26 Մայիս 2026 - 06:57 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մի քանի ժամ կանցկացնի Երևանում, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ կհանդիպի օդանավակայանում, հայտնել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում: Նա ներկայացրել է Ռուբիոյի այցի առանձնահատկությունները։
«Ռուբիոյի այցի առանձնահատկությունները․
1. Նախ, այս այցը կդառնա առաջին պետքարտուղարի այցը Հայաստան՝ Հիլարի Քլինթոնի 2014 թվականի այցից հետո։
2. Սա կարծես կարճատև, առանց գիշերակացի «տրանզիտ» այց է․ պետքարտուղարը վերադառնում է Հնդկաստանից և, Դոնալդ Ռամսֆելդի 1999 թվականի այցի օրինակով, մի քանի ժամ կանցկացնի Երևանում։ Այն ժամանակ պաշտպանության քարտուղար Դոնալդ Ռամսֆելդը հանդիպեց պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ նախագահական նստավայրում, և գոհ մնաց երկու բանակցություններից էլ։
3. Ռուբիոն հայաստանյան իր գործընկերոջ հետ 30 րոպեյով կհանդիպի օդանավակայանում, հետո փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրի, հետո, միգուցե վարչապետի հետ հանդիպում կունենա կառավարությունում։ Եթե նման հանդիպում չլինի, դա իհարկե էական նշանակություն ունեցող հանգամանք կլինի:
4. Ամերիկյան օրակարգը Հարավային Կովկասում ունի երկու հիմնական առաջնահերթություն՝ TRIPP նախագծի կյանքի կոչումը և Իրանի շուրջ օղակի սեղմումը։ Ի դեպ, TRIPP-ը նույնպես դիտարկվում է Իրանի նկատմամբ քաղաքականության համատեքստում։
5. Ռուբիոյի՝ Բաքու չմեկնելը, իմ կարծիքով, այս տեսանկյունից պատահական չէ․ TRIPP-ը անցնում է Հայաստանի տարածքով և առավելապես հայ-ամերիկյան նախագծի բնույթ ունի։ Ադրբեջանի դիրքորոշումը հայտնի է ամերիկացիներին թե՛ TRIPP-ի, թե՛ Իրանի հարցերում, ուստի լրացուցիչ պարզաբանումների կարիք գրեթե չկա։ Հետևաբար, բանակցությունների հիմնական ուշադրությունը, կարծում եմ, կարող է կենտրոնանալ Իրանի շուրջ զարգացումների և TRIPP-ի ապագայի վրա։
6. Վստահ եմ՝ շատերին հետաքրքրում է նաև՝ արդյոք Ռուբիոն ընտրություններին ընդառաջ ուղիղ ձևով կաջակցի գործող իշխանությանը։ Ես դա հնարավոր եմ համարում, սակայն միայն այդ նպատակով Երևան հաստատ չէր այցելի աշխարհի ամենազբաղված մարդկանցից մեկը։ Այլ հարց է, որ իշխանությունը այս այցը կօգտագործի PR նպատակներով՝ նույնիսկ եթե Ռուբիոն հրապարակային որևէ ուղերձ չհնչեցնի։
7. Ավելի գլոբալ առումով՝ ԱՄՆ-ն Հայաստանում, բնականաբար, աջակցելու է ցանկացած ուժի, որը առաջ կմղի Հարավային Կովկասում ամերիկյան շահերը՝ անկախ նրանից, թե որը կլինի այդ ուժը։
8. Հույս ունեմ, որ Հայաստանի իշխանությունները հակաիրանական որևէ արկածախնդրության մեջ չեն ներքաշվի, քանի որ նույնիսկ Թրամփի վարչակազմը ներքաշվելուց հետո իրավիճակին համահունչ exit strategy չի գտնում։

Марко Рубио проведет несколько часов в Ереване и встретится с министром иностранных дел Араратом Мирзояном в аэропорту, сообщил политолог Сурен Саргсян на своей странице в Facebook, представив особенности предстоящего визита Рубио.
«Особенности визита Рубио:
Прежде всего, этот визит станет первым визитом государственного секретаря США в Армению после визита Хиллари Клинтон в 2014 году.
По всей видимости, это будет краткосрочный “транзитный” визит без ночевки. Госсекретарь возвращается из Индии и, по примеру визита Дональда Рамсфелда в 1999 году, проведет в Ереване несколько часов. Тогда министр обороны Дональд Рамсфелд встретился с министром обороны Сержем Саргсяном, а затем с президентом Роберт Кочарян в президентской резиденции и остался доволен обеими встречами.
Рубио встретится со своим армянским коллегой в аэропорту примерно на 30 минут, после чего будет подписан меморандум о взаимопонимании. Затем, возможно, состоится встреча с премьер-министром в здании правительства. Если такой встречи не будет, это, безусловно, станет существенным обстоятельством.
Американская повестка на Южном Кавказе имеет два основных приоритета — реализацию проекта TRIPP и усиление давления вокруг Ирана. Кстати, TRIPP также рассматривается в контексте политики в отношении Ирана.
На мой взгляд, то, что Рубио не поедет в Баку, не является случайностью с этой точки зрения. TRIPP проходит по территории Армении и во многом носит характер армяно-американского проекта. Позиция Азербайджана по вопросам TRIPP и Ирана американцам хорошо известна, поэтому необходимости в дополнительных разъяснениях практически нет. Следовательно, основное внимание переговоров, как мне кажется, может быть сосредоточено на развитии ситуации вокруг Ирана и будущем TRIPP.
Уверен, многих также интересует, окажет ли Рубио прямую поддержку действующей власти в преддверии выборов. Я считаю это возможным, однако один из самых занятых людей в мире вряд ли приехал бы в Ереван исключительно ради этой цели. Другое дело, что власти будут использовать этот визит в PR-целях, даже если Рубио публично не выступит с какими-либо заявлениями.
В более глобальном смысле США, разумеется, будут поддерживать в Армении любую силу, которая будет продвигать американские интересы на Южном Кавказе, независимо от того, какая именно это будет сила.
Надеюсь, власти Армении не окажутся втянутыми в какие-либо антииранские авантюры, поскольку даже администрация Трампа после вовлечения в процесс не может найти соответствующую ситуации стратегию выхода».