«Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը վարչական ռեսուրս է կիրառում՝ հրապարակելով ձայնագրություն։
Ըստ ձայնագրության՝ Մարտունի համայնքի կրթության բաժնից զանգահարում են մանկապարտեզների տնօրեններին ու պարտադրում, որ գնան ՔՊ կենտրոնական գրասենյակի բացմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Բարև ձեզ, հարգելի՛ տնօրեններ, այսօր ժամը 7-ին Մարտունի քաղաքում բացվելու է ՔՊ կենտրոնական գրասենյակը, ուստի խնդրում եմ ձեր տղամարդ աշխատակիցներին տեղյակ պահեք, որ անպայման ներկա լինեն»,- լսվում է ձայնագրության մեջ։
Թաթոյանի տեղեկություններով՝ դրանից հետո Մարտունիում կազմվել են նաև այն քաղաքացիների ցուցակները, որոնք չեն աջակցում գործող իշխանությանը, և այդ տվյալները փոխանցվել են համայնքապետարան։
«Սա է այսօրվա վիճակը, որ ի սկզբանե անարդար են անցկացվում ընտրությունները»,- ասել է Թաթոյանը։
Նա հավելել է, որ այս նյութերը ևս ուղարկվելու են իրավապահ մարմիններին՝ քննության նպատակով։
Նշվել է նաև, որ ավելի վաղ Արման Թաթոյանը հրապարակել էր մեկ այլ ձայնագրություն, որտեղ, ըստ նրա, լսվում էր, թե ինչպես է Արմավիրի պետական տարածաշրջանային քոլեջի դասախոսներից մեկը պարտադրում ուսանողներին մասնակցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզարշավին։ Մայիսի 18-ին Թաթոյանը հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում է ներկայացրել դատախազություն, սակայն, նրա խոսքով, մինչ այժմ որևէ արձագանք չի եղել։
Թաթոյանը նշել է նաև, որ ընտրակաշառքի հիմնական բաժանողը գործող իշխանությունն է։ Նրա խոսքով՝ ունեն փաստեր այն մասին, թե ինչպես են քաղաքացիներին հողեր նվիրել։
Մայիսի 8-ին մեկնարկել է պաշտոնական նախընտրական քարոզարշավը, որը շարունակվելու է մինչև հունիսի 5-ը ներառյալ։ Մայիսի 25-ին հայտնի է դարձել, որ «Ալյանս» առաջադիմական ցենտրիստական կուսակցությունը, որը քվեաթերթիկում ընդգրկված է 13-րդ համարի ներքո, ներկայացրել է ինքնաբացարկի դիմում։

26 Май 2026 - 09:53 AMT
Кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян в эфире Общественная телекомпания Армении заявил, что партия Гражданский договор использует административный ресурс, опубликовав аудиозапись.
Согласно записи, из отдела образования общины Мартуни звонили директорам детских садов и требовали обеспечить присутствие на открытии центрального офиса партии «Гражданский договор», сообщает Sputnik Армения.
«Здравствуйте, уважаемые директора, сегодня в 19:00 в городе Мартуни откроется центральный офис “Гражданского договора”, поэтому прошу сообщить вашим сотрудникам-мужчинам, чтобы они обязательно присутствовали», — слышно в записи.
По словам Татояна, после этого в Мартуни также были составлены списки граждан, не поддерживающих действующую власть, и эти данные были переданы в администрацию общины.
«Вот сегодняшняя ситуация — выборы с самого начала проводятся несправедливо», — заявил Татоян.
Он добавил, что материалы также будут направлены в правоохранительные органы для расследования.
Отмечается, что ранее Арман Татоян опубликовал еще одну аудиозапись, где, по его утверждению, слышно, как один из преподавателей Армавирского государственного регионального колледжа заставляет студентов участвовать в предвыборной кампании партии «Гражданский договор». 18 мая Татоян направил сообщение о преступлении в прокуратуру, однако, по его словам, до сих пор никакой реакции не последовало.
Татоян также заявил, что главным распространителем подкупа избирателей является действующая власть. По его словам, у них имеются факты передачи земельных участков гражданам.
Официальная предвыборная кампания стартовала 8 мая и продлится до 5 июня включительно. 25 мая стало известно, что прогрессивная центристская партия «Альянс», включенная в бюллетень под номером 13, подала заявление о самоотводе.