27 Մայիս 2026 - 08:27 AMT
Քոչարյանը՝ Փաշինյանի մասին․ Նա իր տեսակով վտանգավոր է հայ ժողովրդի համար, հաջորդ թիրախը Սյունիքն է լինելու
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն «իր տեսակով վտանգավոր է հայ ժողովրդի համար», հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը Կապանում հանրահավաքի ժամանակ։
«Երևի երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո մեր ժողովուրդն ունեցել է երկու ձեռաստեղծ արհավիրք՝ 44-օրյա պատերազմն ու Արցախի հանձնումը։ Ո՞վ է այդ արհավիրքների հեղինակը։ Մինչև 2020 թվականը հրահրեց պատերազմ, Ալիևին շանս տվեց պատերազմ պլանավորելու համար, փչացրեց հարաբերությունները ռազմավարական դաշնակիցների հետ, պառակտում մտցրեց Հայաստանի ներսում։ Ինչ ասես՝ չարեց երկիրը թուլացնելու համար։ Վերջը ստացանք պատերազմ ու պարտություն։ Ասում է բանակը սկսել եմ ստեղծել զրոյից։ Ոչ մի բան չի՞ հիշացնում ձեզ։ Զրոյական կետից սկսեց բանակցությունները, բերեց պատերազմ, հիմա ասում է՝ զրոյից բանակ ենք կառուցում, ինչ կար՝ ավերակ էր։ Հաջորդ թիրախը Սյունիքն է լինելու։ Մենք պետք է այս ընթացքը կանգնեցնենք»,- ասել է Քոչարյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հայտարարել է, որ իշխանությունները չեն խոսում նախընտրական խոստումների մասին և երկիրը հասցրել են ծանր հետևանքների,
«Ինչի՞ մասին է խոսում այն քաղաքական ուժը, որը 2021 թվականին ստացել է ժողովրդի քվեն. ընդհանրապես չի խոսում իր խոստումներից: Անկեղծ, սա երևի եզակի դեպքերից մեկն է, ես չգիտեմ՝ նման դեպք աշխարհում ընդհանրապես կա, թե չկա, երբ գաս ընտրությունների և ընդհանրապես չշոշափես ոչինչ, ինչ դու խոստացել ես մանդատը ստանալու համար»,- ասել է նա:
Միաժամանակ նա նշել է, որ իշխանությունները, այդուհանդերձ, ստիպված են ինչ-որ բան ասել:
«Ասում է եռագլուխ, պատերազմ բերող… ինչ հիմանարություն ասես, այս մարդը դուրս է տալիս, անում է նրա համար, որ իր խոստումներից ընդհանրապես չխոսի»,-հավելել է Քոչարյանը:
Նա ընդգծել է, որ գործող վարչապետը, իր գնահատմամբ, չունի «ո՛չ խիղճ, ո՛չ խելք և ո՛չ էլ հիշողություն»:
«Պետք է հեռացնենք այս մարդուն, վզակոթից բռնել ու դուրս շպրտել, դրա քաղաքական ձևն է՝ գնալ ընտրատեղամաս ու ձայն տալ մեր ուժին»,-ասել է նա:

Prime Minister Nikol Pashinyan “is dangerous for the Armenian people by his very nature,” former Armenian President and leader of the Hayastan alliance Robert Kocharyan said during a rally in Kapan.
“Perhaps since World War II our people have experienced two man-made disasters — the 44-day war and the surrender of Artsakh. Who is the author of those disasters? Before 2020, he provoked war, gave Aliyev a chance to plan a war, ruined relations with strategic allies and created divisions inside Armenia. He did everything possible to weaken the country. In the end, we got war and defeat. Now he says he started building the army from zero. Doesn’t that remind you of anything? He started negotiations from a zero point and brought war, and now says we are building the army from zero, that everything existing before was ruins. The next target will be Syunik. We must stop this course,” Kocharyan said, according to Panorama.am .
He said the authorities are avoiding discussion of their election promises and have led the country to severe consequences.
“What is the political force that received the people’s vote in 2021 talking about? It does not speak at all about its promises. Frankly, this is probably one of the rarest cases — I do not know whether such a case exists anywhere in the world — when you come to elections and do not touch upon anything you promised in order to receive a mandate,” he said.
At the same time, Kocharyan said the authorities are nevertheless forced to say something during the campaign.
“He talks about a three-headed monster, about bringing war… this man says every kind of nonsense simply so he does not have to speak about his promises,” Kocharyan added.
He stressed that, in his view, the current prime minister has “neither conscience, nor intellect, nor memory.”
“We must remove this man, grab him by the scruff of the neck and throw him out. The political way to do that is to go to the polling station and vote for our force,” he said.