Հայաստանը և ԱՄՆ-ն նախաստորագրել են TRIPP-ի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը: Փաստաթղթերը ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Ստորագրվել է նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Բացի այդ, կողմերը ստորագրել են կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման ու մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման վերաբերյալ շրջանակային հուշագիր։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն տիկնոջ՝ Ժանետ Ռուբիոյի հետ ժամանել է Հայաստան։ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում նրանց դիմավորել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և նրա կինը՝ Գոհար Աբաջյանը:
Փաստաթղթի ստորագրումից հետո Արարատ Միրզոյանն ու Մարկո Ռուբիոն հանդես են գալու մամուլի համար հայտարարություններով։

Armenia and the United States have initialed a framework agreement on strategic cooperation related to TRIPP. The documents were signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio.
A comprehensive strategic partnership charter between Armenia and the United States was also signed, according to 1lurer.am.
In addition, the sides signed a framework memorandum on securing supply chains in the extraction and processing of critical minerals and rare earth resources.
U.S. Secretary of State Marco Rubio arrived in Armenia with his wife, Jeanette Rubio. They were welcomed at Yerevan’s Zvartnots Airport by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and his wife, Gohar Abajyan.
Following the signing ceremony, Ararat Mirzoyan and Marco Rubio are expected to make statements to the press.