«Անկախ դիտորդ» դաշինքը պատրաստվում է հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնել «Միասնության թևեր» կուսակցությանը առերևույթ ապօրինի 926 միլիոն դրամ ֆինանսավորելու վերաբերյալ հրապարակման հիմքով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Դանիել Իոաննիսյանը։
«Միասնության թևեր» կուսակցությանը առերևույթ ապօրինի 926 միլիոն դրամ ֆինանսավորելու հրապարակման հիմքով «Անկախ դիտորդ» դաշինքը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացնում։
Հետաքննությունից պարզ է դառնում, որ խոսքը ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղեկալ Սերգեյ Կիրիյենկոյի կուռացիայի տակ գործող ЭИСИ ինստիտուտի միջոցով տրվող աջակցության մասին է։
«Դոսյե» կենտրոնի հրապարակման մեջ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 231–րդ և 232–րդ հոդվածներով առերևույթ հանցակազմ կա «Միասնության թևեր» կուսակցության մասով։
Կենտրոնի հրապարակման մեջ նշված՝ Արման Թաթոյանի ֆինանսավորման նախահաշիվներն ու փոխանցումների մասին տեղեկությունները բավականին արժանահավատ են, քանի որ տրամաբանորեն բացատրում են Թաթոյանի ու «Միասնության թևեր» բռենդի PR-ի վրա ծախսված ահռելի գումարների ծագումնաբանությունը, որը գաղտնի էր պահվում։
Դեռևս երկու շաբաթ առաջ էինք բացահայտվել, որ նախկին ՄԻՊ–ի ու «Միասնության թևեր» բռենդի PR-ի համար ահռելի գումարներ են ծախսվել, որոնք խորամանկ կերպով շրջանցել են կուսակցությունների ֆինանսական թափանցիկության կարգերը։ Նաև բացահայտել էինք, որ «Միասնության թևերի» բոլոր շուրջ 30 գրասենյակների վարձակալության պայմանագրերը պատշաճ գրանցված չեն եղել։
«Դոսյե» կենտրոնի այդ ամենը ամբողջությամբ բացատրող նյութեր հրապարակեց։ Այդ գրասենյակների վրա, ըստ կենտրոնի հրապարակման, 5 ամսում ծախսվել է Թաթոյանի PR ծախսերի 926 միլիոն դրամից 322 միլիոնը»,-ասվում է գրառման մեջ:
«Դոսյե» կենտրոնը հետաքննություն է հրապարակել ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին ՌԴ միջամտության մասին, որի համաձայն Թաթոյանը դիտարկվում է որպես պահեստային թեկնածու:

26 Май 2026 - 09:56 AMT
Альянс «Независимый наблюдатель» готовит сообщение о преступлении на основании публикации о предполагаемом незаконном финансировании партии «Крылья единства» на сумму 926 миллионов драмов. Об этом на своей странице в Facebook написал общественный деятель Даниел Иоаннисян.
«На основании публикации о предполагаемом незаконном финансировании партии “Крылья единства” на сумму 926 миллионов драмов альянс “Независимый наблюдатель” подает сообщение о преступлении.
Из расследования следует, что речь идет о поддержке, оказываемой через институт ЭИСИ, действующий под кураторством заместителя руководителя администрации президента России Сергея Кириенко.
В публикации центра “Досье” содержатся признаки преступлений, предусмотренных статьями 231 и 232 Уголовного кодекса Армении, в части, касающейся партии “Крылья единства”.
Указанные в публикации центра “Досье” сведения о сметах финансирования и переводах, связанных с Арманом Татояном, выглядят достаточно достоверными, поскольку логично объясняют происхождение огромных сумм, потраченных на PR бывшего омбудсмена и бренда “Крылья единства”, что ранее скрывалось.
Еще две недели назад мы выявили, что на PR бывшего омбудсмена и бренда “Крылья единства” были потрачены огромные средства с обходом требований финансовой прозрачности партий. Мы также установили, что договоры аренды почти 30 офисов “Крыльев единства” не были должным образом зарегистрированы.
Центр “Досье” опубликовал материалы, полностью объясняющие все это. Согласно публикации центра, за пять месяцев на эти офисы было потрачено 322 миллиона драмов из 926 миллионов, направленных на PR Татояна», — говорится в заявлении.
Ранее Центр «Досье» опубликовал расследование о предполагаемом вмешательстве России в парламентские выборы в Армении, согласно которому Татоян рассматривается как резервный кандидат.