«Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցությունը դուրս է եկել ընտրապայքարից, հայտնում է ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը:
ԿԸՀ-ն ուժը կորցրած է ճանաչել «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցության գրանցումը։ Ըստ այդմ, 2026 թվականի հունիսի 7-ի ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններին 13 համարի քվեաթերթիկ չի լինի։
ԿԸՀ մայիսի 26-ի արտահերթ նիստին ներկա են եղել նաև կուսակցության լիազոր ներկայացուցիչները, որոնք հաստատել են, որ իրենց քաղաքական ուժի մշտապես գործող մարմինը նման որոշում է կայացրել։
Ավելի վաղ կուսակցության որոշման մասին էր հայտնել «Ալյանս» կուսակցության նախագահ Տիգրան Ուրիխանյանը՝ շեշտելով, որ իրենք «ձայն փոշիացնող չեն»։
«Բոլոր այն կուսակցությունները, որոնք չունեն նվազագույն շենը հաղթահարելու հնարավորություն և շարունակելու են մասնակցել, ապահովում են Նիկոլի ու նրա դավաճանական խմբակի հաղթանակի համար անհրաժեշտ փոշիացված բոնուսային ձայները։ Մենք դուրս ենք գալիս մրցապայքարից՝ ապացուցելով, որ «Ալյանս» կուսակցությունն իրական, իսկական արտահամակարգային ընդդիմություն է»,- ասել էր Ուրիխանյանն իր տեսաուղերձում:
Ավելի վաղ ԿԸՀ-ն մերժել էր կուսակցության առաջնորդ Տիգրան Ուրիխանյանի գրանցումը, քանի որ նրա դեպքում խախտվել էր վերջին 4 տարվա ընթացքում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու և վերջին 4 տարվա ընթացքում ՀՀ-ում մշտական բնակություն ունենալու դրույթը։

26 Май 2026 - 09:51 AMT
Центральная избирательная комиссия Армении признала утратившей силу регистрацию партии «Альянс». Таким образом, на парламентских выборах Армении 7 июня 2026 года не будет избирательного бюллетеня под номером 13.
На внеочередном заседании ЦИК 26 мая присутствовали также уполномоченные представители партии, подтвердившие, что соответствующее решение принял постоянно действующий орган политической силы.
Ранее о решении партии сообщил председатель Тигран Уриханян, подчеркнув, что они «не занимаются распылением голосов».
«Все партии, которые не имеют возможности преодолеть минимальный проходной барьер и продолжают участие, обеспечивают Николу и его предательской группировке необходимые распыленные бонусные голоса. Мы выходим из предвыборной борьбы, доказывая, что партия “Альянс” является настоящей внесистемной оппозицией», — заявил Уриханян в своем видеообращении.
Ранее ЦИК отказала в регистрации лидеру партии Тиграну Уриханяну, поскольку в его случае было нарушено требование о наличии исключительно гражданства Армении и постоянного проживания в республике в течение последних четырех лет.