27 Մայիս 2026 - 08:06 AMT
Կոռեկտ չէ մեկնաբանել գերության մեջ գտնվող անձանց հայտարարությունները, ասել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով Բաքվի բանտում գտնվող գործարար ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությանը:
«Կոռեկտ չեմ համարում մեկնաբանել որևէ հայտարարություն, որով հանդես կգա գերության պատանդառության մեջ գտնվող որևէ անձ, կարող եմ իմ ենթադրություններն ունենալ մոտիվացիայի վերաբերյալ, կարող եմ համարել այդ հայտարարությունը տրամաբանական, անտրամաբանական և այլն։ Բայց ջանք գործադրեմ՝ զերծ մնալ որևէ մեկնաբանությունից, կոռեկտ չեմ համարում»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Անդրադառնալով 300,000 ադրբեջանցիների վերադարձի ծրագրին՝ Միրզոյանը դա անվանել է «հիվանդ երևակայության արդյունք, անհեթեթություն և սրիկայություն»։
«Ուզում եմ ասել, որ նախկինում, կարող եմ հիշել բազմաթիվ հայտարարություններ, պնդումներ, հավաստիացումներ մեր ընդդիմախոս շրջանակներից։ Մենք հիշում ենք առասպելները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված համաձայնագրի մասին, հիշում ենք առասպելները օգոստոսի 8-ի հռչակագրի մասին, հիշում ենք առասպելները միջանցքի մասին, որ ասում էին՝ միջանցք է լինում»,-ասե։ է նա:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հայերեն ուղերձով դիմել է հանրությանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ներկա իրավիճակին։ Նա նշել է, որ «Քաջ Նազարին թագավոր ընտրում է ժողովուրդը, ինքը չի դառնում թագավոր», և հավելել, որ մեր ապագան մեր ձեռքերում է, ուրիշի ձեռքերում չէ: Նա նաև ասել է, որ վախենում է, որ Փաշինյանին «մեծ պատիժ է սպասում»:

It is incorrect to comment on statements made by people held in captivity, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said while addressing remarks by businessman and philanthropist Ruben Vardanyan, who is imprisoned in Baku.
“I do not consider it appropriate to comment on any statement made by a person being held captive or hostage. I may have my own assumptions regarding the motivation, I may consider the statement logical or illogical, and so on. But I will make an effort to refrain from any comment, because I do not consider it correct,” he said, according to Panorama.am.
Commenting on the program concerning the return of 300,000 Azerbaijanis, Mirzoyan described it as “a product of a sick imagination, absurdity and villainy.”
“I want to say that in the past I can recall numerous statements, claims and assurances from opposing circles. We remember the myths about a pre-signed agreement between Armenia and Azerbaijan, we remember the myths about the August 8 declaration, we remember the myths about the corridor, when they said there would be a corridor,” he said.
Former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan addressed the public in an Armenian-language message, speaking about the current situation in Armenia. He said that “it is the people who choose Kaj Nazar as king; he does not become king on his own,” adding that Armenia’s future is in its own hands, not someone else’s. He also said he fears that Prime Minister Nikol Pashinyan “faces severe punishment.”