ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները բարձրացրինք նոր մակարդակի, հայտարարել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ համատեղ հայտարարության ընթացքում՝ անդրադառնալով ստորագրված փաստաթղթերին:
«Քիչ առաջ մենք մեր ռազմավարական գործընկերությունը բարձրացրեցինք նոր մակարդակի՝ վերանվանելով այն համապարփակ ռազմավարական գործընկերություն»,-ասել է նա, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Նախարարն նաև նշել է, որ կողմերն արդեն ունեն ստորագրված և ստանձնած պարտավորություններ արհեստական բանականության, կիսահաղորդիչների և միջուկային էներգետիկայի ոլորտներում։
«Մենք արդեն ունենք ստորագրած և ստանձնած հանձնառություններ արհեստական բանականության, կիսահաղորդիչների և միջուկային էներգետիկայի վերաբերյալ։ Քիչ առաջ ականատես եղաք, թե ինչպես ստորագրեցինք նոր փաստաթուղթը կրիտիկական հանքանյութերի և, իհարկե, ամենակարևորը՝ հովանոցային պայմանավորվածության վերաբերյալ։ Խնդրում եմ մի փոքր ուսումնասիրել և համեմատել երկու փաստաթղթերը։ Հուսամ՝ կտեսնենք, թե ինչպիսի նոր հնարավորություններով է հարստացված փաստաթուղթը»,-ասել է նա:
Միրզոյանի խոսքով՝ այժմ ստորագրմամբ կյանքի կոչվող պայմանավորվածությունները հետագայում գործնական արդյունքներ են ունենալու և նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը։
«Այն բոլոր պայմանավորվածությունները, որոնք հիմա մենք կյանքի ենք կոչում ստորագրությամբ, և որոնք այնուհետև գործնականում կտեսնենք որպես իրականություն, միանշանակ շահեկան են Հայաստանի համար և աննախադեպ հնարավորություններ են բացելու երկրի համար»,-ասել է նա:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said relations with the United States have been elevated to a new level, referring to documents signed with U.S. Secretary of State Marco Rubio.
“Just moments ago, we elevated our strategic partnership to a new level by renaming it a comprehensive strategic partnership,” Mirzoyan said during a joint statement with Rubio, according to Radar Armenia.
The minister also noted that the sides already have signed commitments in the fields of artificial intelligence, semiconductors and nuclear energy.
“We already have signed commitments regarding artificial intelligence, semiconductors and nuclear energy. A short while ago, you witnessed how we signed a new document concerning critical minerals and, of course, most importantly, the umbrella agreement. Please take some time to study and compare the two documents. I hope we will see what new opportunities this enhanced document contains,” he said.
According to Mirzoyan, the agreements now being formalized through signatures will later produce practical results and contribute to Armenia’s development.
“All the agreements that we are now bringing to life through signatures, and which we will later see implemented in practice, are undoubtedly beneficial for Armenia and will open unprecedented opportunities for the country,” he stated.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio signed several documents at Yerevan’s Zvartnots Airport. They initialed the framework agreement on strategic cooperation related to the “Trump Route for International Peace and Prosperity” project and also signed the comprehensive strategic partnership charter between Armenia and the United States.