26 Մայիս 2026 - 12:30 AMT
Հայաստանը ներկայում սպառազինություն է ձեռք բերում 6-7 երկրից, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքում բնակիչների հետ հանդիպմանը:
Նա անդրադարձել է մայիսի 28-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում նախատեսված զորահանդեսին՝ նշելով, որ այնտեղ ներկայացվելու են ժամանակակից օտարերկրյա արտադրության զինատեսակներ, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Զորահանդեսին ներկայացնելու ենք ժամանակակից օտարերկրյա արտադրության զենքեր։ Շատ կարևոր է, որ զենքի ձեռքբերման աղբյուրները դիվերսիֆիկացրել ենք: Մենք երկու-երեք երկրից չէ, որ զենք ենք ձեռք բերում։ Մենք 6-7 երկրից զենք ենք ձեռք բերում։ Սա կարևոր է, որ մենք ունենանք ընտրություն»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հայտարարել է, որ զորահանդեսին ներկայացվելու է Հայաստանում արտադրված ժամանակակից սպառազինություն։
«Ամենակարևորը՝ նաև ժամանակակից սպառազինություն է լինելու որոշակի չափի, որն արտադրված է Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ասել է նա։
Երևանի Հանրապետության հրապարակում մայիսի 28-ին՝ Հանրապետության օրը, անցկացվելու է զորահանդես, որի ընթացքում ցուցադրվելու է վերջին չորս տարիներին Հայաստանի զինված ուժերի ձեռք բերած սպառազինությունը։
Մինչև 2022 թվականը Հայաստանի հիմնական սպառազինության մատակարարը Ռուսաստանն էր, սակայն 2022 թվականից Հայաստանի իշխանությունները դիվերսիֆիկացրել են սպառազինության ձեռքբերման շուկաները։ Մասնավորապես, վերջին տարիներին սպառազինություն է ձեռք բերվել Հնդկաստանից, ինչի վերաբերյալ բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել հնդկական մամուլում, ինչպես նաև Ֆրանսիայից, որի մասին Հայաստանն ու Ֆրանսիան 2023-2024 թվականներին ստորագրել են մի շարք պայմանագրեր։

26 May 2026 - 14:57 AMT
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during a meeting with residents of Charentsavan in Kotayk province that Armenia is currently purchasing weapons from six or seven countries.
Referring to the military parade scheduled for May 28 at Republic Square in Yerevan, Pashinyan said modern foreign-made weapons systems would be displayed there, Armenpress reported.
“At the parade, we will present modern foreign-made weapons. It is very important that we have diversified the sources of our arms purchases. We are not buying weapons from just two or three countries. We are acquiring weapons from six or seven countries. This is important so that we have a choice,” Pashinyan said.
The prime minister also stated that the parade would feature modern weapons produced in Armenia.
“Most importantly, there will also be modern weaponry to a certain extent that has been produced in the Republic of Armenia,” he said.
A military parade marking Republic Day will be held in Yerevan’s Republic Square on May 28, during which the Armenian armed forces will display weapons acquired over the past four years.
Until 2022, Russia was Armenia’s main arms supplier, but since then Armenian authorities have diversified procurement markets. In recent years, Armenia has purchased weapons from India — a topic widely covered in the Indian press — as well as from France, with Armenia and France signing several defense-related agreements in 2023 and 2024.