Քննչական կոմիտեն վարույթ չի նախաձեռնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընդդիմադիրների հասցեին հնչեցրած արտահայտությունների առնչությամբ։ Այդ մասին հայտնել են կոմիտեից, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Կոմիտեից հայտնել են․ ««Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի անդամ Արամ Վարդևանյանի կողմից ներկայացված առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ հաղորդման դեպքի առթիվ կազմվել է քրեական վարույթ չնախաձեռնելու վերաբերյալ արձանագրություն, որը, օրինականությունը հաստատելու նպատակով, ուղարկվել է հսկող դատախազին»։
Փաշինյանը նախորդ շաբաթ քարոզարշավի ընթացքում երկու տարբեր միջադեպերում, վիճաբանելով արցախցի հանրային գործիչ Արթուր Օսիպյանի և բժիշկ Արփինե Սողոյանի հետ, Հայաստանի նախկին նախագահներ Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, ինչպես նաև խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի ղեկավարներ Սամվել Կարապետյանի և Գագիկ Ծառուկյանի հասցեին «սատկացնելու» և «կզացնելու» վերաբերյալ հայտարարություններ էր արել։
Քարոզարշավի ընթացքում 44-օրյա պատերազմի օրերին անհետ կորած բարձրաստիճան սպա Հրանտ Պապիկյանի քույրը մոտեցել էր Նիկոլ Փաշինյանին և նրան մեղադրել «հայրենիքը գողանալու» մեջ։
Ի պատասխան՝ Փաշինյանը կոշտ արձագանք էր տվել․ «Եթե դուք Ռոբն եք, ես Ռոբին էլ եմ կզացնելու, կալուգացուն էլ եմ կզացնելու, Գագոյին էլ եմ կզացնելու եմ, Սերժին էլ եմ կզացնելու, Ռոբին կզացնելու եմ ու կզացնելու եմ»,- բղավել էր Նիկոլ Փաշինյանը, ինչին ի պատասխան կինը նշել էր, թե «կզածը Փաշինյանն է»։
Փաշինյանը շարունակել էր․ «Ռոբը նստելու ա, Ռոբին սատկացնելու եմ, կալուգացուն էլ եմ սատկացնելու․․․ էն մասկեքով, մասկեքով, որ ղարաբաղյան ակցենտով խոսում են, դրանք փախածներն են, փախածները, Ֆեռարի ֆորսաժով փախել են պատերազմից․․․․․ Ռոբիդ կզացնելու եմ, չոքցնելու եմ, սատկացնելու եմ, կալուգացուդ էլ եմ չոքացնելու։ Դուք եք քանդել, Ղարաբաղով թալանել եք, և ես ասում եմ՝ էն Ղարաբաղի ակցենտով մասկավորվածները, որ բան են տարածում․․․վիդեոն, դուք փախած լակոտներ եք, հանեք ձեր մասկեքը, հանեք ձեր մասկեքը, ա՛յ ստահակներ, ա՛յ, փախածներ, ա՛յ, ա՛յ, մեր էրեխեքին հակառակորդի առաջ մենակ․․․, Ղարաբաղի ակցենտով, մասկեքով վիդեո են տարածում, ասում ենք՝ դուք վախկոտ համբալներ եք, ովքեր փախել եք մարտադաշտից, հանեք ձեր մասկեքը, հանեք ձեր մասկեքը՝ Ռոբի լակոտներ, Սերժի լակոտներ, Գագոյի լակոտներ, կալուգացու լակոտներ, չոքցնելու եմ սաղիդ, հատ-հատ մասկեքները կոխելու եմ համապատասխան տեղերը»։
Փաշինյանի հայտարարություններից հետո Factor.am-ը դիմել էր Դատախազություն՝ պարզելու՝ ուսումնասիրվե՞լ են արդյոք ԶԼՄ-ներում տարածված տեսանյութերը՝ վարչապետի հայտարարությունների առնչությամբ վարույթ նախաձեռնելու հարցը որոշելու նպատակով։ Կառույցից պատասխանել էին, որ նման ուսումնասիրություն չի իրականացվել։
Այս միջադեպի կապակցությամբ հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում էր ներկայացրել փաստաբան, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արամ Վարդևանյանը։ Դատախազությունը հաղորդումն ուղարկել էր Քննչական կոմիտե՝ վարույթ նախաձեռնելու հարցը որոշելու համար։
ԿԸՀ-ն մերժել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի լիազոր ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանի ներկայացրած դիմումը, որով առաջարկվում էր քննարկման առարկա դարձնել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ հնարավոր պատասխանատվության միջոցների հարցը և դիմել իրավասու մարմիններին՝ քարոզարշավի ընթացքում հնչած արտահայտություններին իրավական գնահատական տալու նպատակով:

Armenia’s Investigative Committee has not launched criminal proceedings over statements made by Prime Minister Nikol Pashinyan against opposition representatives. The committee confirmed the decision, according to Factor.am .
The committee stated: “Regarding the report of an alleged crime submitted by Aram Vardevanyan, a member of the Strong Armenia alliance, a protocol on refusal to initiate criminal proceedings has been drawn up and sent to the supervising prosecutor to verify its legality.”
Last week, during the election campaign, Pashinyan made a series of aggressive remarks while arguing in separate incidents with Artsakh public figure Artur Osipyan and doctor Arpine Soghoyan. In his comments, he referred to former Armenian presidents Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan, as well as parliamentary election candidates Samvel Karapetyan and Gagik Tsarukyan, using threats involving “crushing” and “destroying” them.
During the campaign, the sister of missing senior officer Hrant Papikyan, who disappeared during the 44-day war, approached Pashinyan and accused him of “stealing the homeland.”
In response, Pashinyan reacted sharply, shouting: “If you are Rob’s people, I will crush Rob too, I will crush the Kaluga guy too, I will crush Gago too, I will crush Serzh too, I will crush Rob.”
After the woman replied that “the one being crushed is Pashinyan,” the prime minister continued with further remarks targeting Robert Kocharyan, Samvel Karapetyan and others, including accusations that masked individuals speaking with a Karabakh accent had fled the battlefield during the war.
Following the statements, Factor.am contacted the Prosecutor’s Office to ask whether videos circulated in the media had been examined in order to determine whether proceedings should be initiated over the prime minister’s remarks. The office replied that no such review had been conducted.
In connection with the incident, lawyer and parliamentary candidate from the Strong Armenia alliance Aram Vardevanyan filed a crime report. The Prosecutor’s Office forwarded the complaint to the Investigative Committee to decide whether proceedings should be launched.
The Central Electoral Commission later rejected an application submitted by Vardevanyan, which proposed discussing possible liability measures against Nikol Pashinyan, who heads the electoral list of the Civil Contract party, and requesting legal assessment of statements made during the campaign.