26 Մայիս 2026 - 07:47 AMT
Մայիսի 26-ին ՀՀ ժամանող ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ մասնակցելու է փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողությանը, որը տեղի կունենա Երևանի ժամանակով ժամը 16։00-ին: ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հրապարակել է Ռուբիոյի մայիսի 26-ի աշխատանքային օրակարգը
Ստորագրվելիք հուշագրի բովանդակությունը չի հրապարակվել:
Նշվում է, որ Ռուբիոն Երևանի ժամանակով ժամը 15։30-ին, Երևանում հանդիպելու է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին։
Մայիսի 25-ին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ մայիսի 26-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ժամանելու է Երևան։ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում նախատեսված է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հանդիպումը։ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը նաև տեղեկացրել էր, որ ծրագրված է փաստաթղթերի ստորագրում, որից հետո Արարատ Միրզոյանը և Մարկո Ռուբիոն հանդես են գալու մամուլի համար հայտարարություններով։

Прибывающий в Армению 26 мая Марко Рубио примет участие в церемонии подписания меморандума о взаимопонимании вместе с министром иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. Об этом говорится в рабочем графике на 26 мая, опубликованном Государственный департамент США.
Содержание меморандума, который планируется подписать, пока не раскрывается.
Согласно опубликованной программе, встреча Рубио и Мирзояна в Ереване состоится в 15:30 по ереванскому времени.
25 мая пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила, что Рубио прибудет в Ереван 26 мая. В ереванском Международный аэропорт Звартноц запланирована встреча Арарата Мирзояна и Марко Рубио.
Представитель МИД также сообщила, что после подписания документов Арарат Мирзоян и Марко Рубио выступят с заявлениями для прессы.