Հայաստանը և ԱՄՆ-ն նախաստորագրել են TRIPP-ի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը: Փաստաթղթերը ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Ստորագրվել է նաև Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Բացի այդ, կողմերը ստորագրել են կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման ու մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման վերաբերյալ շրջանակային հուշագիր։
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն տիկնոջ՝ Ժանետ Ռուբիոյի հետ ժամանել է Հայաստան։ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում նրանց դիմավորել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և նրա կինը՝ Գոհար Աբաջյանը:
Փաստաթղթի ստորագրումից հետո Արարատ Միրզոյանն ու Մարկո Ռուբիոն հանդես են գալու մամուլի համար հայտարարություններով։

26 Май 2026 - 14:45 AMT
Армения и США парафировали рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве по TRIPP. Документы подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио.
Также была подписана хартия о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Арменией и США, сообщает «1lurer.am».
Кроме того, стороны подписали рамочный меморандум об обеспечении поставок в сфере добычи и переработки критически важных минералов и редкоземельных ресурсов.
Государственный секретарь США Марко Рубио прибыл в Армению вместе с супругой Жанет Рубио. В аэропорту «Звартноц» в Ереване их встретили министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и его супруга Гоар Абаджян.
После церемонии подписания документов Арарат Мирзоян и Марко Рубио выступят с заявлениями для прессы.