27 Մայիս 2026 - 07:46 AMT
Բոլոր արցախցիները կարող են մասնակցել ընտրություններին՝ անկախ 070 ծածկագրով անձնագիր ունենալու և ՀՀ քաղաքացիություն ընդունելու հանգամանքից, հայտնել է փաստաբան Ռոման Երիցյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա ներկայացրել է, թե ինչ ընթացակարգով դա կարելի է անել:
1. «Գրավոր դիմում եք ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն՝ ընտրացուցակներում ներառելու պահանջով (դիմումի ձևը տե՛ս մեկանաբանություններում)։ Եթե նկատում եք, որը դիմումի պատասխանը, անկախ դրա բովանդակությունից, արհեստականորեն ձգձգվում է՝ շտապ ահազանգում եք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով և ՀՀ ՄԻ պաշտպանի աշխատակազմ։
2. Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից ստանալով մերժում՝ 3 օրվա ընթացքում, այդ թվում՝ նաև ընտրության օրը դիմում եք դատարան՝ ըստ հաշվառման վայրի ցուցակում ընդգրկելու պահանջով՝ վկայակոչելով այն, որ ունեք ՀՀ քաղաքացու անձնագիր և հանդիսանում եք ՀՀ քաղաքացի, իսկ քաղաքացիությունն էլ օրենքով սահմանված կարգերից որևէ մեկով չի դադարել։ Միաժամանակ նշում եք, որ վարչական դատարանն ունի 2026 թվականի մայիսի թվագրությամբ երեք օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտեր, որոնցով լրիվությամբ բավարարվել են նույն հիմքերով ներկայացված հայցերը։
3. Դատարանը հայցադիմումը քննում և լուծում է այնպիսի ժամկետներում, որ ընտրողը հնարավորություն ունենա մասնակցելու քվեարկությանը։ Դատարանի վճիռը վերջնական է, վերանայման ենթակա չէ և ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից։
4. Ստանալով դատարանի վճիռը՝ այն շտապ ներկայացնում եք ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն և պահանջում ձեզ ներառել ընտրացուցակում»,-ասվում է գրառման մեջ:

27 Май 2026 - 08:05 AMT
Все арцахцы могут участвовать в выборах независимо от наличия паспорта с кодом 070 и факта принятия гражданства Армении, заявил юрист Роман Ерицян на своей странице в Facebook.
Он представил процедуру, с помощью которой это можно сделать.
«Вы подаете письменное заявление в Службу миграции и гражданства МВД Армении с требованием включить вас в избирательные списки (форма заявления приведена в комментариях). Если вы замечаете, что ответ на заявление, независимо от его содержания, искусственно затягивается, необходимо срочно уведомить Центральную избирательную комиссию и аппарат Защитника прав человека Армении.
Получив отказ от Службы миграции и гражданства, в течение трех дней, включая сам день голосования, вы обращаетесь в суд по месту регистрации с требованием включить вас в избирательный список, ссылаясь на то, что имеете паспорт гражданина Армении и являетесь гражданином Армении, а гражданство не прекращалось ни одним из предусмотренных законом способов. Одновременно вы указываете, что Административный суд располагает тремя вступившими в законную силу судебными актами от мая 2026 года, которыми полностью удовлетворены аналогичные иски, поданные по тем же основаниям.
Суд рассматривает и разрешает иск в такие сроки, чтобы избиратель имел возможность участвовать в голосовании. Решение суда является окончательным, не подлежит пересмотру и вступает в силу с момента оглашения.
Получив решение суда, вы незамедлительно представляете его в Службу миграции и гражданства МВД Армении и требуете включить вас в избирательный список», — говорится в публикации.