27 Մայիս 2026 - 07:38 AMT
Իշխանությունները նպատակ են հետապնդում «ամեն գնով պառակտել, տկարացնել եկեղեցին», հայտարարել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում անցկացված քահանայից տարեկան ժողովի ժամանակ:
«Հստակ է՝ իշխանությունները նպատակ են հետապնդում ամեն գնով պառակտել, տկարացնել Եկեղեցին, խոչընդոտել եկեղեցու ազգաշահ, արդյունավետ գործունեությունը և նվազեցնել նրա դերակատարությունը մեր ժողովրդի կյանքում, հատկապես՝ ազգային ինքնության, պատմական հիշողության և նվիրագործված արժեքների պահպանման հարցում»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով աշխարհում տեղի ունեցած ցնցումներին ու հատկապես տարածաշրջանում ընթացող պատերազմական գործողություններին, որոնք իրենց ուղղակի և անուղղակի ազդեցությունն են ունեցել նաև ազգային և հայրենական կյանքի վրա՝ նա իր խոր մտահոգությունն է հայտնել ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող «հակաեկեղեցական արշավի, անհիմն մեղադրանքներով եկեղեցականների դեմ հալածանքների և Եկեղեցու ինքնավարությունը խաթարող միջամտությունների առնչությամբ»։
«Արդարադատության ոտնահարմամբ նորանոր անօրինական արգելքներ են հարուցվում նաև հովվական առաքելության մեջ, զավթված են պահվում սրբավայրերը, առանձին եկեղեցիներում կարգալույծ անձինք իրենց հակականոնական, սրբապիղծ գործողություններով շարունակում են խռովել հավատացյալների հոգևոր զգացումները, աղճատել կրոնածիսական կյանքը։ Ունայնամտություն է սանձազերծված բռնաճնշումները հիմնավորվել Հայոց Եկեղեցու, այսպես կոչված, բարենորոգման ծրագրի իրականացման անհրաժեշտությամբ», – նշել է Վեհափառը:
Նա ցավ է հայտնելով, որ հանրությանը ներկայացվող հիշյալ ծրագրի իրականացմանը, կեղծ պատճառաբանություններով, ներգրավվել են նաև մի շարք բարձրաստիճան եկեղեցականներ և թեմերի քահանաներ:
Նա նշել է, որ որոշ հոգևորականներ կամայական կարգով ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր են կնքել Պաշտպանության նախարարության և Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության հետ՝ ոտնահարելով Մայր Աթոռի իրավունքները, ինչը, անտարակույս, ունենալու է կարգապահական հետևանքներ։
Խոսելով իշխող կուսակցության նախընտրական ծրագրում ներառված՝ եկեղեցու հոգևոր պետի հեռացման և այլ գործողությունների նախատեսումով, «այսպես կոչված, «բարենորոգման» օրակարգի մասին»՝ կաթողիկոսն ընդգծել է․ «Հոգևոր կյանքի վերաբերյալ նման մոտեցումը հակասահմանադրական է ու դատապարտելի, հակասում է մեր Սուրբ եկեղեցու կանոնական սկզբունքներին և ուղղակի միջամտություն է եկեղեցու ինքնակառավարմանը՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Արհեստածին «բարենորոգման» ծրագիրը կեղծ օրակարգ է։ Եկեղեցու բարենորոգումը չի կարող իրականացվել իշխանության ճնշմամբ ու թելադրանքով՝ ուղեկցվելով նաև բացահայտ զրպարտություններով ու կեղծիքներով։ Եկեղեցու բարեփոխությունը մշտական ներքին գործընթաց է՝ հիմնված բացառապես եկեղեցու՝ դարերով ամրագրված կանոնակարգերի վրա, վավերացված եկեղեցական ժողովական մարմինների կողմից։ Ուստի, պիտի ամեն ջանք ի գործ դնենք պաշտպանելու մեր Սուրբ եկեղեցու պատմականորեն կանոնակարգված, ինչպես և ՀՀ օրենսդրությամբ, միջազգային հռչակագրերով երաշխավորված իրավունքները և կանխելու եկեղեցու կյանքում այսօրինակ վտանգավոր նախադեպերի ստեղծումը»։
Դիմելով հոգևոր սպասավորներին՝ Նորին սրբությունը հաստատել է, որ առկա փորձությունները պետք է հաղթահարվեն արժանապատվորեն, եկեղեցական կանոնների անշեղ հարգումով ու կարգապահությամբ։
«Ամենքս այսօր պարտավորությունն ունենք առաջին հերթին եկեղեցու մարմինը անխաթար, ամբողջական ու միասնական պահելու և թույլ չտալու, որ արտաքին միջամտություններով պառակտվի Եկեղեցին։
․․․Մայր Տաճարի խորանի առջև կատարած ուխտի հանդեպ հավատարմությունը պետք է առաջնորդի ամենքիս մեր բոլոր որոշումներում և քայլերում, որպեսզի եկեղեցին, անսասան իր կոչման մեջ, հավետ լինի անլռելի կոչնակը աստվածահաճո կյանքի, քաջարի ջատագովը արդարության ու ճշմարտության, աննկուն պաշտպանը Քրիստոսի հետևորդների շահերի և իրավունքների։
․․․Շարունակեք հովվական խնամք տանել և հոգալ կարիքները մեր ժողովրդի զավակների, քաջալերել ընթանալ աստվածսիրության շավիղներով, մերժել ազգավնաս գաղափարներն ու գործողությունները», – ասել է Գարեգին Բ-Ն։
Ներկայացված բանախոսությունների շուրջ ծավալվել են քննարկումներ, եկեղեցականները ներկայացրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկները՝ հովվական ծառայության առավել արդյունավետ կազմակերպման առնչությամբ։

27 Май 2026 - 07:49 AMT
Католикос всех армян Гарегин II во время ежегодного собрания духовенства в Первопрестольном Святом Эчмиадзине заявил, что власти стремятся «любой ценой расколоть и ослабить церковь».
«Очевидно, что власти преследуют цель любой ценой расколоть и ослабить Церковь, воспрепятствовать ее национально значимой и эффективной деятельности и уменьшить ее роль в жизни нашего народа, особенно в вопросах сохранения национальной идентичности, исторической памяти и освященных ценностей», — заявил он.
Говоря о мировых потрясениях и особенно о продолжающихся в регионе военных действиях, которые, по его словам, оказали прямое и косвенное влияние и на национальную жизнь, католикос выразил глубокую обеспокоенность в связи с проводимой властями Армении «антицерковной кампанией», преследованием духовенства по необоснованным обвинениям и вмешательством, подрывающим автономию церкви.
«С попранием правосудия создаются все новые незаконные препятствия для пастырского служения, продолжают удерживаться захваченные святыни, а в отдельных церквях лишенные сана лица своими антиканоническими и кощунственными действиями продолжают возмущать духовные чувства верующих и искажать религиозно-обрядовую жизнь. Развязана тщетная кампания по оправданию репрессий необходимостью реализации так называемой программы реформирования Армянской церкви», — отметил Католикос.
Он выразил сожаление, что в реализацию представленной обществу программы под ложными предлогами были вовлечены также ряд высокопоставленных священнослужителей и епархиальных священников.
По его словам, некоторые священнослужители в произвольном порядке заключили договоры о предоставлении услуг с Министерством обороны и Уголовно-исполнительной службой Министерства юстиции, нарушив права Первопрестольного Святого Эчмиадзина, что, как подчеркнул Католикос, несомненно, повлечет дисциплинарные последствия.
Говоря о включенной в предвыборную программу правящей партии повестке так называемого «реформирования», предусматривающей отстранение духовного главы церкви и другие действия, католикос подчеркнул: «Подобный подход к духовной жизни является антиконституционным и заслуживает осуждения, противоречит каноническим принципам нашей Святой церкви и представляет собой прямое вмешательство в церковное самоуправление со всеми вытекающими последствиями. Искусственно созданная программа “реформирования” является ложной повесткой. Реформирование церкви не может осуществляться под давлением и диктовкой власти, сопровождаясь откровенной клеветой и ложью. Обновление церкви — это постоянный внутренний процесс, основанный исключительно на закрепленных веками церковных нормах, утвержденных церковными соборными органами. Поэтому мы должны приложить все усилия для защиты исторически закрепленных прав нашей Святой церкви, гарантированных также законодательством Армении и международными декларациями, и предотвратить создание подобных опасных прецедентов в церковной жизни».
Обращаясь к духовенству, Его Святейшество подчеркнул, что существующие испытания необходимо преодолевать достойно, с неукоснительным соблюдением церковных канонов и дисциплины.
«Сегодня все мы обязаны прежде всего сохранить тело Церкви неповрежденным, целостным и единым и не допустить, чтобы внешнее вмешательство раскололо Церковь.
…Верность обету, данному перед алтарем Кафедрального собора, должна направлять все наши решения и действия, чтобы Церковь, непоколебимая в своем призвании, навсегда оставалась неумолкающим призывом к богоугодной жизни, мужественным защитником справедливости и истины, непреклонным защитником интересов и прав последователей Христа.
…Продолжайте проявлять пастырскую заботу и удовлетворять нужды сынов нашего народа, вдохновлять их следовать путями любви к Богу, отвергать губительные для нации идеи и действия», — заявил Гарегин II.
После представленных выступлений состоялись обсуждения, в ходе которых священнослужители представили свои замечания и предложения по более эффективной организации пастырского служения.
14 февраля стало известно, что прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II по обвинению в неисполнении судебного акта по делу бывшего главы Масисской епархии и запретила ему выезд из Армении.