27 Մայիս 2026 - 08:27 AMT
Քոչարյանը՝ Փաշինյանի մասին․ Նա իր տեսակով վտանգավոր է հայ ժողովրդի համար, հաջորդ թիրախը Սյունիքն է լինելու
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն «իր տեսակով վտանգավոր է հայ ժողովրդի համար», հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը Կապանում հանրահավաքի ժամանակ։
«Երևի երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո մեր ժողովուրդն ունեցել է երկու ձեռաստեղծ արհավիրք՝ 44-օրյա պատերազմն ու Արցախի հանձնումը։ Ո՞վ է այդ արհավիրքների հեղինակը։ Մինչև 2020 թվականը հրահրեց պատերազմ, Ալիևին շանս տվեց պատերազմ պլանավորելու համար, փչացրեց հարաբերությունները ռազմավարական դաշնակիցների հետ, պառակտում մտցրեց Հայաստանի ներսում։ Ինչ ասես՝ չարեց երկիրը թուլացնելու համար։ Վերջը ստացանք պատերազմ ու պարտություն։ Ասում է բանակը սկսել եմ ստեղծել զրոյից։ Ոչ մի բան չի՞ հիշացնում ձեզ։ Զրոյական կետից սկսեց բանակցությունները, բերեց պատերազմ, հիմա ասում է՝ զրոյից բանակ ենք կառուցում, ինչ կար՝ ավերակ էր։ Հաջորդ թիրախը Սյունիքն է լինելու։ Մենք պետք է այս ընթացքը կանգնեցնենք»,- ասել է Քոչարյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա հայտարարել է, որ իշխանությունները չեն խոսում նախընտրական խոստումների մասին և երկիրը հասցրել են ծանր հետևանքների,
«Ինչի՞ մասին է խոսում այն քաղաքական ուժը, որը 2021 թվականին ստացել է ժողովրդի քվեն. ընդհանրապես չի խոսում իր խոստումներից: Անկեղծ, սա երևի եզակի դեպքերից մեկն է, ես չգիտեմ՝ նման դեպք աշխարհում ընդհանրապես կա, թե չկա, երբ գաս ընտրությունների և ընդհանրապես չշոշափես ոչինչ, ինչ դու խոստացել ես մանդատը ստանալու համար»,- ասել է նա:
Միաժամանակ նա նշել է, որ իշխանությունները, այդուհանդերձ, ստիպված են ինչ-որ բան ասել:
«Ասում է եռագլուխ, պատերազմ բերող… ինչ հիմանարություն ասես, այս մարդը դուրս է տալիս, անում է նրա համար, որ իր խոստումներից ընդհանրապես չխոսի»,-հավելել է Քոչարյանը:
Նա ընդգծել է, որ գործող վարչապետը, իր գնահատմամբ, չունի «ո՛չ խիղճ, ո՛չ խելք և ո՛չ էլ հիշողություն»:
«Պետք է հեռացնենք այս մարդուն, վզակոթից բռնել ու դուրս շպրտել, դրա քաղաքական ձևն է՝ գնալ ընտրատեղամաս ու ձայն տալ մեր ուժին»,-ասել է նա:

Премьер-министр Никол Пашинян «по своей сути опасен для армянского народа», заявил второй президент Армении и лидер блока «Армения» Роберт Кочарян во время митинга в Капане.
«Наверное, со времен Второй мировой войны наш народ пережил две рукотворные катастрофы — 44-дневную войну и сдачу Арцаха. Кто автор этих катастроф? До 2020 года он спровоцировал войну, дал Алиеву шанс спланировать войну, испортил отношения со стратегическими союзниками, внес раскол внутри Армении. Он сделал все, чтобы ослабить страну. В итоге мы получили войну и поражение. Теперь он говорит, что начал создавать армию с нуля. Вам это ничего не напоминает? Он начал переговоры с нулевой точки и привел к войне, а теперь говорит, что строит армию с нуля, будто все, что было, являлось руинами. Следующей целью станет Сюник. Мы должны остановить этот курс», — заявил Кочарян, сообщает «Panorama.am ».
Он заявил, что власти избегают разговоров о своих предвыборных обещаниях и привели страну к тяжелым последствиям.
«О чем говорит политическая сила, получившая голос народа в 2021 году? Она вообще не говорит о своих обещаниях. Честно говоря, это, наверное, один из уникальных случаев — я не знаю, есть ли вообще такой пример в мире, — когда приходят на выборы и вообще не затрагивают ничего из того, что обещали ради получения мандата», — сказал он.
При этом Кочарян отметил, что власти все же вынуждены что-то говорить.
«Он говорит о трехглавом чудовище, о войне… этот человек несет любую чепуху только для того, чтобы вообще не говорить о своих обещаниях», — добавил Кочарян.
Он подчеркнул, что действующий премьер-министр, по его оценке, не имеет «ни совести, ни ума, ни памяти».
«Нужно убрать этого человека, схватить за шиворот и выбросить. Политический способ сделать это — прийти на избирательный участок и проголосовать за нашу силу», — заявил он.