26 Մայիս 2026 - 07:14 AMT
Հայաստանում ստեղծվելու է փոքրիկ Արցախ, որտեղ արցախցիները հնարավորություն կունենան պահպանելու իրենց մշակույթը, հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստանի» առաջնորդ, վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանն արցախցիների հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա նշել է, որ առաջնահերթորեն ստեղծվելու են պայմաններ, որպեսզի արցախցիները Հայաստանում ապրեն արժանապատիվ կյանքով, իսկ դրան զուգահեռ դիվանագիտական ճանապարհով փորձ է արվելու հասնել արցախցիների անվտանգ վերադարձին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Կարապետյանը նաև հավելել է, որ նպատակ ունի հնարավորինս կարճ ժամկետում հասնել Ադրբեջանում պահվող գերիների վերադարձին։
«Այնտեղ իմ ընկերներն են, ու ես իրավունք չունեմ այդ հարցը չդարձնել մեր կառավարության գլխավոր հարցը»,- ասել է նա։
Կարապետյանը վստահեցրել է, որ արցախցիների խնդիրները լինելու են առաջնային ուշադրության կենտրոնում։
Սփյուռքի թեմային անդրադառնալով՝ Կարապետյանը նշել է, որ այդ հարցն իր համար ամենացավալիներից է, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ես չեմ կարող ասել, որ երբ մենք գանք իշխանության, հենց առաջին օրվանից Սփյուռքը հերթ է կանգնելու և առաջին օրվանից գալու է Հայաստան՝ մինչև մենք չստեղծենք հարուստ, առանց աղքատության պետություն։ Մեր պետության կեսը կամ աղքատ են, կամ աղքատության շեմին»,-հայտարարել է Կարապետյանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԼՂՀ նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱԺ նախկին խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Մայիսի 8-ին մեկնարկել է պաշտոնական քարոզարշավը, որն շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։ Մայիսի 25-ին հայտնի է դարձել, որ «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցությունը, որն ընտրական քվեաթերթիկում զբաղեցնում է 13-րդ համարը, ինքնաբացարկի դիմում է ներկայացրել։

Лидер «Сильной Армении» и кандидат в премьер-министры Самвел Карапетян заявил на встрече с арцахцами, что в Армении будет создан «маленький Арцах», где переселенцы смогут сохранить свою культуру.
По его словам, первоочередной задачей станет создание условий для достойной жизни арцахцев в Армении, а параллельно дипломатическим путем будут предприниматься попытки добиться безопасного возвращения арцахцев, сообщает Sputnik Армения.
Карапетян также заявил, что намерен в максимально короткие сроки добиться возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских пленных.
«Там находятся мои друзья, и я не имею права не сделать этот вопрос главным вопросом нашего правительства», — сказал он.
Карапетян заверил, что проблемы арцахцев будут находиться в центре первоочередного внимания.
Говоря о теме диаспоры, Карапетян отметил, что этот вопрос является для него одним из самых болезненных, сообщает Panorama.am .
«Я не могу сказать, что после нашего прихода к власти диаспора с первого же дня выстроится в очередь и начнет возвращаться в Армению, пока мы не создадим богатое государство без бедности. Половина нашего государства либо бедна, либо находится на грани бедности», — заявил Карапетян.
Во встрече также приняли участие бывший государственный министр НКР Артак Бегларян, бывший спикер парламента Ашот Гулян, а также представители общественных организаций.
Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая и продлится до 5 июня включительно. 25 мая стало известно, что прогрессивная центристская партия «Альянс», занимающая 13-е место в избирательном бюллетене, подала заявление о самоотводе.