27 Մայիս 2026 - 07:40 AMT
Հայաստանի ԶՈւ զինանշանը փոխվել է: Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել՝ ներկայացնելով փոփոխության հիմնավորումները:
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության բանակի նոր զինանշանը»,- տեսանյութին կից գրել է նա:
Տեսանյութում ասվում է, որ նախկին զինանշանի հիմնական կերպարը՝ «արծիվը պատկերված է փակ կտուցով», իսկ «հերալդիկայում փակ կտուցը համարվում է հանգիստ, ոչ մարտական վիճակ, հաճախ ընկալվում է անշունչ կերպար, ինչը հակասում է բանակի էությանը»:
Նշվում է նաև, որ բացակայում է արծվի իրանը՝ այն ձուլված է ընդհանուր մակերեսին՝ ստեղծելով միայն փետուրներից հավաքված արծվակերպ պատկեր, բացակայում են արծվի վերջույթները, ճանկերը, զենքը, ինչն առաջացնում է «անզոր, խոցելի էակի տեսք, ինչն անթույլատրելի է բանակի խորհրդանիշի համար»:
«Նախկին զինանշանում սուրը տեղադրված է վահանի հետևում, ինչը հերալդիկայում պաշտպանությանը ոչ պատրաստ լինելու նշան է, մինչդեռ ՀՀ բանակի առաքելությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը մշտապես պատրաստ լինելն է:
Զինանշանի նախկին տարբերակում պետական դրոշը պատկերված կոպտագույն սխալով՝ ներկայացված է ոչ թե որպես մեկ ամբողջություն, այլ մասնատված է առանձին ժապավենների, ինչը խորհրդաբանորեն կարող է մեկնաբանվել որպես պառակտված, մասնատված կամ ոչ ամբողջական պետականություն»,- ասում է տեսանյութում:

The emblem of the Armenian Armed Forces has been changed. Defense Minister Suren Papikyan published a video on Facebook explaining the reasons behind the redesign.
“Dear compatriots, we present to your attention the new emblem of the Army of the Republic of Armenia,” he wrote alongside the video.
The video states that the central figure of the previous emblem, the “eagle, was depicted with a closed beak,” while in heraldry a closed beak is considered a calm, non-combat posture, often perceived as a lifeless image, which contradicts the essence of an army.
It also says the eagle’s torso was missing and merged into the background surface, creating only an eagle-like figure formed from feathers. According to the explanation, the absence of limbs, claws and weapons created “the appearance of a powerless and vulnerable creature, which is unacceptable for a military symbol.”
“In the previous emblem, the sword was placed behind the shield, which in heraldry signifies lack of readiness for defense, whereas the mission of the Armenian army is to remain constantly prepared to defend the territorial integrity of Armenia’s sovereign territory.
“In the previous version of the emblem, the national flag was depicted with a gross mistake — not as a unified whole, but fragmented into separate ribbons, which symbolically could be interpreted as divided, fragmented or incomplete statehood,” the video says.
The upper section of the new emblem depicts the tricolor of the Armenian national flag and the map of Armenia.