27 Մայիս 2026 - 07:40 AMT
Հայաստանի ԶՈւ զինանշանը փոխվել է: Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել՝ ներկայացնելով փոփոխության հիմնավորումները:
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության բանակի նոր զինանշանը»,- տեսանյութին կից գրել է նա:
Տեսանյութում ասվում է, որ նախկին զինանշանի հիմնական կերպարը՝ «արծիվը պատկերված է փակ կտուցով», իսկ «հերալդիկայում փակ կտուցը համարվում է հանգիստ, ոչ մարտական վիճակ, հաճախ ընկալվում է անշունչ կերպար, ինչը հակասում է բանակի էությանը»:
Նշվում է նաև, որ բացակայում է արծվի իրանը՝ այն ձուլված է ընդհանուր մակերեսին՝ ստեղծելով միայն փետուրներից հավաքված արծվակերպ պատկեր, բացակայում են արծվի վերջույթները, ճանկերը, զենքը, ինչն առաջացնում է «անզոր, խոցելի էակի տեսք, ինչն անթույլատրելի է բանակի խորհրդանիշի համար»:
«Նախկին զինանշանում սուրը տեղադրված է վահանի հետևում, ինչը հերալդիկայում պաշտպանությանը ոչ պատրաստ լինելու նշան է, մինչդեռ ՀՀ բանակի առաքելությունը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը մշտապես պատրաստ լինելն է:
Զինանշանի նախկին տարբերակում պետական դրոշը պատկերված կոպտագույն սխալով՝ ներկայացված է ոչ թե որպես մեկ ամբողջություն, այլ մասնատված է առանձին ժապավենների, ինչը խորհրդաբանորեն կարող է մեկնաբանվել որպես պառակտված, մասնատված կամ ոչ ամբողջական պետականություն»,- ասում է տեսանյութում:

Герб Вооруженных сил Армении был изменен. Министр обороны Сурен Папикян опубликовал на своей странице в Facebook видео, в котором представил обоснование изменений.
«Уважаемые соотечественники, представляем вашему вниманию новый герб армии Республики Армения», — написал он к видео.
В ролике говорится, что основной образ прежнего герба — «орел изображен с закрытым клювом», тогда как в геральдике закрытый клюв считается спокойным, небоевым состоянием, часто воспринимается как безжизненный образ, что противоречит сущности армии.
Также отмечается, что у орла отсутствовал корпус, он был слит с общей поверхностью, создавая лишь орлоподобный силуэт из перьев. Кроме того, отсутствовали конечности, когти и оружие, что, как утверждается, создавало «вид бессильного и уязвимого существа, что недопустимо для символа армии».
«В прежнем гербе меч размещен за щитом, что в геральдике является признаком неготовности к обороне, тогда как миссия армии Армении заключается в постоянной готовности защищать территориальную целостность суверенной территории Республики Армения.
В прежней версии герба государственный флаг был изображен с грубейшей ошибкой — не как единое целое, а разделенным на отдельные ленты, что символически может трактоваться как расколотая, раздробленная или неполноценная государственность», — говорится в видео.