ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում մի շարք փաստաթղթերի նախաստորագրումից հետո իր կարճ խոսքում ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի թիմը ճանապարհ է հարթում Հայաստանի անկախ ապագայի համար։
«Եվ մենք ուրախ ենք մեր աջակցությունը հայտնել այս տեսլականին, այս խիզախությանը, ձեր նվիրվածությանը և պատրաստակամությանը երկրի ապագայի համար։ Մենք ուրախ ենք և հպարտ ենք, որ մասնիկն ենք այս ամենի և պատրաստ ենք միասին ավելին անել»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա անդրադարձել է նաև TRIPP նախաձեռնության շրջանակում ռազմավարական համագործակցությանը՝ նշելով, որ իր համար պատիվ է առաջ տանել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տեսլականը, որը բնութագրել է որպես «խիզախ ուղի»։
«Այս խիզախ ուղին Հարավային Կովկասը տանում է խաղաղության․ այդ ուղին ամրագրվել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում։ Ինձ համար պատիվ էր այսօր արտգործնախարարի հետ նախաստորագրել մեր երկկողմ համաձայնագիր, որն ամենախոշոր քայլերից մեկն է այս պատմական ուղին իրականություն դարձնելու ուղղությամբ։ Սա Հայաստանում և տարածաշրջանում խաղաղության ու բարգավաճման ճանապարհ է»,– նշել է Ռուբիոն։
Պետքարտուղարի խոսքով՝ Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները զարգանում են տարբեր ուղղություններով։
«Մենք նաև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրություն ենք ստորագրել, որը մեր երկկողմ հարաբերությունների շրջանակն է սահմանում, նոր ուղի է նախանշում, որից օգուտներ կստանան թե՛ հայերը, թե՛ ամերիկացիները։ Մենք հարգում ենք ինքնիշխանությունը. այսպես են լավագույնս գործում երկկողմ հարաբերությունները, երբ երկու երկրներն էլ առավելություններ են տեսնում իրենց համագործակցության մեջ։ Մեր գործընկերությունը դառնում է ռազմավարական, երբ մենք կիսում ենք ապագայի վերաբերյալ մեր տեսլականը և կարող ենք միմյանց օգնելով՝ միասին հասնել ավելի լավ ապագայի»,- ընդգծել է նա։
Ռուբիոն նշել է նաև, որ փոխըմբռնման հուշագիրը վերաբերում է կարևորագույն հանքանյութերին։
«Բոլոր այցերի ժամանակ կարևորագույն հանքանյութերի մասին մենք շատ ենք խոսում․ բոլոր տեխնոլոգիաները, նորարարությունները 21–րդ դարում սա անհրաժեշտ գործոն է, դրանց մշակումն ու վերամշակումը, արդյունահանումը կարևոր է ապագա բարեկեցության համար։ Այն երկրները, որոնք կկարողանան դա անել, կկարողանան տնտեսական անկախություն ձեռք բերել ու հայտնվել նորությունների կենտրոնում»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Արարատ Միրզոյանը խոսել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների խորացման կարևորության մասին, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Երևանն ու Վաշինգտոնն այսօր գտնվում են համապարփակ ռազմավարական գործընկերության փուլում, որն արդեն բնորոշվում է որպես պատմականորեն աննախադեպ զարգացում։ Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղարին Հայաստան կատարած այցի և երկկողմ օրակարգի առաջմղման համար՝ նշելով, որ դա վկայում է կողմերի քաղաքական կամքի և հետևողական համագործակցության մասին։
«Մեր երկու երկրների միջև համապարփակ ռազմավարական հաաբերություններն այսօր առավել ամուր են, քան երբևէ։ Մենք թևակոխել ենք պատմականորեն աննախադեպ մի փուլ՝ հաշվի առնելով մեր երկկողմ օրակարգում հաճախակի զարգացումները»,- ասել է Միրզոյանը։
Նա անդրադարձել է նաև վերջին տարիներին անցկացված բարձր մակարդակի հանդիպումներին և ստորագրված փաստաթղթերին՝ ընդգծելով համագործակցության ընդլայնումը մի շարք ոլորտներում, այդ թվում՝ արհեստական բանականության, կիսահաղորդիչների, միջուկային էներգետիկայի, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության և կրթության ուղղություններով։
Միրզոյանը հիշեցրել է նաև Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովը՝ նշելով, որ այն նպաստել է տարածաշրջանային խաղաղության ամրապնդմանն ու տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ համաձայնությունների ձևավորմանը։
Նախարարի խոսքով՝ հետագա ամիսներին ստորագրված փաստաթղթերն ու իրականացված քննարկումները ամրապնդել են համագործակցության իրավական և քաղաքական հիմքերը։
Ելույթի ավարտին Արարատ Միրզոյանը վստահություն է հայտնել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները գործնականում վերածվելու են Հայաստանի համար նոր հնարավորությունների՝ ինչպես անվտանգության, այնպես էլ տնտեսական զարգացման ոլորտներում։
ԱՄՆ պետքարտուղարի այցի մասին հայտնի է դարձել նախօրեին, մինչ այդ այն պաշտոնապես չէր հայտարարվել։ Ռուբիոն ժամանել է Նյու Դելիից և «Զվարթնոց» օդանավակայանում փաստաթղթեր ստորագրելուց ու հայտարարություններից հետո հեռացել է Հայաստանից։

Государственный секретарь США Марко Рубио после парафирования ряда документов в ереванском аэропорту «Звартноц» заявил, что команда премьер-министра Никола Пашиняна прокладывает путь к независимому будущему Армении.
«И мы рады выразить поддержку этому видению, этой смелости, вашей преданности и готовности работать ради будущего страны. Мы рады и гордимся тем, что являемся частью этого процесса, и готовы делать вместе еще больше», — заявил он, сообщает «Sputnik Армения».
Говоря о стратегическом сотрудничестве в рамках инициативы TRIPP, Рубио отметил, что для него большая честь продвигать видение президента США Дональда Трампа и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, назвав его «смелым путем».
«Этот смелый путь ведет Южный Кавказ к миру. Этот путь был закреплен 8 августа в Вашингтоне. Для меня было честью сегодня парафировать с министром иностранных дел наше двустороннее соглашение, которое является одним из крупнейших шагов на пути превращения этого исторического курса в реальность. Это путь к миру и процветанию в Армении и регионе», — подчеркнул Рубио.
По словам госсекретаря, отношения Армении и США развиваются по различным направлениям.
«Мы также подписали хартию о всеобъемлющем стратегическом партнерстве, которая определяет рамки наших двусторонних отношений и прокладывает новый путь, выгодный как армянам, так и американцам. Мы уважаем суверенитет. Именно так лучше всего работают двусторонние отношения, когда обе страны видят преимущества сотрудничества. Наше партнерство становится стратегическим, когда мы разделяем общее видение будущего и можем, помогая друг другу, вместе достигать лучшего будущего», — отметил он.
Рубио также сообщил, что меморандум о взаимопонимании касается критически важных минералов.
«Во время всех визитов мы много говорим о критически важных минералах. Все технологии и инновации XXI века зависят от этого фактора. Их добыча, переработка и обогащение имеют ключевое значение для будущего благосостояния. Те страны, которые смогут это обеспечить, добьются экономической независимости и окажутся в центре инноваций», — заявил госсекретарь США.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, в свою очередь, заявил о важности углубления армяно-американских отношений, сообщает «Panorama.am ».
По его словам, Ереван и Вашингтон сегодня находятся на этапе всеобъемлющего стратегического партнерства, которое уже можно охарактеризовать как исторически беспрецедентное развитие. Министр поблагодарил госсекретаря США за визит в Армению и продвижение двусторонней повестки, отметив, что это свидетельствует о политической воле и последовательном сотрудничестве сторон.
«Наши всеобъемлющие стратегические отношения сегодня прочнее, чем когда-либо. Мы вступили в исторически беспрецедентный этап, учитывая частые развития в нашей двусторонней повестке», — заявил Мирзоян.
Он также напомнил о состоявшихся в последние годы встречах высокого уровня и подписанных документах, подчеркнув расширение сотрудничества в сферах искусственного интеллекта, полупроводников, ядерной энергетики, горнодобывающей промышленности и образования.
Мирзоян также напомнил о мирном саммите в Вашингтоне, отметив, что он способствовал укреплению регионального мира и формированию договоренностей по разблокированию транспортных коммуникаций.
По словам министра, документы, подписанные в последующие месяцы, и проведенные обсуждения укрепили правовые и политические основы сотрудничества. В завершение выступления Арарат Мирзоян выразил уверенность, что достигнутые договоренности на практике превратятся в новые возможности для Армении как в сфере безопасности, так и экономического развития.
О визите госсекретаря США стало известно лишь накануне, до этого он официально не анонсировался. Рубио прибыл из Нью-Дели и покинул Армению после подписания документов и заявлений в аэропорту «Звартноц».
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Марко Рубио подписали в аэропорту «Звартноц» ряд документов, включая парафированное рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве по проекту «Путь Трампа во имя международного мира и процветания», а также хартию о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Арменией и США.