26 Մայիս 2026 - 12:30 AMT
Հայաստանը ներկայում սպառազինություն է ձեռք բերում 6-7 երկրից, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքում բնակիչների հետ հանդիպմանը:
Նա անդրադարձել է մայիսի 28-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում նախատեսված զորահանդեսին՝ նշելով, որ այնտեղ ներկայացվելու են ժամանակակից օտարերկրյա արտադրության զինատեսակներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Զորահանդեսին ներկայացնելու ենք ժամանակակից օտարերկրյա արտադրության զենքեր։ Շատ կարևոր է, որ զենքի ձեռքբերման աղբյուրները դիվերսիֆիկացրել ենք: Մենք երկու-երեք երկրից չէ, որ զենք ենք ձեռք բերում։ Մենք 6-7 երկրից զենք ենք ձեռք բերում։ Սա կարևոր է, որ մենք ունենանք ընտրություն»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հայտարարել է, որ զորահանդեսին ներկայացվելու է Հայաստանում արտադրված ժամանակակից սպառազինություն։
«Ամենակարևորը՝ նաև ժամանակակից սպառազինություն է լինելու որոշակի չափի, որն արտադրված է Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ասել է նա։
Երևանի Հանրապետության հրապարակում մայիսի 28-ին՝ Հանրապետության օրը, անցկացվելու է զորահանդես, որի ընթացքում ցուցադրվելու է վերջին չորս տարիներին Հայաստանի զինված ուժերի ձեռք բերած սպառազինությունը։
Մինչև 2022 թվականը Հայաստանի հիմնական սպառազինության մատակարարը Ռուսաստանն էր, սակայն 2022 թվականից Հայաստանի իշխանությունները դիվերսիֆիկացրել են սպառազինության ձեռքբերման շուկաները։ Մասնավորապես, վերջին տարիներին սպառազինություն է ձեռք բերվել Հնդկաստանից, ինչի վերաբերյալ բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել հնդկական մամուլում, ինչպես նաև Ֆրանսիայից, որի մասին Հայաստանն ու Ֆրանսիան 2023-2024 թվականներին ստորագրել են մի շարք պայմանագրեր։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян во время встречи с жителями города Чаренцаван Котайкской области заявил, что Армения в настоящее время закупает вооружение у шести-семи стран.
Говоря о военном параде, который пройдет 28 мая на площади Республики в Ереване, Пашинян отметил, что на нем будут представлены современные образцы иностранного вооружения, сообщает «Арменпресс».
«На параде мы представим современные образцы иностранного оружия. Очень важно, что мы диверсифицировали источники закупок вооружений. Мы приобретаем оружие не у двух-трех стран. Мы закупаем его у шести-семи стран. Это важно, чтобы у нас был выбор», — заявил Пашинян.
Премьер также сообщил, что на параде будет представлено современное вооружение армянского производства.
«Самое главное — там в определенной степени будет представлено и современное вооружение, произведенное в Республике Армения», — сказал он.
28 мая, в День Республики, на площади Республики в Ереване состоится военный парад, в ходе которого будет продемонстрировано вооружение, приобретенное Вооруженными силами Армении за последние четыре года.
До 2022 года основным поставщиком вооружений для Армении была Россия, однако с 2022 года армянские власти диверсифицировали рынки закупки вооружений. В частности, в последние годы оружие приобреталось у Индии, о чем неоднократно писала индийская пресса, а также у Франции, с которой Армения подписала ряд соглашений в 2023-2024 годах.