի մարզը․ Սյունիքի մարզում և Մեղրիում անշարժ գույքի և հողի գները աճում են, որովհետև մարդիկ հասկանում են, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, Սյունիքը և Մեղրին դառնում է խաղաղության խաչմերուկ։ Մեղրին, Սյունիքը ծայրամասից վեր են ածվում կենտրոնի։ Հայաստանի Հանրապետությունը պատերազմի փակուղուց վեր է ածվում խաղաղության խաչմերուկի», – ասել է Փաշինյանը։
Նա խոսել է նաև Շիրակի մարզում սպասվող ծրագրերի մասին՝ ընդգծելով, որ մարզում ևս կարևոր զարգացումներ են սպասվում։
«Առաջիկայում մենք մեկնարկում ենք Ախուրիկի երկաթուղային հանգույցի նորոգումը և պատրաստվում ենք Ախուրիկ-Աքյաքա երկաթուղու վերաբացմանը։ Նաև ասեմ՝ մենք չէինք նկատել, բայց միջազգային փորձագետները 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո համակ ուշադրությամբ հետևում են Հայաստանին և Հայաստանում տեղի ունեցող պրոցեսներին, նկատել են, որ Արևմուտքից Արևելք կամ Արևելքից Արևմուտք ամենակարճ ճանապարհն անցնում է ՀՀ Տավուշի, Լոռիի և Շիրակի մարզով։ Հիմա միջազգային ներդնողները մեզ մոտ են եկել նոր առաջարկով՝ կառուցելու Արևելք-Արևմուտք նոր մայրուղի, որն, ինչպես Հյուսիս-Հարավը, նույնպես անցնելու է Շիրակի, Տավուշի, Լոռիի մարզերով։ Առաջիկա տարիներին երկաթուղուն զուգահեռ մենք կսկսենք նաև ավտոճանապարհի կառուցումը, որը կծառայի Արևելք-Արևմուտք ճանապարհին և կլինի Կենտրոնական Ասիան Արևմուտքին կապող ամենակարճ ճանապարհը»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ նախագծերի շնորհիվ Հայաստանում ներդրվելու են միլիոնավոր դոլարներ։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ գործընթացների արդյունքում Հայաստանը վերածվելու է զարգացած և բարեկեցիկ պետության, քանի որ երկիրը, այդ թվում՝ Շիրակի մարզը, դառնում է խաղաղության խաչմերուկ։
«Այսօր ոմանք անուն են դնում ժողովրդի կողմից այսքան սիրված այս խորհրդանիշին (ցույց է տալիս ՀՀ քարտեզը՝ խմբ․), որը խորհրդանշում է Հայաստանի պետությունը, ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված, միջազգայնորեն սահմանված տարածքները։ Նրանք մեզ մեղադրում են, թե մենք ինչու ծովից ծով Հայաստանի քարտեզ չենք կպցնում մեր կրծքերին, իսկ դրա պատճառը մեկն է․ որովհետև այդ գաղափարաբանությունը նշանակում է նոր պատերազմներ Հայաստանի համար։ Նոր պատերազմներ, որոնցում պատերազմի եռագլուխ կուսակցության զավակներից ոչ մեկը չի մասնակցելու և առավել ևս չի զոհվելու։ Ավելին ասեմ՝ այդ մարդիկ, ովքեր այսօր խոսում են ծովից ծով Հայաստանի մասին, նրանք բոլորը ունեն բնակարաններ, վիլաներ, կղզիներ Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս։ ՀՀ-ն նրանց համար ապրելու վայր չէ, ՀՀ-ն նրանց համար խոպան է, որտեղ նրանք գալիս են ժողովրդին հարստահարելու, Հունաստաններում, Դուբայներում, Եվրոպաներում, Ամերիկաներում տներ առնելու։ Նրանք մեզ ուզում են ներքաշել նոր կռիվների, նոր պատերազմների մեջ՝ հայրենասիրական կեզղծ կոչերով, բայց մենք ասել ենք և ասում ենք՝ հայրենիքը պետությունն է։ Մենք սիրում ենք մեր հայրենիքը, Հայաստանի Հանրապետությունը, և այլևս թույլ չենք տալու, որ այն դարձնեն կոնֆլիկտների և պատերազմների կոխան։ Մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում մեր սերունդներն ապրեն դարեդար, ապրեն ազատ և երջանիկ», – հավելել է Փաշինյանը։

26 Май 2026 - 07:08 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что после выборов 7 июня в Гюмри должны состояться внеочередные выборы Совета старейшин.
Он также рассказал о программах, которые планируется реализовать в Ширакской области.
По словам Пашиняна, после 2018 года городские власти Гюмри придерживались совершенно иной повестки, и «их задачей было настроить жителей Гюмри против правительства», сообщает «Арменпресс».
«Задачей было распространять разочарование в отношении правительства и одновременно убеждать правительство, что в Гюмри все идет так, как должно идти. Сейчас я понимаю, что у нас есть большой долг по возвращению Гюмри», — заявил Пашинян. Он подчеркнул, что с этого момента лично берет на себя ответственность и обязательства за все процессы, происходящие в Гюмри, за благосостояние и восстановление города.
Обращаясь с площади Вардананц в Гюмри к жителям всех общин Ширакской области, премьер-министр сообщил, что в первый день визита в регион произошло важное событие — для экспорта из Армении и импорта в страну была открыта железная дорога Ахалкалаки-Карс.
«Таким образом Армения получила железнодорожный доступ к странам Европейского союза, европейским государствам, не входящим в ЕС, таким как Македония, Черногория и Великобритания, а также доступ к рынкам Турции и Сирии. Это очень важное событие, потому что таким образом мы преодолели первый этап разблокирования Армении. Теперь у нас есть железнодорожное сообщение как на Запад, так и на Восток. Это первый, но не окончательный этап, впереди нас ждут большие события», — подчеркнул он.
Пашинян напомнил, что впереди реализация проекта TRIPP, в рамках которого будет вновь открыта железная дорога через Мегри. По его словам, проект TRIPP будет действовать на основе принципов территориальной целостности, суверенитета и нерушимости границ Армении.
Премьер-министр отметил, что TRIPP является одним из самых перспективных проектов экономического развития Армении.
«Все те, кто обвинял нас в намерении предоставить коридоры, обещать коридоры и подрывать территориальную целостность и суверенитет Армении, сегодня оказались перед фиаско. Проект TRIPP является самым сильным символом территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и разблокирования Армении, а также самым многообещающим экономическим проектом страны. Сейчас очень важно, как на это реагирует Сюникская область. В Сюнике и Мегри растут цены на недвижимость и землю, потому что люди понимают, что Армения, Сюник и Мегри становятся перекрестком мира. Мегри и Сюник превращаются из окраины в центр. Республика Армения превращается из тупика войны в перекресток мира», — заявил он.
Премьер-министр также рассказал о проектах, ожидающих Ширакскую область, подчеркнув, что региону предстоят важные изменения.
«В ближайшее время мы начинаем реконструкцию железнодорожного узла Ахурик и готовимся к возобновлению железной дороги Ахурик-Акьяка. Кроме того, международные эксперты после 8 августа 2025 года внимательно следят за Арменией и происходящими здесь процессами и заметили, что самый короткий путь с Запада на Восток или с Востока на Запад проходит через Тавушскую, Лорийскую и Ширакскую области Армении. Сейчас международные инвесторы выступили с новым предложением — построить новую магистраль Восток-Запад, которая, как и трасса Север-Юг, пройдет через Ширакскую, Тавушскую и Лорийскую области. В ближайшие годы параллельно железной дороге мы начнем строительство автомобильной дороги, которая будет обслуживать маршрут Восток-Запад и станет самым коротким путем, соединяющим Центральную Азию с Западом», — заявил Пашинян, добавив, что благодаря этим проектам в Армению будут инвестированы миллионы долларов.
По словам премьер-министра, в результате этих процессов Армения станет развитым и благополучным государством, поскольку страна, в том числе Ширакская область, превращается в перекресток мира.
«Сегодня некоторые дают названия этому символу, который так любим народом», — сказал он, показывая карту Армении, символизирующую международно признанную территорию страны. «Они обвиняют нас в том, что мы не носим на груди карту “Армении от моря до моря”, а причина одна: эта идеология означает новые войны для Армении. Новые войны, в которых ни один из детей партии войны не будет участвовать и тем более не погибнет. Более того, все те, кто сегодня говорит об “Армении от моря до моря”, имеют квартиры, виллы и острова за пределами Армении. Республика Армения для них не место жизни, а место, куда они приезжают эксплуатировать народ, чтобы покупать дома в Греции, Дубае, Европе и Америке. Они хотят втянуть нас в новые конфликты и войны ложными патриотическими лозунгами, но мы говорим: родина — это государство. Мы любим нашу родину — Республику Армения — и больше не позволим превращать ее в арену конфликтов и войн. Мы хотим, чтобы наши поколения веками жили в Республике Армения свободно и счастливо», — добавил Пашинян.