26 Մայիս 2026 - 06:57 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մի քանի ժամ կանցկացնի Երևանում, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ կհանդիպի օդանավակայանում, հայտնել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում: Նա ներկայացրել է Ռուբիոյի այցի առանձնահատկությունները։
«Ռուբիոյի այցի առանձնահատկությունները․
1. Նախ, այս այցը կդառնա առաջին պետքարտուղարի այցը Հայաստան՝ Հիլարի Քլինթոնի 2014 թվականի այցից հետո։
2. Սա կարծես կարճատև, առանց գիշերակացի «տրանզիտ» այց է․ պետքարտուղարը վերադառնում է Հնդկաստանից և, Դոնալդ Ռամսֆելդի 1999 թվականի այցի օրինակով, մի քանի ժամ կանցկացնի Երևանում։ Այն ժամանակ պաշտպանության քարտուղար Դոնալդ Ռամսֆելդը հանդիպեց պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ նախագահական նստավայրում, և գոհ մնաց երկու բանակցություններից էլ։
3. Ռուբիոն հայաստանյան իր գործընկերոջ հետ 30 րոպեյով կհանդիպի օդանավակայանում, հետո փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրի, հետո, միգուցե վարչապետի հետ հանդիպում կունենա կառավարությունում։ Եթե նման հանդիպում չլինի, դա իհարկե էական նշանակություն ունեցող հանգամանք կլինի:
4. Ամերիկյան օրակարգը Հարավային Կովկասում ունի երկու հիմնական առաջնահերթություն՝ TRIPP նախագծի կյանքի կոչումը և Իրանի շուրջ օղակի սեղմումը։ Ի դեպ, TRIPP-ը նույնպես դիտարկվում է Իրանի նկատմամբ քաղաքականության համատեքստում։
5. Ռուբիոյի՝ Բաքու չմեկնելը, իմ կարծիքով, այս տեսանկյունից պատահական չէ․ TRIPP-ը անցնում է Հայաստանի տարածքով և առավելապես հայ-ամերիկյան նախագծի բնույթ ունի։ Ադրբեջանի դիրքորոշումը հայտնի է ամերիկացիներին թե՛ TRIPP-ի, թե՛ Իրանի հարցերում, ուստի լրացուցիչ պարզաբանումների կարիք գրեթե չկա։ Հետևաբար, բանակցությունների հիմնական ուշադրությունը, կարծում եմ, կարող է կենտրոնանալ Իրանի շուրջ զարգացումների և TRIPP-ի ապագայի վրա։
6. Վստահ եմ՝ շատերին հետաքրքրում է նաև՝ արդյոք Ռուբիոն ընտրություններին ընդառաջ ուղիղ ձևով կաջակցի գործող իշխանությանը։ Ես դա հնարավոր եմ համարում, սակայն միայն այդ նպատակով Երևան հաստատ չէր այցելի աշխարհի ամենազբաղված մարդկանցից մեկը։ Այլ հարց է, որ իշխանությունը այս այցը կօգտագործի PR նպատակներով՝ նույնիսկ եթե Ռուբիոն հրապարակային որևէ ուղերձ չհնչեցնի։
7. Ավելի գլոբալ առումով՝ ԱՄՆ-ն Հայաստանում, բնականաբար, աջակցելու է ցանկացած ուժի, որը առաջ կմղի Հարավային Կովկասում ամերիկյան շահերը՝ անկախ նրանից, թե որը կլինի այդ ուժը։
8. Հույս ունեմ, որ Հայաստանի իշխանությունները հակաիրանական որևէ արկածախնդրության մեջ չեն ներքաշվի, քանի որ նույնիսկ Թրամփի վարչակազմը ներքաշվելուց հետո իրավիճակին համահունչ exit strategy չի գտնում։

Marco Rubio will spend several hours in Yerevan and is expected to meet Foreign Minister Ararat Mirzoyan at the airport, political analyst Suren Sargsyan wrote on his Facebook page while outlining the specifics of Rubio’s expected visit.
“Features of Rubio’s visit:
First, this will become the first visit by a U.S. secretary of state to Armenia since Hillary Clinton visited in 2014.
This appears to be a short ‘transit’ visit without an overnight stay. The secretary of state is returning from India and, following the example of Donald Rumsfeld’s 1999 visit, will spend several hours in Yerevan. At that time, Defense Secretary Donald Rumsfeld met then-Defense Minister Serzh Sargsyan and later President Robert Kocharyan at the presidential residence, expressing satisfaction with both meetings.
Rubio is expected to meet his Armenian counterpart at the airport for 30 minutes, after which a memorandum of understanding will be signed. He may then meet with the prime minister at the government headquarters. If such a meeting does not take place, that would of course be a significant circumstance.
The American agenda in the South Caucasus has two main priorities: implementation of the TRIPP project and tightening pressure around Iran. Incidentally, TRIPP is also viewed in the context of policy toward Iran.
In my opinion, Rubio’s decision not to visit Baku is not accidental from this perspective. TRIPP passes through Armenian territory and largely has the character of an Armenian-American project. Azerbaijan’s position on both TRIPP and Iran is already well known to the Americans, leaving little need for additional clarification. Therefore, I believe the main focus of the talks may center on developments surrounding Iran and the future of TRIPP.
I am sure many are also interested in whether Rubio will openly support the current Armenian authorities ahead of the elections. I consider this possible, but one of the busiest people in the world would certainly not travel to Yerevan solely for that purpose. Another matter is that the authorities will use the visit for public relations purposes, even if Rubio makes no public statements.
More broadly, the U.S. will naturally support any force in Armenia that advances American interests in the South Caucasus, regardless of which political force it is.
I hope Armenia’s authorities will not become involved in any anti-Iranian adventure, because even after becoming involved, the Trump administration has not found an exit strategy corresponding to the situation.”