27 Մայիս 2026 - 08:06 AMT
Կոռեկտ չէ մեկնաբանել գերության մեջ գտնվող անձանց հայտարարությունները, ասել է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով Բաքվի բանտում գտնվող գործարար ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանի հայտարարությանը:
«Կոռեկտ չեմ համարում մեկնաբանել որևէ հայտարարություն, որով հանդես կգա գերության պատանդառության մեջ գտնվող որևէ անձ, կարող եմ իմ ենթադրություններն ունենալ մոտիվացիայի վերաբերյալ, կարող եմ համարել այդ հայտարարությունը տրամաբանական, անտրամաբանական և այլն։ Բայց ջանք գործադրեմ՝ զերծ մնալ որևէ մեկնաբանությունից, կոռեկտ չեմ համարում»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Անդրադառնալով 300,000 ադրբեջանցիների վերադարձի ծրագրին՝ Միրզոյանը դա անվանել է «հիվանդ երևակայության արդյունք, անհեթեթություն և սրիկայություն»։
«Ուզում եմ ասել, որ նախկինում, կարող եմ հիշել բազմաթիվ հայտարարություններ, պնդումներ, հավաստիացումներ մեր ընդդիմախոս շրջանակներից։ Մենք հիշում ենք առասպելները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված համաձայնագրի մասին, հիշում ենք առասպելները օգոստոսի 8-ի հռչակագրի մասին, հիշում ենք առասպելները միջանցքի մասին, որ ասում էին՝ միջանցք է լինում»,-ասե։ է նա:
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հայերեն ուղերձով դիմել է հանրությանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի ներկա իրավիճակին։ Նա նշել է, որ «Քաջ Նազարին թագավոր ընտրում է ժողովուրդը, ինքը չի դառնում թագավոր», և հավելել, որ մեր ապագան մեր ձեռքերում է, ուրիշի ձեռքերում չէ: Նա նաև ասել է, որ վախենում է, որ Փաշինյանին «մեծ պատիժ է սպասում»:

27 Май 2026 - 10:51 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комментируя заявление находящегося в бакинской тюрьме предпринимателя и мецената Рубена Варданяна, заявил, что некорректно комментировать заявления людей, находящихся в плену.
«Я не считаю корректным комментировать какие-либо заявления, с которыми выступает любой человек, находящийся в плену или в заложниках. Я могу иметь свои предположения относительно мотивации, могу считать это заявление логичным или нелогичным и так далее. Но постараюсь воздержаться от каких-либо комментариев, считаю это некорректным», — заявил он, сообщает «Panorama.am».
Говоря о программе возвращения 300 тысяч азербайджанцев, Мирзоян назвал ее «продуктом больного воображения, абсурдом и подлостью».
«Хочу сказать, что ранее могу вспомнить многочисленные заявления, утверждения и заверения со стороны наших оппонентов. Мы помним мифы о предварительно подписанном соглашении между Арменией и Азербайджаном, помним мифы о декларации от 8 августа, помним мифы о коридоре, когда говорили, что будет коридор», — отметил он.
Бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян обратился к общественности с посланием на армянском языке, затронув нынешнюю ситуацию в Армении. Он заявил, что «царем Храброго Назара выбирает народ, а не он сам становится царем», добавив, что будущее страны находится в руках ее граждан, а не кого-либо другого. Он также сказал, что опасается, что премьер-министра Никола Пашиняна «ждет большое наказание».