26 Մայիս 2026 - 13:17 AMT
Բլոգեր Արտակ Ավետիսյանի գործով նոր զարգացումներ կան՝ մեղադրանքը փոխվել է, հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեսյբուքյան տեսաուղերձում:
«Բլոգեր Արտակ Ավետիսյանի գործով ունենք հետաքրքիր զարգացում, մեղադրանք փոխվել է։ Նույն ձայնագրությունը, որը նախկինում որակվում էր որպես ատելության խոսք, հիմա որակվում է խուլիգանություն»,- ասել է նա:
Ըստ նրա՝ խուլիգանության հոդվածը դարձել է ամենահաճախ կիրառվողներից մեկը:
«Ցանկացած քննադատական խոսքի վրա դնում են խուլիգանություն։ Արտակ Ավետիսյանի մեղադրանքի վերաորակավորում եղավ, մտածեցին շառից փորձանքից հեռու, այսօր հայտնեցին նախաքննության ավարտի մասին․․․Մի բան հստակ է, Արտակ Ավետիսյանի խոսքը ատելություն չէ, եթե մենք Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանատվության հարց չենք բարձրացնում, ապա դա ուղղակի ոչ իրավաչափ է»,- ասել է Մելիքյանը։
Նա հավելել է, որ, հավանաբար, դատական նիստը կլինի ընտրություններին հաջորոդող օրերին։
Բլոգեր Արտակ Ավետիսյանը ձերբակալվել է մայիսի 12-ին՝ Շենգավիթ վարչական շրջանում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության քարոզարշավի ժամանակ «Նիկո՛լ, դավաճան» բղավելու համար։
Մայիսի 15-ին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ բլոգեր Արտակ Ավետիսյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ ֆեյսբուքյան տեսանյութում ատելություն, խտրականություն և թշնամանք հրահրող հայտարարություններ կատարելու համար։ Նա ձերբակալվել էր, իսկ դատարան ներկայացվել էր կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդություն։

26 Май 2026 - 15:03 AMT
В деле блогера Артака Аветисяна появились новые развития — обвинение было изменено. Об этом сообщил адвокат Рубен Меликян в видеообращении, опубликованном в Facebook.
«В деле блогера Артака Аветисяна у нас интересное развитие — обвинение изменено. Та же аудиозапись, которая ранее квалифицировалась как язык ненависти, теперь квалифицируется как хулиганство», — заявил Меликян.
По его словам, статья о хулиганстве стала одной из наиболее часто применяемых.
«На любое критическое высказывание навешивают хулиганство. В деле Артака Аветисяна произошла переквалификация обвинения, видимо, решили держаться подальше от проблем, а сегодня сообщили о завершении предварительного следствия. Одно ясно — слова Артака Аветисяна не являются ненавистью. Если мы не ставим вопрос об ответственности Никола Пашиняна, то это просто незаконно», — отметил Меликян.
Он добавил, что, вероятно, судебное заседание состоится уже после выборов.
Блогер Артак Аветисян был задержан 12 мая в административном районе Шенгавит в Ереване после того, как выкрикнул «Никол, предатель» во время предвыборной кампании партии «Гражданский договор».
15 мая Следственный комитет сообщил, что в отношении Аветисяна возбуждено публичное уголовное преследование за заявления в видеоролике на Facebook, которые были расценены как разжигание ненависти, дискриминации и вражды. Он был задержан, а в суд было направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста.